תלמידים בדרך לבית הספר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

קבינט הקורונה החליט: מערכת החינוך תיפתח בשבועיים הבאים - למעט בערים אדומות

שר החינוך גלנט: "ביום ראשון יחזרו לבתי הספר תלמידי התיכונים, שבוע לאחר מכן גם תלמידי חטיבות הביניים" • עוד אישרו השרים - הפיילוט לפתיחת הקניונים ייצא לדרך תוך כמה ימים. תוגש הצעה לפיילוט גם עבור השווקים, שצפויים להיפתח במקביל. מספר הנוסעים באוטובוסים יוגדל
עמיחי שטיין, לירן כוג'הינוף, גילי כהן ודקלה אהרן-שפרן
23 בנובמבר 2020
07:05
עודכן ב 05:53

בתום דיון ארוך: קבינט הקורונה אישר הלילה (שלישי) לפתוח את כל בתי הספר החל מיום ראשון הקרוב. שר החינוך יואב גלנט כתב בחשבון הטוויטר שלו כי ביום ראשון יחזרו לבתי הספר תלמידי התיכונים, ושבוע לאחר מכן יצטרפו אליהם תלמידי חטיבות הביניים. הוחלט כי הלימודים ייפתחו רק ביישובים ירוקים וצהובים, בהתאם למתווה שר החינוך, תוך ביצוע בדיקות ניטור רחבות. 

על פי המתווה, תלמידי חטיבות הביניים יחזרו בחצאי כיתות ללמידה משולבת לפחות יומיים בשבוע בבית הספר, וכך גם בחטיבה העליונה. תלמידים בתיכון יוכלו לעבור מקסימום בין שתי קבוצות לימוד, מה שצפוי להקשות על מוסדות הלימוד. הבוקר כ-300 אלף תלמידי כיתות ה'-ו' יחזרו לספסל הלימודים - אחרי חודשיים בבית. 

מוקדם יותר אישרו השרים את החלת הפיילוט לפתיחת הקניונים, שיסתיים ב-6 בדצמבר. סוכם כי מועד הפתיחה של הקניונים ייקבע בכפוף לממצאי הפיילוט ולתמונת מצב התחלואה הכללית. עוד הודגש כי במקביל תוגש הצעה לפיילוט לשווקים, וכי השווקים ייפתחו כשהקניונים יפתחו.

שר האוצר ישראל כ"ץ צייץ בטוויטר שלו כי היום יאושרו התקנות להתחלת הפיילוט, ומחר הוא ייצא לדרך עם פתיחת 15 קניונים למשך שבוע. 

בדיון, שנמשך שעות ארוכות, התפתח עימות קולני בין ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון גנץ סביב נושא פתיחת הלימודים. גנץ תקף את נתניהו ושאל לשם מה מכונסים לשלוש שעות, אם ראש הממשלה החליט להוריד החלטות שהוחלט לקבל. נתניהו השיב: "נהיה בסגר נוסף אם לא נמצא דרכים להוריד את התחלואה. אני לא רוצה לקבל החלטה פוליטית". על כך ענה גנץ: "זו לא החלטה פוליטית, זה העתיד של ילדינו. אסור שתהיה איפה ואיפה בחינוך".

גנץ פנה לנתניהו ואמר כי הדיון לא יגיע לשום מקום. "נשמע פיילוטים, נשמע את המומחים, נשב עוד שלוש שעות ולא נקבל שום החלטה". נתניהו השיב: "אנחנו מתוווכחים על הוויכוח. בואו נשלים את הדיון".

קודם לכן אישר הקבינט פה אחד להגדיל את אחוזי התפוסה באוטובוסים ל-75%. התקנות ייכנסו לתוקף בתוך יממה ויובאו לאישור וועדת הכלכלה של הכנסת. לקראת הדיון הודיע משרד הבריאות לקבינט הקורונה כי ישנם 28 יישובים כתומים ואדומים שלא ניתן לפתוח בהם את הלימודים בכיתות ה'-ו' מחר. מדובר ביישובים שסך תושביהם מגיע ל-650 אלף איש.

שר הפנים, אריה דרעי, אמר כי יקרא לחברי הקבינט להחזיר מיד את כל התלמידים בכל הכיתות ללימודים. "ביחד עם ידידי שר החינוך יואב גלנט, ננסה לשכנע את חברי הקבינט כי כל התלמידים חייבים לשוב ללימודים. אסור לנו לאבד דור שלם של ילדים", הודיע דרעי.

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר בדיון הקבינט: "אתמוך בהחזרת כיתות ז'-י' בערים ירוקות - אם לא יהיו הקלות נוספות בשבועיים הקרובים".

בתוך כך, מזכ"לית הסתדרות המורים התייחסה היום בריאיון לערב ערב בכאן 11 לאפשרות של ביטול חופשת חנוכה: "המורים עובדים מאוד קשה. זה לא שהם ישבו בבית ולא עשו כלום. החופשה נועדה בעבורם כדי לאגור כוחות. המענה צריך להיות הפעלת בית הספר של הקיץ גם בחנוכה".

שיעור החולים שאותרו על ידי שב"כ בירידה משמעותית

שיעור החולים שאותרו על ידי שב"כ מאז ההקלות בסגר השני ירד משמעותית ועומד על כ-10%, לעומת כ-30% בחקירות האפידמיולוגיות, כך עלה מנתונים של אגף התקציבים שהוצגו בדיון של צוות השרים לבחינת המשך ההסתייעות באיכוני שב"כ כדי לקטוע את שרשראות ההדבקה. מאז תחילת אוקטובר, כ-313 אלף תושבים נכנסו לבידוד ונגרם נזק בהיקף של כמיליארד שקלים למשק.

לפי נציגת השב"כ בדיון, מתחילת פעילות הארגון בנושא אותרו באופן בלעדי כ-42 אלף חולי קורונה שלא היו מתגלים לולא האיכונים, ועוד כ-20 אלף חולים אותרו באמצעות כלי השב"כ וגם באמצעות חקירות אפדימיולגיות.

ראש אגף מדיניות במשרד המודיעין, מיכל כצנלסון, הציגה בדיון סקירה בין-לאומית של המשרד לגבי בחינת היעילות של כלים טכנולוגיים לקטיעת שרשראות ההדבקה ולפיה קשה להצביע על השפעה ברורה של מאמצי קטיעת שרשראות ההדבקה על שיעורי תחלואה לאומיים.

מדינות רבות משלבות קיצור של ימי הבידוד, תמריצים כלכליים למבודדים ומנגד גם אכיפה. מכך מסיקים במשרד המודיעין כי אמצעים טכנולוגיים לבדם אינם מהווים חלופה העומדת בפני עצמה אלא כלי עזר לחקירות אפידמיולוגיות.