t
-
צילום: כאן חדשות

הקבינט אישר: כיתות ה'-ו' ייפתחו בערים ירוקות וצהובות

רה"מ: "שוחחתי עם פוטין על אופציה לקניית החיסון ספוטניק חמש" • בסיכום: מרכזי הקניות הפתוחים ייפתחו מחר, הכיתות - רק בשבוע הבא • שר הבריאות אדלשטיין הביע התנגדות להמשך פתיחת מערכת החינוך: "צריכים לבוא לפי נתונים ולא לפי תאריכים" • ליברמן: "קורא לשלטון המקומי להתעלם מהממשלה ולפתוח את כל הכיתות"
כתבי כאן חדשות
16 בנובמבר 2020
14:46
עודכן ב 18:45

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג הערב (שני) במסיבת עיתונאים את ההחלטות שקיבל קבינט הקורונה והבהיר כי אם יתברר שהן יובילו לגידול בתחלואה הן יבוטלו. "הורדנו את התחלואה בישראל לרמה מהנמוכות בעולם המערבי, אבל מקדם ההדבקה עדיין גדול מ-1".

הצהרת ראש הממשלה המלאה:

נתניהו הוסיף כי שוחח הערב עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על האפשרות לרכוש אופציה לקניית החיסון ספוטניק חמש." נמשיך לדון בכך בימים הקרובים", אמר. בעניין המצוקה הכלכלית שגרם משבר הקורונה, ציין ראש הממשלה כי נוסף על תוכנית הסיוע לסטודנטים בהיקף 800 מיליון שקלים שגיבש עם שר האוצר כ"ץ, יגובשו בקרוב תכניות סיוע נוספות. "הכלכלה שלנו איתנה, אנחנו יכולים לעמוד בזה", אמר נתניהו.

ראש הממשלה מציג את החלטות הקבינט, צילום: כאן חדשות

זמן קצר קודם לכן אישר קבינט הקורונה את ההסכם אליו הגיעו ראש הממשלה נתניהו וראש הממשלה החליפי גנץ. על פי ההסכם תלמידי כיתות ה'-ו' בערים ירוקות וצהובות ישובו לבתי הספר בעוד שבוע, ותלמידי י"א-י"ב אמורים לשוב לספסל הלימודים בעוד שבועיים. עוד הוחלט להטיל סגר על ערים אדומות ועוצר לילי על ערים כתומות. מרכזי הקניות בשטחים פתוחים בערים ירוקות ייפתחו מחר. באשר לקניונים, סוכם כי נציגיהם יגבשו עם משרד הבריאות מתכונת לפתיחה מצומצמת לצורך ניסיון.

בישיבה אמר ראש הממשלה כי המתווה שגיבש עם ראש הממשלה החליפי מקובל גם על משרד הבריאות. שר הבריאות אדלשטיין הגיב על הדברים ואמר: "בחלק מן הסעיפים". בנוסף, הביע שר הבריאות את התנגדותו להמשך פתיחת מערכת החינוך. "אנחנו צריכים לבוא לפי נתונים ולא לפי תאריכים", אמר השר אדלשטיין. "להצביע על פתיחת מערכת החינוך שבועות מראש? אני לא יודע איך לעשות את זה", הוסיף.

שר הפנים אריה דרעי תהה: "מדוע לא פותחים מיד את כיתות ה'-ו'? למה צריך לחכות?". ראש הממשלה נתניהו השיב: "אנחנו לא רוצים להעלות את מקדם ההדבקה, צריכים לראות מה מתפתח". "פוטין אמר שהכל אצלו סגור", הוסיף ראש הממשלה.

לפני כינוס הקבינט, אמר גנץ כי מפלגתו תתמוך בפתיחת כיתות י"א-י"ב וה'-ו' באזורים ירוקים. בפתח ישיבת סיעתו אמר כי: "בערים האדומות נצטרך לקיים סגר מתמשך וכתר. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו עוד יום אחד ללא החלטות, הציבור רוצה לדעת מה הולך לקרות", אמר גנץ. הוא ציין כי "אם נתניהו לא יתעשת הכנסת הזו תתפזר הנחתי את ח״כ גינזבורג לרכז מספר הצעות חוק. אם ילכו לבחירות שאזרחי ישראל ידעו מי גרם אותם".

מוקדם יותר יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שב וקרא להפר את הנחיות הממשלה. בפתח ישיבת סיעתו קרא ליברמן לשלטון המקומי שלא לחכות לממשלה ולקבל החלטה מושכלת על פתיחת כל הכיתות במערכת החינוך. "יש להתעלם מהממשלה והקבינט והסחבת הבלתי פוסקת שלהם, עם החשבונות האישיים", אמר ליברמן. "במגזר החרדי קבעו עובדה מוגמרת שהם פותחים והכל עובר, הממשלה השלימה עם זה. זו המסקנה". 

יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד, אמר בפתח ישיבת סיעת יש עתיד כי ראש הממשלה אינו אומר אמת לציבור בעניין החיסונים: "החיסון של פייזר לא עבר את כל הבדיקות. לא עבר את השלב האחרון. גם אחרי שהוא יעבור אותו, ישראל היא המדינה ה-36 שחתמה איתם. 35 מדינות יקבלו את החיסון לפנינו. 35 מנהיגים התקשרו בלילה למנכ"ל פייזר לפני נתניהו. יש עוד בעיות רפואיות. יש בעיות לוגיסטיות. זה ייקח זמן. הדבר הנכון הוא לנהל את האירוע כאילו החיסונים לא יגיעו לפחות בשנה הקרובה. הנזק הכי גדול של הממשלה הזאת, זה אובדן האמון של הציבור. אנחנו כבר לא נאמין להם, כי אי אפשר להאמין להם", אמר לפיד.

השתתפו בהכנת הידיעה: עמיחי שטיין, יערה שפירא ומיכאל שמש