-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

קבינט הקורונה החליט: יבוטל הסגר בסופי השבוע

הקבינט גם החליט שלא יוטל סגר מלא, אך כן יהיו הגבלות על ערים עם תחלואה גבוהה - ערים "אדומות" • נתניהו: אם לא נראה ירידה בתחלואה בעוד שבויים, ייתכן שנצטרך לשקול סגר מלא • יושבי ראש האיגודים המקצועיים זועמים אמירתו של פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית, כי יש להטיל סגר מיידי ומלא
מיכאל שמש וגילי כהן
05 באוגוסט 2020
13:13
עודכן ב 22:01

קבינט הקורונה החליט הערב (רביעי) בתום ישיבתו לבטל את הסגר בסופי השבוע. נוסף על כך, הוחלט שלא להטיל סגר כללי בהתאם להמלצת ממונה קורונה, הפרופסור רוני גמזו. יחד עם זאת, יוטלו הגבלות משמעותיות על הערים "האדומות" שבהן יש נתוני תחלואה גבוהים במיוחד. בעוד כשבועיים תיבחן מחדש אפשרות הסגר, בערים אדומות יאכפו ביתר שאת את המגבלות הנוכחיות ויתכן ויטילו הגבלות מוסדות החינוך.

במהלך הישיבה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, דחף להגבלות בכל רחבי הארץ, כמו סגר לילי. הטענה שנשמעה בדיון היא שכדי לעמוד ביעד שהוגדר מראש - של עד 400 ביום נדבקים עד סוף החודש - יש לנקוט צעדים חמורים ולהטיל סגר. לאחר החלטת הקבינט שלא לפעול כפי שסבר ראש הממשלה, הוא אמר כי אם לא נראה ירידה בתחלואה בעוד שבועיים, ייתכן שנצטרך לשקול סגר. ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון, בני גנץ, אמר כי המתווה הנכון הוא לא להתערב עמוק בערים הכתומות והאדומות.

פרופסור גמזו אמר לשרי הקבינט: "אף מדינה בעולם ברמת תחלואה גבוהה כמו בישראל לא מטפלת בתחלואה ללא סגר. ממשלת ישראל רגישה למצב החברתי-כלכלי העדין ולקשיים של הציבור ולכן נתנה בי אמון בדרך שאינה כוללת סגר מלא. זאת כנראה הזדמנות אחרונה לקו של מתינות. במידה שהתחלואה לא תרד תוך שבועיים נאלץ לשקול הגבלות כולל אפשרות של הסגר מקומי או ארצי".

המסמך שהוצג הערב בקבינט הקורונה בידי המטה לביטחון לאומי (המל"ל) מציג ארבע חלופות שבהן ייאלצו השרים להכריע במהלך הישיבה. במסמך נכתב בין היתר כי אם יוטל סגר רחב במחצית השנייה של חודש אוגוסט - הדבר יאפשר ״חזרה לשגרה בחגים, את פתיחת שנת הלימודים ואת פתיחת ישראל לעולם״.

אפשרות נוספת שהוצגה לשרים היא המשך המצב הקיים, אלא שבמל״ל מזהירים כי אם החלופה הזאת תתקבל, ישנו חשש מאובדן שליטה. עוד הם מזהירים מפני עלייה במספר המתים ומפני שחיקת מערכת הבריאות.

בתוך כך יושבי ראש האיגודים המקצועיים זועמים אמירתו של פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית, כי יש להטיל סגר מיידי ומלא. לדבריהם, למרות שאמר אותה על דעת עצמו, הוא מייצג 28 אלף רופאים שלאו דוקא חושבים כך והיה צריך לדון איתם על כך. כמה רופאים אף כתבו לפרופ' חגי  מכתב ובו כתבו כי האמירות שלו גורמות לפגיעה באמון הציבור ובדרך שמוביל פרופסור גמזו.

מפרופסור ציון חגי נמסר בתגובה כי אין נוסחה אחת נכונה לטיפול במגיפות. צריך לשמוע את כל הדעות אסור להיות מקובעים באסטרטגיה אחת, גם במדינות אחרות כמו אוסטרליה בספרד נקטו בסגר שני.

ביום שני הציגה המועצה לביטחון לאומי בפני קבינט הקורונה הצעה להטיל סגר במתכונת מסוימת בשבועיים שקודמים לפתיחת הלימודים, במטרה לאפשר את החזרה לפעילות של מערכת החינוך. הצעה נוספת שהובאה בפני הקבינט היא "תוכנית הרמזור", שעיקריה פורסמו ב"חדשות הערב" ביום ראשון. מטרת התוכנית - הסדרת פעילות המשק, המגזר הציבורי ומערכת החינוך לפי גודל המקום ומספר האנשים הנמצאים בו, ולא לפי סוג הפעילות. ההצעה עוררה מחלוקת, ונטען כי ישנה עדיין אי בהירות לגבי הקריטריונים המהווים מעבר משלב לשלב. 

לפי מתווה "תוכנית הרמזור", במצב של מספר חולים וקצב הדבקה נמוכים, יותרו אירועים בהשתתפות 500 איש בשטח פתוח ו-250 במבנה סגור. במצב של עלייה בתחלואה וקצב הדבקה יציב, יותרו התקהלויות של 200 בני אדם בחוץ, ו-100 בפנים. אם ישנה עלייה בתחלואה ובקצב ההדבקה, יותרו התקהלויות של עד 50 משתתפים בשטח פתוח ו-25 בשטח סגור, ובמצב של תחלואה גבוהה וקצב הדבקה גבוה - 20 משתתפים בחוץ ועשרה בפנים.

תגיות:
קורונה