תלמידות עולות להסעה
צילום: חן ליאופולד, פלאש 90

דווקא בעת משבר הקורונה: משרד החינוך דורש מרשויות החזר של מיליוני שקלים

לטענת המשרד, נעשו טעויות חישוביות בשנים עברו בנושא הסעות. ברשויות ובמועצות זועמים: "הפגיעה מתעצמת כפליים בעת הנוכחית"
דנה ירקצי
17 בנובמבר 2020
19:15

דווקא בעת משבר הקורונה משרד החינוך שלח דרישת החזר תשלומים מידי על סך של 45 מיליון שקלים לרשויות מקומיות ומועצות אזוריות, בטענה כי, שבה הרשויות המקומיות נושאות על גבן ומוציאות מתקציבן סכומים משמעותיים על מנת לנסות ולקיים שגרת קורונה".

במכתב שנשלח על ידי מנהל אגף ההיסעים במשרד החינוך נכתב כי בבדיקה שבוצעה נמצא כי מערכות המשרד לא עדכנו שינויים בהסעות שחלו בין 2016 ל-2019. כך למשל, לטענת המשרד, מסלולים אשר אושרו באופן חריג לתקופה, לא הוסרו בחלוף התקופה מרשימת המסלולים המתוקצבים. כמו כן, הסעות מורים שירדו ממצבת ככוח האדם לא עודכנו במערכת והתשלומים בגין הסעתם נמשכו.

דרישת הקיזוז נשלחה ל-70 רשויות מקומיות ול-30 מועצות. ברשויות המקומיות ובמועצות זועמים, ובמכתב תגובה ששלחו איציק אשכנזי, מנכ"ל מרכז המועצות האזוריות, ושלמה דולברג, מנכ"ל המרכז לשלטון מקומי, נכתב כי מכתבי הקיזוז שנשלחו אמנם מציינים את הסכומים והשנים הרלוונטיות, אך מעבר לכך אין פירוט אודות הבדיקה שבוצעה ומסקנותיה.

בין הרשויות שקיבלו דרישה להחזר תשלומים, הרשות המקומית זמר, שקיבלה הודעת קיזוז בסך המסתכם ביותר מארבעה מיליון שקל, עיריית מעלות תרשיחא, שקיבלה הודעת קיזוז בסכום של 8.1 מיליון שקל, כפר מנדא ויפיע, שקיבלו הודעה בסכום של יותר מ-230 אלף שקל כל אחת, ומועצה אזורית עמנואל, שקיבלה הודעת קיזוז על סך 400 אלף שקל. ברשויות טוענים כי אינם יכולים לעמוד בסכומים כאלו בעת הזאת.

 "הרשויות המקומיות גם כך קורסות". איציק אשכנזי מנכ"ל המועצות האזוריות

"פעולה כזאת, המבקשת לקזז רטרואקטיבית סכומים כל כך משמעותיים מתקציבי הרשויות המקומיות אשר גם כך קורסות תחת נטל ארגון ומימון ההסעים בשטחן, מצביעה על התנהלות אלימה ובוטה מצד משרד החינוך כלפי השלטון המקומי", נמסר במכתב של אשכנזי ודולברג. "ההסבר כי המשרד בדק ומצא כי בטעות לא עודכנו מערכות הדיווח אצלו, וכי לשיטתו הדבר הביא לתשלומי יתר לרשויות המקומיות, בכל הכבוד לא יכול שיהווה עילה לפעולה חד צדדית מידית".

חיים רוקח, ראש מועצת רמת הגולן, אמר לכאן חדשות: "להפתעתנו הרבה רשויות ומועצות אזוריות קיבלו דרישה לקיזוז תשלומים משנת 2016 ועד 2019. אצלי זה מתבטא בכמאה אלף שקלים. הם פשוט מודיעים לי על קיזוז של מאה אלף שקל בתקופה של קורונה, אחרי שלוש שנים בלי תקציב ופיתוח ובלי כלום, ואתה אפילו לא נותן לי נייר לעיין על מה מקזזים לי.

"מצד שני, בתוך כל תהליך של הקורונה אני מוציא כסף נוסף על ההסעות בהתאם להנחיות שלהם. בפעם הקודמת שהפעלנו את מערך ההסעות ב-1 בספטמבר, היינו צריכים להסיע 28 ילדים, כאשר במצב רגיל אני מסיע למעלה מ-50 ילדים. הרבה פעמים זה גרם לנו להוצאה פי 2.5 מהמצב הרגיל. אני מוציא יותר כסף על הקורונה ואף אחד לא מפצה אותי. אתם לא יכולים לבוא ולעשות לי קיזוז על 2016".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי אכן נעשתה טעות חישוב בשנים האמורות, ובמשרד יבחנו מודל של פריסת תשלומים לצד אפשרות לערער בעניין.