אלון שרביט

המגפה השקטה: איך מתמודדים עם הלחץ הנפשי של הקורונה?

"מבאס להיות לבד כל הזמן": מכורים לשעבר שנפלו בחזרה לסמים, דיכאון וחרדה שמשתלטים על הנפש ואנשים שלא מסוגלים לספר מה קורה להם - מסע לתוך המגפה הנפשית שאף אחד לא מדבר עליה
אלון שרביט
16 בנובמבר 2020
10:44
עודכן ב 18 נובמבר 22:00

על המגפה הנפשית אף אחד לא מדבר. היא פוגעת בלא מעט אנשים, בכל הגילים ובכל מקום בארץ. נורא קל לספור מי שרד, מי לא שרד. אף אחד לא מעלה מספרים של מי סובל מדיכאון ומי מחרדה. הערב (שני) בחדשות הערב - הפרק הראשון בסדרה "המגפה השקטה".

לפני חודש וחצי יצאתי לבדוק מה מצב הרוח הלאומי שלנו. מתברר שיש לנו שני צינורות: צינור אחד שבו אנחנו מספקים, דואגים למשפחה, דואגים לילדים, דואגים לכלכלה של הבית. מצד שני, יש לנו צינור שמספק לנו את ההנאות בחיים, שנותן לנו להמשיך. אם זה יציאה לסרט, הליכה למשחק כדורגל או טיסה לחו"ל. כשהצינור הזה נסתם ואתה צריך להמשיך ולספק - אתה חייב למצוא את הריגוש במקום אחר.

פגשתי בן-אדם שהצליח להיגמל מקריסטל, שהיה מדריך במכון גמילה ובקורונה - הוא נפל. בתור עיתונאי למדתי במשך השנים לדעת להציב איזושהי מסכה. יש מקרים שבהם אתה לא יכול. יש מקרים שבהם אתה חוזר עם זה הביתה.

לראות בן-אדם שעשה דרך כזאת ארוכה נופל שוב - זה מאוד קשה. הבנתי עד כמה חשוב הקשר האנושי, ולפעמים גם הקשר הזה לא רק מתבטא בינינו כבני אדם. גם כלב בבית הוא דבר מאוד משמעותי בשביל אנשים שנמצאים לבד.

צפו בפרק הראשון 

מה שבעייתי במגפה הנפשית זה שאין תאריך יעד, אין סוף. אי-הוודאות יכולה למשיך עוד חודש, יכולה להמשיך עוד שנה. מי שעמד על סף התהום פשוט נפל במגפה הזאת. זה הכי קל לומר שהקורונה אשמה בהכול אבל תמיד יש מה לעשות.

מה שנותן לי תקווה בסוף הסדרה הזאת זה שאנחנו כמדינה חווינו לא מעט טראומות ובכל זאת הצלחנו לחזור לחיים נורמליים. ואולי לנו יש יותר כלים מממדינות אחרות כדי כן לעבור את המשבר הזה.

הישראלים שהתמכרו לסמים, אלכוהול והימורים בתקופת הקורונה

מה גרם לאנשים להתמכר לסמים, לאלכוהול ולהימורים בתקופת הקורונה? ואיך מכורים לשעבר מתמודדים עם ההגבלות שלא מאפשרות להם להיפגש עם חבריהם לקבוצת התמיכה? אלכוהול, הימורים באינטרנט, פורנוגרפיה וסמים הם לא מעידות קטנות, אלא התרסקות עצמית שסוחפת אלפים בזמן המגפה. את הנזק שיישאר לא החיסון ולא התרופה לנגיף יתקנו.

אודי מרגלית שהתמכר לחומרים אופיאטיים סיפר שעבורו תקופת הקורונה הייתה תקופה מאיימת ששאבה אותו לכיוון הסמים, והוסיף כי "אני מנסה לא להיות שם, אבל יש לי גם חולשות כי הכאב כל הזמן נותן פייט". המשפחה, הילדים והנכדים נתנו לו כוח להתמודד עם הכאבים הכרוניים שיש לו מאז שנפצע בתאונת דרכים, אבל עכשיו הם תקועים בארצות הברית, והוא נלחם בהתמכרות למשככי כאבים ולכדורים הממכרים – והוא לא היחיד שנלחם.

צפו בפרק השני

עד כמה עמוק השבר במערכת בריאות הנפש אחרי הזנחה של שנים, רפורמות שמתעכבות, ומטופלים שממתינים לפעמים חודשים למענה ולפעמים - נותרים בלי מענה?

צפו בפרק השלישי

הפגיעה בחוסן הנפשי של הישראלים, אפשר להניח, תישאר כאן הרבה אחרי שמגפת הקורונה תיעלם. פגישה עם צוותי הרפואה שעובדים כבר שמונה חודשים מסביב לשעון ומשלמים גם הם מחיר נפשי כבד.

צפו בפרק הרביעי