ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גנץ לשרים: ועדת הבדיקה – רק הפעימה הראשונה

מקורבי שר הביטחון: ברור שהולכים לבחירות, לא ניתן לנתניהו למרוח אותנו עד מארס
מיכאל שמש ויערה שפירא
22 בנובמבר 2020
17:59
עודכן ב 20:03

אחרי ההודעה על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית לפרשת הצוללות, יו"ר כחול לבן בני גנץ מבהיר כי "זו רק הפעימה הראשונה". בשיחה סגורה הזהיר שר הביטחון: "הולך להיות שבוע קשה".

"לא נבחל בשום אמצעי, הפעימה הראשונה זה הצוללות", אמר גנץ לשרי כחול לבן. "לא נהסס להשתמש בכל היכולות שלנו גם בכנסת, כדי להבטיח את יציבות הממשלה". הוא הוסיף: "הולך להיות שבוע קשה, תתכוננו למתקפות".

בדף המסרים שנשלח לחברי כחול לבן לקראת מחר נכתב, בין השאר: "בידינו כלים פוליטיים ופרלמנטריים רבים כדי להתמודד עם העובדה שהליכוד מפר את הבטחתו לאזרחי ישראל, ולא נבחל מלהשתמש בהם בזמן הקרוב עד לפיזור הכנסת, אם אכן תפוזר". 

מוקדם יותר נחשפו העימותים הפנימיים שמאחורי ההודעה של גנץ: גורמים בכחול לבן אומרים כי יו"ר המפלגה הודיע על הקמת הוועדה הערב בעקבות הריב שלו עם שר המשפטים אבי ניסנקורן על המינויים.

בישיבת שרי כחול לבן שהתקיימה היום נזף גנץ בשני השרים - ניסנקורן ויועז הנדל - שהודיעו כי יחרימו את ישיבת הממשלה במחאה על העסקת המינויים שהתממשה בה: מנכ"ל למשרד ראש הממשלה החליפי בתמורה למינוי חשב כללי במשרד האוצר.

גנץ אמר לניסנקורן ולהנדל: "קחו בחשבון שכשאתם עושים אקט של החרמה של הישיבה אתם מעבירים מסר אבל פוגעים גם בי וגם בכחול לבן, זה מציג תמונה של סדקים בתוכנו. זה ממילא לא עוזר לכם לקדם את המטרות שלכם". השרים לא השיבו.

ייתכן שדווקא עבור הנדל, ויכוח כזה נושא סיכון משמעותי יותר. מקורב לגנץ אמר על הנדל והאוזר בעקבות ההתרחשויות האחרונות: "הם יוכלו לרוץ איתנו גם בבחירות הבאות רק אם יישרו קו לגמרי עם גנץ בחודש הקריטי הזה".

על פי ההערכות, לוועדת הבדיקה שהוקמה לא יהיו למעשה סמכויות משמעותיות, בעיקר בשל העובדה שלא זכתה לאישור הממשלה. פרופסור סוזי נבות, מרצה למשפט חוקתי, אמרה בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בכאן רשת ב: "אין כלום מאחורי הוועדה, זו ועדה ללא סמכויות. אם הממשלה מאפשרת את הקמתה אז היא מקבלת סמכויות, אך מכיוון שהיא לא מאשרת את הקמתה, זו ועדה שיכולה לזמן כל אחד אך לא יכולה לכפות זאת".

לאחרונה הגישו שני מפקדים לשעבר של חיל הים תצהירים בפרשה, במסגרת עתירה של התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ. שניהם שירתו לפני שיא הפרשה אבל תהליכי הרכש החלו עוד בתקופתם. האלוף במילואים ידידיה יערי היה מפקד חיל הים בשנים 2004-2000, ובתצהיר שלו הוא ציין, בין השאר, כי "יש ערימה של חומר שמתחיל להעלות ריח רע בפרשה". 

האלוף במילואים דודו בן בעש״ט היה מפקד חיל הים בשנים 2007-2004, ובתצהיר שלו כתב כי "ההחלטות שהתקבלו נראות נכונות. יש כמה דברים בתהליך קבלת ההחלטות שנשמעים מוזרים, לדוגמה האישור למכירת הצוללות למצרים ללא ידיעת מערכת הביטחון, זה שווה בדיקה".