אמירה אורון שגרירית ישראל במצרים
צילום: אי-פי

השגרירה החדשה בקהיר: בלי הסכם השלום עם מצרים לא היינו מגיעים להסכמים עם מדינות המפרץ

אמירה אורון בריאיון לכאן רשת ב לפני הגשת כתב האמנה שלה לנשיא מצרים: "אומר לא-סיסי שאני באה עם מסר של שלום וידידות מהעם הישראלי לעם המצרי"
בחצי היום
23 בספטמבר 2020
12:43

בקהיר תגיש היום (רביעי) שגרירת ישראל הנכנסת במצרים, אמירה אורון, את כתב האמנה שלה לנשיא המצרי עבד אל-פאתח א-סיסי. רגע לפני הטקס היא מספרת לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב כי ללא הסכם השלום בין ישראל למצרים, לא היינו מגיעים להסכמים עם מדינות המפרץ.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

אורון שתהיה הנציגה הישראלית ה-14 במספר בקהיר והאישה הראשונה בתפקיד הרגיש סיפרה על ההתרגשות הרבה לחזור לשגרירות שכבר כיהנה בה בעבר בתפקידים זוטרים. היא ציינה כי הצמרת המדינית במצרים  בירכה על ההסכמים שהשיגה ישראל עם בחריין ואיוד האמירויות. "זה מראה שהכיוון המצרי של זניחת המלחמות והאלימות היא הדרך הנכונה. בסך הכול יש תמיכה ציבורית בגישה של הנשיא כלפי ההסכמים שיצרה ישראל במפרץ. מצרים מדינה המשדרת יציבות ורצון לפייס ולא מחפשת הרפתקאות שליליות או אלימות – תפקיד מאוד חשוב שהיא ממלאת כבר הרבה שנים".  

הכיוון המצרי של זניחת המלחמות והאלימות היא הדרך הנכונה, אמירה אורון

לשאלה מה בכוונתה לומר היום לנשיא מצרים אמרה אורון: "משמח להיפגש פנים אל פנים עם הנשיא המצרי. אומר לו שאני באה עם מסר של שלום וידידות לממשלה המצרית מהעם הישראלי לעם המצרי ושארצה להגדיל את נפח היחסים שלנו. אומר לו שאני מודה לו על שהוא ממשיך להיות מחוייב לשלום האזורי".

אורון התייחסה גם למעורבותה של מצרים בסוגייה הפלסטינית וברצועת עזה: העמדה הרשמית המסורתית של מצרים היא שכדי שתהיה יציבות צריכה לקום מדינה פלסטינית לצד ישראל ושצריך לפתור את מה שעוד לא פתור בינינו לפלסטינים. אני מקווה שבגלל כל האירועים הדרמטיים שהתרחשו באזורנו נראה גם את הפלסטינים חוזרים לשולחן. חייבים למצוא את הפתרון.

על היחס אליה כנציגת ישראל וכאישה אמרה אורון: "יש אתגר. אנחנו מתקבלים בצורה יפה ונעימה. מקבלים אותנו בידידות. נעים לדבר איתם תמיד. יש שיח פתוח מאוד גלוי גם עם גורמי הביטחון המצריים".