מפגין בקיסריה, 26.9.20
צילום: ענת חרמוני, פלאש 90

מגפת הפילוג: כך העמיקה הקורונה את התהום בין השבטים בישראל

בתוך קרבות הפוליטיקאים ואנשי הבריאות על המעבר מסגר נושם לכללי היו כמה סוגיות נפיצות, פתיחת עסקים חיוניים יותר ופחות, הקרב על התפילות והגבלת ההפגנות. אבל בין כל אלה נדמה ששכחו אותנו, אזרחי ישראל. בתוך ההנחיות והאיסורים – כל שבט התכנס בעצמו, דאג לביתו – לעיתים תוך השוואה והאשמת האחר. אלה החרדים, החילונים, הערבים, המפגינים והמתפללים שמספרים על התסמין הנוסף של הקורונה – מגפת הפילוג
יובל אגסי
27 בספטמבר 2020
02:34
עודכן ב 12:53

בתוך קרבות הפוליטיקאים ואנשי הבריאות על המעבר מסגר נושם לכללי היו כמה סוגיות נפיצות, פתיחת עסקים חיוניים יותר ופחות, הקרב על התפילות והגבלת ההפגנות. אבל בין כל אלה נדמה ששכחו אותנו, אזרחי ישראל. בתוך ההנחיות והאיסורים – כל שבט התכנס בעצמו, דאג לביתו – לעיתים תוך השוואה והאשמת האחר. אלה החרדים, החילונים, הערבים, המפגינים והמתפללים שמספרים על התסמין הנוסף של הקורונה – מגפת הפילוג.

"משוגעים, לא צריך סגר, כי אף אחד לא יודע מה קורה עם הקורונה. אני הייתי חולה פעמיים" סיפר תושב ירושלים, מר אוסטרייכר. תושב אחר טען: "מומלץ להתנהג לפי מה שהאזרחים רוצים. רוב האזרחים לא רוצים בסגר ולא מאמינים בו - הוכח שהוא לא עזר". 

יוני סלומון, בעל בית קפה ביפו, שפתח את העסק לישיבה למרות האיסור סיפר: "פתחתי בצורה מחאתית נגד גזרה שאין לנו שום יכולת לעמוד בפניה". סלומון סיפר כי הוא החזיק יומיים וחצי עד שהבין שעלולים לסגור לו את העסק "אם יסגרו מה עשיתי בזה?"

על ההפגנות אמר בעל קונדטוריה בירושלים, רפאל ניאזוב: "כל השמאלנים מביאים מכל הארץ בשביל לעשות הפגות, במקום לטפל בקורונה". חבר מועצת עיריית רמלה, אברהים באדוויה, התייחס לנסיעות לאומן ואמר כי "ראית מראות זוועה של מה שאנשים עשו באוקראינה, זה הפנים שאתה רוצה לתת על ציבור הישראלי שיוצא לבחוץ?" באדוויה הוסיף כי "נהייתה מדינת ימנים ושמאלנים, זה מקלל את זה".

"העיר תל אביב מקבלת המון פוקוס בתקשורת והם מראים תמונות מוגזמות, הטיילת ריקה", סיפרה צאלה מוהר, מאמנת כדורעף חופים. היא הוסיפה כי הממשלה מפלגת את החברה "לא החרדים אשמים, לא הערבים אשמים, ולא התל אביבים אשמים".