מעבדת קורונה בבית החולים רמב"ם בחיפה, ארכיון
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

בשל מחסור בחוקרים: כ-2,000 נדבקים ביום לא עברו חקירה אפידמיולוגית

כ-20% מהאנשים שהיו במגע עם אותם חולים - נמצאים בסכנת הידבקות חמורה. המחסור בחוקרים אפידמיולוגים עלול להביא לאיבוד שליטה על התפשטות הנגיף
קטי דור ורועי ינובסקי
15 בספטמבר 2020
21:24

קרוב ל-2,000 נדבקים בנגיף קורונה, מבין 5,000-4,000 שמאובחנים מדי יום, אינם עוברים חקירה אפידמיולוגית בשל מחסור חמור בחוקרים. כך פורסם הערב (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. על פי הפרסום, כ-20% מהאנשים שהיו במגע עם אותם חולים, עשויים להידבק בנגיף ולהביא לכך שהתפשטות המגפה תצא משליטה.

בתוך כך, שר הבריאות יולי אדלשטיין הזהיר הערב בהתייעצות עם בכירי משרדו כי הסגר המתגבש לא יביא להורדת התחלואה ואף עשוי להשאיר אותנו עם הגבלות משמעותיות גם בסיומו. על פי הפרסום, לחצים רבים מופעלים על משרד הבריאות במטרה להקל על הסגר במגוון תחומים. בין היתר מדובר בתיירות הצימרים, איסוף משלוחי מזון בטייק-אוויי וכלה בקיום אימונים לקבוצות ספורט. בנוסף, במשרד הבריאות חוששים מהאופן שבו ייאכף הסגר.

בנתונים שפרסם מוקדם יותר משרד הבריאות, נרשם שיא חדש במספר החולים המאומתים אתמול - 4,812. מספר הבדיקות שנעשו אתמול הגיע ליותר מ-47 אלף ולפיכך שיעור הבדיקות החיוביות עלה ליותר מ-10%. 524 מן החולים במצב קשה, מהם 141 מונשמים.

נקבע גובה הקנסות למפרי הסגר

המשטרה ממשיכה להיערך לאכיפת הסגר הקרוב, אף שהתקנות טרם אושרו סופית. אולם, עם קביעת התקנות החדשות - נקבע גובה הקנסות שיחולקו לאלה שיפרו אותן. על יציאה מהבית ליותר מ-500 מטרים יינתן קנס של 500 שקלים. קנס של 500 שקלים יינתן גם על שהייה בבית עסק שפתיחתו אסורה. על סירוב מהתקהלות אסורה יינתן קנס של 1,000 שקלים. קנס של 5,000 שקלים יינתן לבעל עסק שיפתח אותו למרות האיסור.

7,000 שוטרים ו-500 חיילים יוקצו לאכיפת הסגר החל מיום שישי. בצאת החג יסופחו למשטרה 500 חיילים נוספים למאמצי האכיפה. באשר לסוגיית מתחמי התפילה, בימים הקרובים יקיימו שוטרים מרתון שיחות עם גבאי בתי כנסת ויסבירו להם את התקנות בדגש על מספר המתפללים המאושר בכל מתחם תפילה. בתוך כך, במשטרה חוששים שהעובדה שהתקנות טרם אושרו סופית על לפגוע בהיערכות המשטרתית וכן בהיענות הציבור.