פרסום ראשון: התחזית שהוצגה לראש הממשלה - פתיחת גני הילדים תתאפשר רק בעוד שבועיים

גורמי המקצוע בדיון על ההגבלות: חובה להשאיר את ההגבלות על ערים אדומות • מנכ"ל משרד הבריאות: יש סיכוי שגני הילדים ייפתחו כבר בשבוע הבא
מואב ורדי, גילי כהן ועמיחי שטיין
11 באוקטובר 2020
20:24

הקרב על היציאה מהסגר: מודל מקצועי שהובא בדיון בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו הערב (ראשון) אומר שהיעד של 2,000 נדבקים או מקדם הדבקה נמוך מ-0.8 לא יושג לפני שיעברו לפחות שבועיים מהיום. המשמעות - דחייה של כל שלבי היציאה מהסגר. מנכ"ל משרד הבריאות אמר הערב בריאיון לדוריה למפל בכאן 11, בניגוד לדבריה של ראש שירותי בריאות הציבור שרון אלרעי, כי "יש סיכוי שגני הילדים ייפתחו כבר בשבוע הבא".

המודל של ינון אשכנזי מהאוניברסיטה העברית בירושלים וערן סגל ממכון ויצמן אומר כך: מקדם הדבקה של 0.8 או נמוך מכך אומר שבכל שבועיים חוצים את מספר הנדבקים בחצי. כדי להגיע ל-2,000 - צריך לפחות שבועיים מהיום. נתניהו, לדברי משתתפים בדיון, נשמע אומר שהוא מוכן לשקול פתיחת עסקים קטנים ללא קבלת קהל וגני ילדים, גם ללא הגעה ליעדים הללו. 

מחר יתקיים דיון מכריע בסוגיית פתיחת מערכת החינוך, שנראית כאחת מנקודות המחלוקת. משרד הבריאות מתעקש לפתוח את מערכת החינוך רק בהתאם לרף נתוני התחלואה (2,000 נדבקים, מקדם הדבקה של פחות מ-0.8) - כשגנץ והאוצר מתעקשים לפתוח בכל מקרה בשבוע הבא, גם אם הנתונים לא יעמדו בכך. עוד סוגיה במחלוקת היא מה בדיוק ייפתח - האם רק המסגרות לגילאי 3-0, האם מערכת החינוך עד כיתה א', או עד כיתה ב'.

מחלוקת קיימת גם סביב נושא פתיחת בתי העסק ללא קהל. גנץ וכ"ץ מציעים לפתוח כבר ביום רביעי, בעוד נתניהו נוטה לדחות זאת עד לתחילת השבוע הבא. פתיחת בתי העסק יכולה להביא גם לביטול מגבלת הקילומטר - אך בדיון נשמעו קולות שטענו שיש להשאיר את המגבלה כדי להעביר מסר מרתיע ולצמצם את הפעילות.

סוגיה נוספת שבמחלוקת היא האם יישאר סגר בערים אדומות גם לאחר ההקלות במשק - מה שעד כה לא צלח, בשל שיקולים פוליטיים. נושא אחד שכן סוכם עליו הוא לא להאריך את מצב החירום המיוחד, כך שההפגנות לא יוגבלו החל משלישי בחצות, עם תום תוקפן של התקנות בנושא.

בדיון נרשמה הסכמה של כל גורמי המקצוע על החובה שיישארו הגבלות על ערים אדומות. בנוסף לכך קיימת הסכמה בקרב הגורמים על החובה שהסגר על הערים האדומות יחל כבר מהשלב הראשון, כלומר שגם אם ביום ראשון תאושר פתיחת מסגרות החינוך לגיל הרך ועסקים שאינם מקבלים קהל - בערים אדומות הם לא יפתחו. בעבר, כשהדבר הונח לשולחנו של קבינט הקורונה, היו לא מעט ויכוחים בנושא ולכן גם אם הדרג המקצועי ימליץ - לא בטוח שהדבר יאושר.