-
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

סגר כללי לשבועיים מערב ראש השנה: המתווה המלא שאושר בקבינט הקורונה

על רקע התרעת פרופ' גמזו שבתי החולים קרובים לאי-ספיקה, הקבינט אישר מתווה לפיו ביום שישי יחל סגר מלא שיכלול את סגירת מערכת החינוך ואת פעילות המגזר הציבורי והפרטי • השרים יזהר שי, עמיר פרץ, יעקב ליצמן וישראל כ"ץ התנגדו • ביום ראשון הממשלה תתכנס לאישור המתווה
כתבי כאן חדשות
10 בספטמבר 2020
07:42
עודכן ב 23:45

על רקע העלייה המתמשכת בתחלואה, קבינט הקורונה אישר הערב (חמישי) את מתווה הסגר בחגי תשרי שיובא לאישור הממשלה ביום ראשון. לפי המתווה שאושר, סגר מלא יחל עם כניסת ראש השנה ביום שישי בשעה 18:00 ויימשך שבועיים. מערכת החינוך תהיה סגורה במלואה, מסעדות יהיו פתוחות למשלוחים בלבד, ופעילות המגזרים הפרטי והציבורי תיסגר, למעט עבודות חיוניות. יחול איסור תנועה למרחק של יותר מ-500 מטרים ממקום המגורים.

לאחר מכן, אם יחול שיפור בנתונים לפי קריטריונים שיוגדרו עד יום ראשון, יחול סגר חלקי למשך שבועיים נוספים, שבו מוסדות הלימוד והמגזר הפרטי והציבורי יפעלו באופן חלקי. השרים יזהר שי, עמיר פרץ, יעקב ליצמן וישראל כ"ץ התנגדו למתווה.

השר ליצמן זעם בתום הדיון על נתניהו: "הבטיחו לנו שיסדרו את עניין התפילות בחג אבל עבדו עלינו. שיקרו לנו". פרופסור גמזו, שהתריע כי בתי החולים קרובים לאי-ספיקה, סבר שסגר לילי לא יהיה מספיק במצב התחלואה הנוכחי, ולכן דחף לאשר את המודל המחמיר יותר - תחת פתרונות למגזרים ולבתי עסקים שייפגעו ממנו. גורמים מקצועיים העלו בדיונים חשש שעוצר בחגים יביא למרד אזרחים שלא ייענו להנחיית הממשלה. גם שרים בממשלה סבורים שאין לציבור אמון בדרך קבלת ההחלטות.

ממלא מקום המפכ"ל, ניצב מוטי כהן, אמר לקבינט הקורונה כי הוא מעריך שבחלק מהאוכלוסייה תהיה מורכבות בטיפול ובאכיפה. "הסגר לא יכול להישען רק על אכיפה, יש צורך בהסברה רחבה", הוא הוסיף. לדבריו, "ההגבלות צריכות להיות מובנות לציבור ומנוסחות באופן שיהיה ניתן לאכוף אותן". בין היתר התכוון ממלא מקום המפכ"ל לבעייתיות בהגבלות הנוכחיות בעוצר הלילי, כמו האפשרות של תושבים מאזורים לא אדומים להיכנס לכאלה. כמו כן, כהן המליץ על החלת סגר קצר שאחריו תתקיים הערכת מצב נוספת.

בעוד שר הבריאות יולי אדלשטיין ופרופסור גמזו תמכו בהתחלת הצעדים המגבילים ביום שלישי הקרוב, נתניהו ביקש להתחיל את הסגר ביום שישי, ערב ראש השנה, אז הוא צפוי לחזור מביקורו בוושינגטון. יושב ראש כחול לבן בני גנץ אמר לנתניהו בדיון: "אני מבין שאתה נמצא עד יום ראשון בערב ויש לנו 6-7 שעות לדיון עומק בממשלה". נתניהו השיב לו: "אני צריך לטוס בערב לחתום הסכם שלום - עד אז אפשר לדון".

השרים יזהר שי וישראל כ"ץ הציעו להטיל סגר לילי בלבד, בטענה שמדובר באיזון בין הכלכלה לבריאות. באפשרות זו תמך גם שר הכלכלה עמיר פרץ, בתנאי שיתוגברו מערכת הבריאות, האכיפה והפיצויים. העלות של סגר מלא במתכונת שהוצגה בתקופת החגים היא 4-3 מיליארד שקלים לשבוע.

בתחילת הדיון אמר ליצמן לנתניהו: "אתה הורס את החגים". ראש הממשלה השיב לו ואמר: "אני לא הורס את החגים אלא פועל לפי המוח למנוע תחלואה קשה ותמותה קשה. לא משנים החלטות - קבענו סגר, קבענו רמזור, הכל ממשיך". לחברי הקבינט הוצגו ארבעה מתווים, מהקל אל הכבד: אחד ושמו "רמזור מהודק", שני "ריסון מדוד", שלישי "ריסון מהודק" והמתווה הרביעי - סגר מלא.

פרופסור גמזו המליץ כי בתום תקופת חגי תשרי, יבוצע ריסון חלקי על המשק, עד לייצוב כמות החולים על כ-600 ליום, למשך שבועיים. כמו כן, תוגבל התקהלות על פי הצבע הכתום ברמזור, תיסגר מערכת החינוך מכיתה ה׳ ותתקיים במתכונת למידה מרחוק, וכן ייסגרו מסעדות החל משעה 17:00, למעט משלוחים. כמה ממנהלי בתי החולים בארץ העידו בדיון קבינט הקורונה כי בירושלים ובפריפריה אין יכולת כרגע לטפל בחולי קורונה נוספים.

חלופת "הריסן המהודק"

הגבלת מעברים בין ערים מהשעה 5:00 בבוקר בערב החג עד 5:00 בבוקר יום אחרי מוצאי החג. הגבלת התקהלויות באזורי הארץ בהתאם לצבע אדום, לרבות תפילות. סגירת מערכת חינוך, כשבכיתות ה' ילמדו מרחוק לאורך החגים. המגזר הציבורי יעבור למתכונת חירום, המגזר הפרטי יעבוד במצבת כוח אדם בין 30% ל-50%. נוסף על כך, תהיה סגירה מלאה של מסעדות - שיוכלו לקיים משלוחים בלבד, מקומות בילוי, עסקים ומסחר ותיירות פנים, בכל יום מה-19 בספטמבר ועד ל-12 באוקטובר. 

חלופת הסגר

הגבלת תנועה של עד 500 מטרים ממקום המגורים מערב ראש השנה ועד ל-12 באוקטובר. סגירת פעילות במגזר פרטי וציבורי למעט עבודות חיוניות כגון מרכולים, בתי מרקחת ועסקים חיוניים. תתבצע עבודה מהבית ככל הניתן. תפילות יתקיימו במרחב הציבורי בלבד, ובתנאים שבהן הן מתקיימות בערים אדומות. נוסף על כך יחולו אותן מגבלות על מערכת החינוך, מסעדות, מקומות בילוי ותיירות פנים, כפי שמופיע בחלופת הריסון המהודק. 

לפי נתוני משרד הבריאות עדכן הבוקר, נרשם שיא במספר הנדבקים החדשים בקורונה ביממה - 4,013 בני אדם אובחנו אתמול. עד כה מתו מהנגיף בישראל 1,077 בני אדם, 14 מהם נפטרו מאתמול. מספר החולים במצב קשה עומד על 486, מהם 144 מונשמים.