-

פרופ' גמזו: מתחילים במבצע אכיפה של ההתקהלויות בכל הארץ

ממונה קורונה בתדרוך השבועי: כרגע צריך לבנות תשתית ולא להטיל סגר ומגבלות • מזכ"ל ארגון הבריאות העולמי טדרוס אדהנום גברייסיוס: מגפת קורונה מחמירה בגלל מדינות ששמות את האינטרסים שלהן לפני אחרות כדי להשיג מלאי של חיסון נגד הנגיף
נוב ראובני
18 באוגוסט 2020
15:19

ממונה קורונה, הפרופסור רוני גמזו, אמר היום (שלישי) בתדרוך השבועי כי לדעתו "הדרך שישראל צריכה ללכת בה כרגע זה בניית תשתיות ולא סגר או עוד מגבלות של פגיעה בכלכלה. אנחנו מתחילים מבצע אכיפה על ההתקהלויות בכל הארץ. נעשה עליית מדרגה יחד עם ראש אגף אכיפה. חייבים להגביר את האכיפה".

גמזו אמר כי אם רוצים להוריד את רמת התחלואה תוך שבועיים שלושה, אפשר להשיג זאת רק דרך הטלת סגר. יחד עם זאת ציין כי לדעתו "עדיף לבנות תהליכים ודרך ניהול ובמקביל להביא לירידה איטית של התחלואה". גמזו הוסיף: "ניהול אירוע קורונה יכול להיות מהיר רק על ידי הטלת מגבלות משמעותיות על תנועה ומגעים. אני חושב שלא זה הפתרון. מגבלה מאה מטר מהבית כמו שהיה לנו בחודש מארס זה צעד עם משמעויות כבדות מאוד, ולכן אני לא נוקט בזה".

פרופסור גמזו התייחס לתוכנית "רמזור" הנוגעת לרשויות המקומיות, אמר גמזו כי "סיימנו את החלטת הממשלה בנושא של הרמזור. אני חוזר משיח עם ראשי רשויות מקומיות שמטרתו הייתה לתאם מולם מה זה רשות אדומה, כתומה וצהובה. צריך להבין מה הרמזור עושה - היום אנחנו עם הגבלות בכל הארץ. לפעמים אנחנו עושים הנחיות מקלות מדי, ולפעמים ההקלות לא מספיקות. זה דוחף את הרשויות המקומיות להוביל יותר ולנהל. זה יגיע לקבינט קורונה מחרתיים".

בנוגע לחגים המתקרבים אמר גמזו "אם נהיה ברמה גבוהה של תחלואה סמוך לחגים, יהיה צריך לחשוב על מגבלות". בהתייחס לפתיחת שנת הלימודים הקרובה, ציין גמזו כי "שבוע לפני 1 בספטמבר זה הזמן האחרון שבו נצטרך להחליט איך בדיוק תיפתח שנת הלימודים. הדיון על זה צריך להיות בממשלה יחד עם שר החינוך, ואני אביע את דעתי בנושא. שר הבריאות הדגיש ואמר שנקודת הזמן להחלטה סופית היא שבוע לפני פתיחת שנת הלימודים".

ממונה קורונה ציין כי נפגש היום עם מפקדת פיקוד העורף בנושא הסטטוס של המפקדה המשימתית, וציין כי "אנחנו מייצרים מפקדה שיש בה ארבעה מפעלים שונים. זאת העוצמה של לנהל את הקורונה לא רק בנקודת הזמן הזו, זה שינוי מהותי. הקמת דרייב אין במקום, בדיקה של 1,500 איש בזמן קצר, ניהול האירוע על ידי הרשות המקומית - אני רוצה את העוצמה הזאת משוכפלת. היא כרגע משוכפלת במספר מקומות ואני רוצה את זה בכל הארץ.

בתוך כך, מזכ"ל ארגון הבריאות העולמי, טדרוס אדהנום גברייסיוס, מתח ביקורת על מדינות מסוימות, וקרא להן "להימנע מצעדים חד צדדים שמטרתם להוכיח עליונות". לדבריו, "מגפת קורונה מחמירה בגלל מדינות ששמות את האינטרסים שלהן לפני אחרות כדי להשיג מלאי של חיסון נגד הנגיף".