ארכיון
צילום: מרים אלסטר, פלאש90

מספר טלפון במקום קוד דיגיטלי: פיילוט פתיחת הקניונים

קבינט הקורונה יכריע את גורל פתיחת המסחר וידון גם במערכת החינוך • מנכ"ל משרד הבריאות: "חושבים שאי אפשר לפתוח הכול"
גילי כהן וליאל קייזר
22 בנובמבר 2020
20:50

פיילוט החזרת הקניונים לפעילות - כך זה יתבצע: אחרי התנאי של משרד הבריאות שתקע את תחילת הפיילוט, מחר (שני) אמור העניין להיות מובא לקבינט הקורונה. עוד ידון הקבינט בהיערכות לפתיחת מערכת החינוך.

מה שעיכב במקור את ההגעה להבנה על איך הפיילוט ייראה היא אותה דרישה של משרד הבריאות לסריקה דיגיטלית של כל מי שייכנס לקניון באמצעות קוד QR. בימים האחרונים נסוגו במשרד הבריאות מהדרישה הזאת. כרגע זה אמור להיעשות באופן שבו כל מי שייכנס לקניון יידרש להשאיר את מספר הטלפון שלו, כדי שניתן יהיה ליצור איתו קשר במקרה שייתקל באדם חולה קורונה מאומת. 

הפיילוט אמור להימשך בין חמישה לעשרה ימים לכל היותר כדי שאפשר יהיה להגיע מהר למסקנות. המדדים, לדרישת האוצר והקניונים עצמם, אמורים להיות מדדי התנהגות ולא מדדי תחלואה - כלומר, אם הקניונים יצליחו לוודא שהישראלים שמסתובבים בהם ישמרו על ריחוק חברתי. 

שתי שאלות נותרו פתוחות. ראשית, איך ייבחרו אותם עשרה קניונים שישתתפו בפיילוט? וזו שאלה שמעוררת קושי משפטי. שאלה נוספת היא מי יעקוב אחר ביצוע הפיילוט - הקניונים עצמם או משרד הבריאות או הכלכלה? ההכרעה הסופית - מחר. הקניונים שאיימו במרד בינתיים לא ממש עשו זאת, וכעת ממתינים להכרעת הקבינט.

מסתמן: כיתות ה'-ו' ייפתחו בשלישי, בעוד שבוע - י"א-י"ב

קבינט הקורונה ידון מחר בהיערכות לפתיחת מערכת החינוך. שרי הקבינט צפויים לאשר את חזרתם ללימודים של כיתות ה'-ו' ביום שלישי, ושבוע לאחר מכן י"א-י"ב. אך ישנו לחץ של משרד החינוך, לצד הרשויות המקומיות וחלק משרי הקבינט לפתוח גם את כיתות ז' עד י', בערים הירוקות, שעד כה לא שבו לספסל הלימודים.

במשרד הבריאות יש עמדות מעורבות בנושא. יש הסבורים שניתן לפתוח, ויש כאלה שלא. ראש הממשלה בנימין נתניהו מצפה לשמוע מחר את עמדת משרד הבריאות כדי לגבש עמדה בסוגיה. בד בבד, בניסיון להוריד שוב את נתוני התחלואה, ערים אדומות נוספות ייכנסו לסגר ולהגבלות.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי התייחס הערב בריאיון לדוריה למפל בכאן 11 להתנגדות משרדו לפתיחת הלימודים. "יש רצון לפתוח את הכול בהדרגה ובזהירות", אמר. "הקבינט יצטרך להחליט מה עדיף בעיניו - אנחנו חושבים שאי אפשר לפתוח את הכול בלי לדעת מאיפה באה התחלואה. לא התנגדנו לפתיחת החינוך - קבענו מתווה. התנגדנו לצורה שבה פתחו את בתי הספר, עכשיו פותחים את ה'-ו' לא כמו שהתכוונו. אנחנו רוצים לעשות את זה בדרך שתמנע תחלואה ככל שניתן".

לוי התייחס גם לעובדה שמערכת החינוך בחברה החרדית פתוחה במלואה כבר שבועות. "אנחנו מכירים את זה, זה קרה בהסכמת משרד הבריאות. הבאנו מתווה לפתיחת הלימודים בכל המגזרים, אנחנו לא נגד לימודים אלא בעד לפתוח דברים כך שיישארו פתוחים".