שוק מחנה יהודה בערב ראש השנה
צילום: ורד פלמן

במשרד הבריאות מזהירים: מגמת העלייה במקדם ההדבקה תחזיר אותנו להגבלות

לפני שבועיים היה מקדם ההדבקה בשפל של 0.6, ובשבוע שעבר כבר עלה ל-0.75. במשרד הבריאות הזהירו שמעבר ל-0.8 תסתיים מגמת פתיחת המשק • בדסק החרדי של "מגן ישראל" חוששים מהתחלואה הסמויה בחברה החרדית שעלולה להתפרץ מחדש • משרד הבריאות מקדם מודל בידוד מקוצר לאנשי עסקים
שאול אמסטרדמסקי וקטי דור
01 בנובמבר 2020
23:01

בזמן שהממשלה עסוקה בוויכוחים על תזמון ההקלות הבאות, משרד הבריאות מזהיר מפני מגמת עלייה במקדם ההדבקה – שעלולה להפוך את מגמת פתיחת המשק. כך פורסם בחדשות הערב (ראשון) בכאן 11. אחרי שהגיע לשפל של 0.6 לפני שבועיים, מקדם ההדבקה עלה בשבוע שעבר ל-0.75. הנחת העבודה במשרד הבריאות היא שברגע שהמקדם יעלה מעבר ל-0.8, תבלם פתיחת המשק ונחזור להגבלתו. 

אתמול ביקר ממונה הקורונה פרופ' גמזו בפורדיס והגדיר את השבוע כ"שבוע החברה הערבית" של המאבק בקורונה. אולם, במשרד הבריאות כבר מעלים חשש מחזרת נתוני התחלואה הגבוהים גם למגזר החרדי. בעוד ששיעור הבדיקות החיוביות באוכלוסייה הכללית בסוף השבוע עמד על 2.4%, במגזר החרדי היה השיעור 4.1%.

נתון נוסף מהחברה החרדית שמעיד על הסיכוי הגובר לתחלואה סמויה בה הוא כמות הנבדקים. באוכלוסייה הכללית התבצעו בסוף השבוע 8.4 בדיקות לכל 10,000 נפש, ואילו בקרב החרדים רק 1.8 בדיקות. למרות שאת נתונים אלה ניתן להסביר בשמירת השבת, בדסק החרדים במנהלת "מגן ישראל" אמרו שגם בימות השבוע יש פער גדול בנתונים.

משרד הבריאות מקדם בידוד מקוצר לאנשי עסקים

במשרד הבריאות מגבשים תוכנית חדשה לקיצור ימי הבידוד לאנשי עסקים שחוזרים מנסיעות עבודה במדינות אדומות, לחמישה ימי בידוד בלבד. התוכנית המתגבשת תהיה רלוונטית אך ורק לנסיעות של פחות מ-96 שעות, ותהיה מותנית בביצוע שתי בדיקות: אחת ביציאה מהמדינה האדומה, ושנייה בתום חמשת ימי הבידוד.

אחד הגורמים המעכבים את יציאת תקנות החדשות לפועל הוא הקושי בהגדרת "נסיעת עסקים". ללא הגדרת נסיעה שזו בתקנות, יוכל כל אדם לטעון שביקר במדינה אדומה לרגל עסקיו. קיצור הבידוד לאנשי העסקים מצטרף לפיילוט קיצור הבידוד הכללי לשבים מחו"ל מ-14 ימים ל-12. הפיילוט יתחיל בעוד כמה ימים ויימשך עד סוף דצמבר.