רוני גמזו והרב חיים קנייבסקי
צילום: יעקב כהן, פלאש 90

ביקורת בש"ס וביהדות התורה על התנהלות ממונה הקורונה

לאחר שפרופ' גמזו אמר כי דברי הרב חיים קניבסקי מסכנים את החברה החרדית, בביטאון ש"ס - "בדרך" - נכתב על "זעזוע חמור מביזוי כבוד הרב", ואילו גורמים ביהדות התורה אמרו שדברי גמזו גורמים לאובדן אמון ברשויות
עקיבא ווייס
02 בספטמבר 2020
14:38
עודכן ב 23:17

ביקורת חריפה בש"ס וביהדות התורה נגד הממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו, לאחר שהאחרון אמר היום (רביעי) כי דברים שאמר הרב חיים קניבסקי מסכנים את הציבור החרדי. בביטאון ש"ס - "הדרך" - נכתב בכותרת על "זעזוע חמור מביזוי כבודו של הרב קניבסקי. ביקורות חריפה נגד התנהלות השערורייתית של פרויקטור הקורונה. ביקורות חסרת תקדים על הצעדים שנוקט פרופסור רוני גמזו, שבוחר להסיט את את הדיון ולהסית בבוטות כנגד הציבור החרדי ומנהיגיו".

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום כי גורמים ביהדות התורה אומרים: דברי גמזו נגד הרב קניבסקי מביאים לאובדן אמון ברשויות. בעקבות הביקורת בחברה החרדית נגד ממונה הקורונה ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש מחר, קודם כינוס קבינט הקורונה, עם השרים אריה דרעי, יעקב ליצמן ויולי אדלשטיין, יחד עם רוני גמזו והאלוף במיל' רוני נומה, שהיה אחראי על הטיפול בהתפרצות הקורונה בבני ברק.

הסערה החלה לאחר שמנהיג הציבור הליטאי-חרדי הרב חיים קניבסקי הורה היום לכמה ישיבות חרדיות, לא לעשות בדיקות קורונה. זאת בשל ביטול תורה שנוצר כתוצאה מהטעות בבדיקות קורונה והכנסתם של אלפי צעירים שאינם בסיכון לבידוד. הדברים פורסמו באתר כיכר השבת. ההוראה ניתנה למוסדות שבהם בחורי הישיבה סגורים עד אחרי יום כיפור.

בבית הרב קניבסקי אישרו לכאן חדשות את הפרטים, ואמרו שמדובר בישיבות ששאלו על כך שמשרד הביטחון הגיע לבדוק את כולם פעם נוספת לאחר שהתלמידים נבדקו בתחילת הלימודים לפני כשבועיים. בסוף חודש מארס, הרב קניבסקי הורה לא לסגור ישיבות ולהתנהל כרגיל.

בתגובה לדברי הרב קניבסקי, ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו אמר: "ההודעה של הרב מסכנת את הציבור החרדי בהמשך ההידבקות". בביקור בביתר עילית קרא גמזו לשיתוף פעולה של הציבור ביישובים האדומים עם ההנחיות. "לצערנו, אנחנו עדים להפרה שיטתית של ההנחיות. מדי ערב מתקיימים בעיר אירועים שמפרים את כלל הנהלים וגם אתמול, בניגוד להנחייתנו, נפתחו מוסדות החינוך בעיר", אמר גמזו על המצב בביתר עילית. "בהתפרצות הנוכחית חייבים לשמור על התושבים ביישוב, על ידי הגבלת יציאה וכניסה, וסגירת מערכת החינוך והישיבות".

ראש עיריית בני ברק, אברהם רובינשטיין, אמר בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב: "אני לא יודע להתייחס. הרב קנייבסקי הוא סמכות רוחנית מאוד גבוהה". רובינשטיין התייחס לתחלואה בעירו, וציין כי "אנחנו עושים מה שאומרים לנו לעשות. ממחר בבוקר אנחנו נציף את העיר בבדיקות. הדבר שמדיר שינה מעיניי זה בריאות התושבים. המתווה של הרמזור יש לו משמעויות חשובות, אבל חלק מהמרכיבים זה אחוז בדיקות. אנחנו לא עיר אדומה - לדעתי זו טעות".