סגר
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לקראת החמרה בסגר: אלה ההגבלות המסתמנות

קבינט הקורונה דן במתווה ההפגנות והתפילות ובסגירת מקומות עבודה לא חיוניים. במשרד האוצר אומדים את עלות הסגר כפי שנשקל בקבינט ב-35 מיליארד שקלים • בשל אמירה של היועמ"ש כי איסור הפגנות צריך להיעשות בחקיקה - הכנסת צפויה לאשר דיון פגרה מיוחד
כתבי כאן חדשות
23 בספטמבר 2020
17:28
עודכן ב 17:49

ברקע שיא נוסף שנשבר במספר הנדבקים בקורונה, קבינט הקורונה התכנס היום (רביעי) לדון בהחמרת הסגר ובמתווה ההפגנות והתפילות. במשרד האוצר אומדים את עלות הסגר כפי שנשקל בקבינט ב-35 מיליארד שקלים. 

בקבינט הומלץ כי אוכלוסייה בסיכון ובני ביתם לא יתייצבו לעבודה. קיום תפילות והתקהלויות במרחב הפתוח עד 20 איש, במרחק של עד קילומטר מהבית. התחבורה הציבורית תעבור למתכנות מצומצמת: ביטול מאות קווים בין-עירוניים, דילול בתדירות הקווים הבין-עירוניים ועצירת התחבורה הציבורית מיום חמישי בערב עד יום ראשון - כולל פעילות הרכבות.

הכנסת אמורה לצאת מחר לפגרה, אבל בממשלה כבר דיברו עם לשכת יו"ר הכנסת יריב לוין על מנת לאשר דיון פגרה מיוחד להעברת התיקון לחוק הקורונה. הסיבה שרוצים לתקן את החוק ולא להעביר את המגבלות החדשות בתקנות - אמירה של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי איסור הפגנות צריך להיעשות בחקיקה של הכנסת.

גם המהלך שנדון בממשלה להגבלת ההפגנה עד למרחק של אלף מטר מהבית דורש שינוי חקיקה בכנסת של חוק הקורונה. חוק הקורונה אמנם מאפשר להגביל הפגנות, אך הוא אינו מאפשר להגביל אדם מלצאת מביתו מעבר למגבלת המרחק להפגנה. בכחול לבן הודיעו לליכוד שלא יתמכו בהחלטות הנוגעות להפגנות אם יהיו מנוגדות לעמדת הדרגים המקצועיים, והגבלת ההפגנות תהיה רק אם יוכרז סגר מוחלט.

בהכנת הידיעה השתתפו: עמיחי שטיין, גילי כהן, שרון עידן, מיכאל שמש, יערה שפירא ורועי ינובסקי