כוח צה"ל בגולן ליד גבול סוריה, אתמול
צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

אחרי תקיפת צה"ל בסוריה: נמשכת הדריכות בצפון

ביעדים שהותקפו: עמדות תצפית ואמצעים לאיסוף מודיעין של צבא סוריה, תותחים נגד מטוסים ואמצעי שליטה ובקרה. צבא סוריה: אין נפגעים
כרמלה מנשה
04 באוגוסט 2020
08:07

בצפון נמשכת הדריכות היום (שלישי), לאחר שצה"ל תקף אמש מטרות של צבא סוריה, בעקבות ניסיון של ארבעה מחבלים להניח מטען בגבול ישראל-סוריה, בדרום רמת הגולן. במערכת הביטחון מעריכים כי החוליה פעלה מסוריה, בהכוונה איראנית.

בתקיפת צה"ל השתתפו מטוסים, מסוקים וכלי טיס אחרים של חיל האוויר. ביעדים שהותקפו: עמדות תצפית ואמצעים לאיסוף מודיעין של צבא סוריה, תותחים נגד מטוסים ואמצעי שליטה ובקרה. לפי שעה לא דווח על נפגעים בתקיפה, שקרתה לפני השעה 23:00. גורם צבאי סורי רשמי מסר כי נגרמו נזקים בלבד בתקיפה.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בישראל מעריכים שהחוליה שחוסלה שלשום בגבול סוריה אינה קשורה לחיזבאללה. המחבלים ככל הנראה משתייכים לחוליה מקומית של המיליציות השיעיות. לפי תחקיר ראשוני של פיקוד הצפון, הם חדרו 200 מטרים לתוך שטח ישראל כשהם חמושים והניחו מטען.

בד בבד, נמשכת המתיחות בגבול לבנון, שם סוכל בשבוע שעבר פיגוע של חיזבאללה בהר דב. במערכת הביטחון מזהירים כי פגיעה בחיילים או באזרחים של ישראל תגרור תגובה, שתפגע במדינת לבנון. צה"ל הודיע בשבוע שעבר על תגבור כוחות לאורך הגבול, בין השאר בחימוש מונחה מדויק, יחידות האיסוף הקרבי וכוחות מיוחדים. בד בבד נמשכות הכוננות והדריכות בחיל האוויר, כולל פרישת סוללות כיפת ברזל בימים האחרונים.

במנותק מהתקיפה אמש, מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם, שמקום מושבו בבריטניה ומזוהה עם האופוזיציה, דיווח שבתחילת השבוע הותקפו מהאוויר יעדים של מיליציות פרו איראניות באזור אל-בוכמאל במזרח סוריה, וכי 15 פעילים נהרגו. לדיווח הנ"ל אין אישוש מכל גורם אחר.

בהכנת הידיעה השתתף שמעון מיג'אן