למידה מרחוק
צילום: פלאש 90

מבקר המדינה: בניגוד לחוק לימוד חובה - כ-135 אלף תלמידים לא לומדים מרחוק

לפי דוח ביניים שפרסם המבקר אנגלמן, משרד החינוך השתמש באומדנים שגויים ולא יודע מהו המחסור האמיתי בתשתיות ובמחשבים ללמידה מרחוק • ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "מערכת החינוך עומדת בפני אתגרים רבים לנוכח המעבר ללמידה מרחוק בפרק זמן קצר, תוך צמצום פערים של שנות דור בנושא"
לירן כוג'הינוף ואוריה אלקיים
26 באוקטובר 2020
16:00

יותר מחצי שנה מאז פרוץ מגפת קורונה בישראל, משרד החינוך אינו יודע כמה מחשבים ותשתיות אינטרנט חסרים לתלמידים ולמורים ללמידה מרחוק, כך עולה מדוח ביניים בנושא שמפרסם היום (שני) מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן. המבקר מציין ששנת הלימודים תשפ"א נפתחה ומופעלת כאשר ל-135 אלף תלמידים אין מחשבים, ולכן אין להם יכולת ללמידה מקוונת מרחוק - דבר הנוגד את חוק לימוד חובה.

לדוח הביניים של מבקר המדינה על רשות המסים וריכוז נתוני האבטלה במשבר הקורונה

לדוח הביניים של מבקר המדינה על איכוני שב"כ ומערכת הבריאות במשבר הקורונה

על פי דוח המבקר, למשרד החינוך אין מיפוי של אמצעי הקצה והחיבור לאינטרנט בבתי התלמידים והמורים, ולכן גם אין לו תמונת מצב כנדרש. המבקר מדגיש כי אף שכבר בסגר הראשון נחשף המחסור בציוד ובחיבור לאינטרנט של מספר גדול של תלמידים עד לפתיחת שנת הלימודים, לא מיפה משרד החינוך את האמצעים והתשתיות הקיימים והחסרים. כמו כן, אין מועד ברור שבו צפוי שתהיה למשרד החינוך תמונת מצב כזו.

מדוח הביניים עולה שמספר המחשבים שהזמין משרד החינוך - כ-150 אלף - מבוסס על אומדן שגוי. הזמנת המחשבים נעשתה על פי אומדן של ה-OECD,  שבו שיעור התלמידים ללא מחשבים עומד על 9%. אך נתונים אלה לא כוללים את תלמידי החברה החרדית.

עוד קובע המבקר כי הלמידה מרחוק בקרב תלמידי החברה החרדית באמצעות הטלפונים אינה נגישה דיה, בשל חוסר זמינות רציפה של תשתית מרחבי הלימוד הטלפוניים. במשרד החינוך הסבירו שהדבר נובע בשל עומס על הטלפונים, ומשום שבקרב משפחות חרדיות אין מספיק מכשירי טלפון שיאפשרו למידה של כל הילדים במקביל.

להערכת משרד החינוך, לתלמיד אחד מכל חמישה תלמידים אין מכשיר טלפון. בנוסף, לעשרות אלפי תלמידים בחברה הערבית אין יכולת לקיים למידה מרחוק.

המבקר מציין גם שלמשרד החינוך חסרים נתונים בנוגע למספר המחשבים הניידים בבתי הספר, שאותם ניתן להשאיל. עמותות פרטיות שמחלקות מחשבים אמנם עושות זאת בעזרת משרד החינוך, אך לפי דוח המבקר - אין גורם אחד בעל ראייה מערכתית כוללת, שמרכז את הדברים וקובע את סדר העדיפויות.

משרד החינוך: השר יוביל רפורמה מהותית בנושא הלמידה מרחוק

ממשרד החינוך נמסר בתגובה לדוח מבקר המדינה: עם כניסתו של שר החינוך יואב גלנט לתפקיד, ב-18 במאי 2020, הנחה השר את גורמי המקצוע במשרד לבחון את הלקחים מתקופת הסגר בעקבות מגפת קורונה בכל הנוגע לתחום ההוראה והלמידה מרחוק. בתום התחקיר, שהוצג לשר על ידי גורמי המקצוע במשרד החינוך, התגלו פערים חמורים שנוצרו בעשור האחרון בנושא הלמידה מרחוק. בתוך כך, הכריז השר גלנט כי יוביל רפורמה מהותית בנושא התקשוב והלמידה מרחוק והציב אותה כנושא מרכזי בתוכנית העבודה.

במסגרת תוכנית "לומדים בביטחון", גויס תקצוב נוסף של כ-4.2 מיליארד שקל, שהממשלה ייעדה לצורכי היערכות מערכת החינוך לתפקוד בשגרת קורונה, ומתוכו – ובעקבות קביעת סדר עדיפות משרדי – תוקצבו 1.2 מיליארד שקל במיוחד לצורך הלמידה מרחוק. מדובר בתקציב גדול ותקדימי שלא היה כדוגמתו במשרד החינוך בשנים עברו.

שר החינוך התווה חמישה כיווני פעולה בתחום הלמידה מרחוק: האצת הקמת תשתיות התקשוב למוסדות החינוך; מינוי בעלי תפקידים קבועים במוסדות החינוך לקידום הנושא; רכישת אמצעי קצה (כ-150 אלף מחשבים וכ-150 אלף מודמים - הכוללים חבילות תקשורת - וכ-64 אלף טלפונים כשרים - הכוללים גם הם חבילות תקשורת – למגזר החרדי); הכשרת צוותי הוראה למיומנויות למידה מרחוק; הרחבת התכנים המוצעים במסגרת הלמידה מרחוק.

מערכת החינוך עומדת בפני אתגרים רבים לנוכח המעבר ללמידה מרחוק בפרק זמן קצר, תוך צמצום פערים של שנות דור בנושא הלמידה מרחוק. משרד החינוך יוסיף לקדם ולהשלים את התוכנית ללמידה מרחוק, זאת בכדי להביא לשינוי משמעותי בנושא התקשוב והלמידה מרחוק ולאפשר לתלמידים רצף חינוכי מיטבי בכלים דיגיטליים המותאמים למאה ה-21.