איימי קוני בארט, שופטת ביהמ"ש העליון הנכנסת בארה"ב
צילום: אי-פי

ניצחון חשוב לטראמפ ערב הבחירות: השופטת השמרנית שבחר אושרה לבית המשפט העליון

איימי קוני בארט בת ה-48 היא השופטת הצעירה ביותר בעליון וכך תוכל להשפיע על צביונו במשך עשרות שנים, כשהיא מחזיקה בעמדות שמרניות בנושאי דת, הגירה ופיקוח על נשק • הדמוקרטים חוששים שהיא תטה את הכף לטובת טראמפ במידה ויערער על תוצאות הבחירות • כעת ידם של ששת השופטים השמרנים נמצאת על העליונה, כשמולם ניצבים שלושה שופטים ליברלים בלבד
נתן גוטמן
27 באוקטובר 2020
03:42

הסנאט האמריקני אישר הלילה (שלישי) את מינויה של איימי קוני בארט כשופטת בבית המשפט העליון, הצעירה ביותר מתוך הרכב השופטים. היא אושרה ברוב של 52 רפובליקנים, מול 48 דמוקרטים שהתנגדו באופן גורף. 

מיד אחרי ההצבעה הושבעה קוני בארט בטקס במדשאה הדרומית בבית הלבן בנוכחות הנשיא טראמפ. שופט בית המשפט העליון, קלארנס תומס, הוא שהשביע אותה לתפקיד. בדבריה אמרה השופטת כי בתפקידה היא מחויבת לפעול לפי החוקה - ולא לפי עמדותיה האישיות.

אישור זה מהווה חיזוק משמעותי עבור נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שבחר את בארט בת ה-48 לתפקיד בקפידה, בין היתר בשל עמדותיה השמרניות. לפני מינויה כיהנה כשופטת בבית המשפט לענייני ערעורים ה-7 בשיקגו, וכבר אז נחשבה למועמדת מועדפת על ידי הרפובליקאים בשל עמדותיה נגד זכות ההפלה והעובדה שהיא מחשhבה את עצמה כ"קתולית אדוקה". היא גם ביטאה דעות מוצקות בנוגע לזכויות אחזקת הנשק של אזרחי ארה"ב. בשימוע שנערך לה לפני אישורה לתפקיד זה, נשאלה בארט על ידי הדמוקרטים אם אמונתה הדתית תשפיע על פסיקותיה, וגם אז השיבה שלא. 

השופטת השמרנית מחליפה את רות ביידר-גינסבורג הליברלית שהלכה לעולמה לפני כחודש לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. עם מותה של ביידר-גינסבורג הצהיר טראמפ כי בחירה מהירה של שופטת שמרנית חדשה לבית המשפט העליון היא חשובה, משום שלדעתו זהות המנצח בבחירות תוכרע בבית המשפט, עקב מה שכינה "ההונאה הדמוקרטית" בהצבעות בדואר. 

בתוך כך, ההצבעה החד משמעית של הסאנטורים הדמוקרטים נגד מינוייה של בארט לא הייתה מקרית. הם חוששים כי היא עלולה להטות את הכף לטובת הרפובליקנים במקרה והנשיא יערער על תוצאות הבחירות. משמעות נוספת של המינוי שאינה לטובתם היא ערעור המאזן בהרכב השופטים העליון. כעת ישנם שישה שופטים שמרנים, לעומת שלושה שופטים ליברלים בלבד.