אדם עם מסיכה הולך ליד קיר גרפיטי בימי קורונה, ירוש
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בראשית נבראה הקורונה: הכול התחיל בגירוש האדם מגן העדן?

השבוע התחלנו לקרוא בתורה מחדש. אם ננסה לאתר את ראשיתו של הנגיף בעולמנו, נראה שבתיאור עשר מכות מצרים מאיים אלוהים על פרעה בשימוש בשורש "נגף". אם נלך אפילו עוד אחורה, נגיע לסיפור גן עדן - ולהחלטה של אלוהים לבטל עבור האדם את חיי הנצח
ליאת רגב
17 באוקטובר 2020
09:32

השבוע התחלנו לקרוא בתורה מחדש, החל מפרשת בראשית. הסופר המקראי שהיטיב לתאר את הבריאה לפרטי פרטים, משום מה שכח לספר לנו מתי נבראה הקורונה, או בכלל - מתי נברא הנגיף הראשון?

אם ננסה לאתר את ראשיתו, נגלה שהמילה נגיף נושאת בתוכה את אותו השורש של המילה "מגפה", ושתיהן מן השורש נ-ג-ף. כבר במקרא הופיעה המילה נגף - שמשמעותה בעברית הוא "היכה", "פגע" או תקף. בתיאור עשר מכות מצרים מאיים אלוהים על פרעה "ואם מאן אתה לשלח הנה אנוכי נוגף את כל גבולך בצפרדעים"

מאוחר יותר, בספר שמואל, הופיעה לראשונה גם המילה מגפה. אבל האם שם נברא הוירוס? ברור שלא. על פי ההערכות, נגיפים התקיימו מאז שהופיעו התאים החיים, אם לא לפני כן. ייתכן שהשפעות, הדלקות והנגיפים לסוגיהם התחילו אחרי הגירוש מגן עדן. לפני כן, כשהיינו תמימים, לא היה אכפת לאלוהים שנחיה חיי נצח. אולם מרגע שנפקחו עיננו, ידענו טוב ורע - וגם עשינו טוב ורע, ואלוהים כבר לא רצה שנחיה לנצח. הוא אומנם קצב את ימינו, אבל נתן בידינו כוח לנצח הכל.

תגיות:
קורונה