בדיקת קורונה
צילום: חן לאופולד, פלאש 90

חוקרים באונ' העברית: עולה הסיכון להתפרצות מחודשת של קורונה

החוקרים קובעים כי מגמת הירידה בנדבקים המאומתים שהחלה בסוף יולי וסימנה את בלימת הגל השני השתנתה לרעה, ומזהירים: "יש להיערך להחמרת ההגבלות"
נוב ראובני
18 באוגוסט 2020
19:05

צוות חוקרים מהאוניברסיטה העברית מזהירים כי עולה הסיכון להתפרצות מחודשת של נגיף קורונה בישראל. בניתוח שפרסמו היום (שלישי), קובעים החוקרים כי "יש להיערך להחמרת ההגבלות הנוכחיות, מכיוון שהתפרצות נוספת ברמת ההדבקה הנוכחית תהיה קשה משמעותית מהגל הקודם".

  גרף נתוני המאושפזים במצב קשה ובינוני, על פי מסמך חוקרי האונ' העברית

החוקרים מבהירים כי לא מדובר בגל תחלואה נוסף אלא בהמשך של הגל השני, וקובעים שמגמת הירידה בנדבקים המאומתים שהחלה בסוף יולי וסימנה את בלימת הגל השני - השתנתה לרעה בשבוע שעבר. "נפסקה הירידה במקדם ההדבקה והתייצבות על ערך של 1", טוענים חוקרי האוניברסיטה. "מגפה במצב של R=1 ומספר גבוה של נדבקים אינה יציבה, ועשויה לנבוע משילוב של דעיכת גל ותחילת עלייה מחודשת. התנהגות מעין זו מאפיינת שלבים ראשונים של התפרצות מחודשת. הגורם לשינוי אינו ברור, ייתכן שנובע מהתרופפות עמידה בהנחיות. אופן השינוי במספר המאושפזים במצב בינוני וקשה דומה לחודש יוני, בהתחלת התפרצות 'הגל השני'. התצפית קדימה מעוררת חשש להתפרצות נוספת".

כמו כן, החוקרים מדגישים כי תחזית התמותה מקורונה עולה בימים האחרונים, וכי "מעל ל-800 מתים בסך הכול צפויים לקראת סוף אוגוסט". על פי המדדים והגרפים שהוצגו במסמך, נראה כי חלה עלייה מחודשת במספר החולים במצב בינוני מזה חמישה ימים, "עלייה שמעלה חשש לעלייה עתידית בכמות החולים במצב קשה ולפריצה של רמות התחלואה הנוכחיות".

החוקרים החתומים על המסמך הם: פרופ' ינון אשכנזי, פרופ' רן נירפז (בית חולים הדסה), פרופ' דורון גזית, פרופ' רונית קלדרון-מרגלית, ד"ר מיכאל אסף ופרופ' נדב כץ - ממכון רקח לפיסיקה ומבית הספר לבריאות הציבור ורפואה קהילתית באוניברסיטה העברית בירושלים.

לפי העדכון האחרון של משרד הבריאות, מספר המתים מקורונה עלה הבוקר ל-698 בני אדם. אתמול אובחנו 1,660 נדבקים חדשים. מספר החולים שמצבם מוגדר קשה עלה ל-410, מהם 113 מונשמים. מספר החולים הפעילים הוא 23,399.