עמית תומר

מה קרה ל-700 מיליון השקלים שדרעי השיג?

יו"ר ש"ס הכריז על "יום היסטורי" כשהשיג 700 תקציב לסייע למאות אלפי משפחות שנפגעו מהמשבר • יכולים לנחש כמה מהכסף הגיע מאז לנזקקים? | למה זה לא עובד?
עמית תומר
14 באוקטובר 2020
23:12
עודכן ב 12:20

לפני שלושה חודשים הכריז שר הפנים דרעי על "יום היסטורי". דרעי הצליח למצוא תקציב סיוע לאוכלוסיות חלשות. ואחרי שכעס, התעקש ואפילו איים לתקוע החלטות ממשלה אחרות - אושר תקציב לתוכנית.

אבל כ-100 ימים כבר עברו, כולל החגים. כמה מתוך 700 מיליון השקלים שהשיג דרעי הגיעו לנזקקים שהיו צריכים אותם? תנו ניחוש... התשובה היא אפס, אפילו לא שקל אחד.

אפרת רחל מאמו מביתר עלית, אם חד הורית לחמישה קטינים בגיל 4 וחצי עד 12 וחצי, פוטרה מהעבודה שבה עבדה 14 שנים. "מצאתי את עצמי בתור סדרנית בסופר. אמרתי 'אני אכניס רגל כי צריכה איכשהו לחיות ולהחיות 5 נפשות שיהיו בריאים'. המשכורת מספיקה לחמישה ילדים? ברור שלא".

כשאפרת שמעה על היוזמה של משרד הפנים היא מיהרה לפנות אליהם כדי לבדוק האם היא זכאית, אבל תשמעו מה אמרו לה שם:

הקלטת שיחה עם לשכת שר הפנים אריה דרעי:

לשכת השר: זה לפחות עוד חודשיים, אם זה יהיה לפני אז כולם ישמעו.

אפרת: אז סתם ברברו ואמרו ש..

לשכת השר: מנסים, מנסים, יש דברים פנימיים.

איפה הכסף?

טוב, למה מתכוונים בלשכת השר כשהם אומרים "דברים פנימיים"? דרעי התעקש שמי יוביל את המהלך יהיה המשרד שלו, משרד הפנים, ולא משרד הרווחה שכבר מחלק סלי מזון לאלפי משפחות בישראל. אבל במשרד הפנים אף פעם לא עשו דבר כזה. הם לא רגילים להתעסק בחלוקת מזון.

אריה דרעי

"מי כמוהו מכיר את האוכלוסייה הזו?" שר הפנים אריה דרעי 

הפתרון שדרעי מצא היה שהסיוע יינתן לזכאים להנחה בארנונה, הטבה שבאחריות משרד הפנים. דרעי טען שמדובר בחלוקה שווה, לפי קריטריונים יבשים, אבל שימו לב: מי שמשלמות את הארנונה הנמוכה ביותר הן הרשויות החרדיות. כלומר, במקרה או לא, מי שיועדו להיות הנהנים הגדולים מכספי הסיוע של דרעי, הם ציבור הבוחרים שלו.

"מי כמו אריה דרעי יודע באמת את האוכלוסייה הזאת, המחוסרת יכולת ובמיוחד בחגים ובסגר עכשיו", אומרת אפרת רחל מאמו. "אני לא מבינה לאן הכספים הולכים, אם יש אישור - אז איפה הכסף בעצם? איפה הוא נמצא?"

אז הכסף כבר נמצא בקופה של משרד הפנים, אבל הניסיונות של דרעי להמציא את הגלגל מחדש דורשים אישורים משפטיים והרבה בירוקרטיה. מיולי ועד היום עדיין לא סיימו לכתוב את המכרז שיקבע למי בדיוק יגיע הכסף ואיך, בינתיים אף אחת ממאה וחמישים אלף המשפחות שזקוקות לסלי המזון לא זוכה לסיוע.

אז למה זה לא עובד? כי בישראל גם כשיש כבר כסף, יש פוליטיקה שתוקעת אותו.

תגובת השר דרעי

ביוזמת שר הפנים, אריה דרעי, יעביר משרד הפנים תקציב מיוחד בגובה 700 מיליון שקלים, שיחולק ככרטיסי קניית מזון למשפחות נזקקות, שמספרן גדל בעקבות משבר הקורונה. משרד הפנים פועל בשקיפות מלאה ויספק את הכרטיסים לקניית מוצרי מזון בסיסיים, בהתאם למבחני ההנחה בתשלומי הארנונה. מדובר בקריטריון שוויוני שיתן מענה למגוון אוכלוסיות ובהן קשישים, משפחות מרובות ילדים ומשפחות במעמד חברתי כלכלי נמוך.
על מנת לייעל את התהליך, תוך הקפדה על כללי המינהל התקין, גובש מכרז שיפורסם בימים הקרובים, לאחר שיאושר סופית על ידי משרד המשפטים, כנדרש.

המיזם הלאומי לביטחון תזונתי המופעל על ידי משרד הרווחה, מסייע למשפחות הסובלות מאי ביטחון תזונתי חמור ומתזונה לקויה, וזקוקות לתהליך ליווי משפחתי ממושך. אולם המיזם אינו נותן מענה לחלוקת כרטיסי מזון למשפחות נזקקות רכישת מוצרי מזון בסיסיים, באופן חד פעמי וממוקד.

משפחות רבות בישראל הפכו נזקקות עקב משבר הקורונה והכללים במכרז שיפורסם, יתנו גם להן מענה ראוי לרכישת מזון, בימים לא קלים אלה.