-
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בשל הקרונה: התמותה בחצי השנה האחרונה הייתה גבוהה בכ-10% מהצפוי

בחודשים מארס-אוקטובר נפטרו 2,586 תושבים יותר מהתקופה המקבילה ב-2019 • העלייה בתחלואה נמשכת: 1,523 נדבקים חדשים אובחנו אתמול • ראש שירותי בריאות הציבור: "אנחנו בפתחו של גל שלישי - בארבעת השבועות האחרונים שילשנו את כמות הנדבקים"
נוב ראובני וליאל קייזר
03 בדצמבר 2020
08:08
עודכן ב 13:18

אחד מחמישה ישראלים שנפטרו בחודש אוקטובר מת מנגיף קורונה - כך עולה מנתונים שפרסמה היום (חמישי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. בששת החודשים ממארס עד אוקטובר הייתה התמותה בישראל גדולה ביותר מ-10% מזו שהיתה צפויה בשנה הנוכחית. בחודשים מארס-אוקטובר השנה נפטרו 2,586 תושבים יותר מבחודשים אלו בשנת 2019 - 9% יותר נפטרים ב-2020.

משרד הבריאות עדכן הבוקר על שיא במספר הנדבקים היומי בקורונה: 1,568 אובחנו אתמול, מתוך 70,712 תוצאות בדיקות שהתקבלו - שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 2.3%. מצבם של 292 חולים מוגדר קשה, מתוכם 85 מונשמים. 2,890 בני אדם נפטרו במצטבר מפרוץ המגפה בישראל. 

"אנחנו בתחילתו של הגל השלישי", כך אמרה ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס בריאיון הבוקר לתוכנית "דקלוינסון" בכאן רשת ב והוסיפה: "בארבעת השבועות האחרונים שילשנו את כמות הנדבקים. העלייה באחוז הבדיקות החיוביות היא לא מתוך סקרים של הא-סימפטומטיים". 

לדבריה: "החיסונים שנראים באופק נכנסים לשיקולים, אבל עדיין אין חיסונים ביד. אנחנו עובדים נמרצות שיהיו חיסונים בינואר. אף מדינה בעולם לא הצליחה להתמודד היטב עם הקרונה, אלא במדינות שיש בהן מדיניות של אפס הדבקה - כמו ניו זילנד. יש לכך מחיר אדיר". על קיום מערכת בחירות בתקופת קורונה אמרה כי "זה קשה מאוד, אך יש לנו ניסיון עם בחירות לרשויות מקומיות, דוגמת תל מונד - זה אפשרי גם ברמה הארצית".

האזינו לד"ר שרון אלרעי פרייס בכאן רשת ב

משרד הבריאות עדכן בסדר העדיפויות עליו ימליץ – לסגור את הקניונים ולהשאיר את מערכת החינוך פתוחה. שר החינוך יואב גלנט אמר בריאיון הבוקר לרן בנימיני בכאן רשת ב כי חזרת חטיבות הביינים ללימודים - המתוכננת לשבוע הבא - צפוייה להתקיים. "מערכת החינוך היא מראה של סביבתה - של תמונת התחלואה ביישוב", ציין. "כל עוד האזרחים ישמרו על מה שצריך אני לא חושש. מרבית החולים במערכת החינוך נמצאים בערים אדומות. בכל מקום, כשהעיר אדומה - נסגור את כיתות ה' ומעלה".


בתוך כך, אמש פורסם בחדשות הערב על חשד למקרה מוות ראשון בישראל של אדם שחלה בקורונה בפעם השנייה. מדובר בישראלי בן 74 שחלה בנגיף ואושפז לראשונה בחודש אוגוסט בבית החולים בילינסון, עם תחלואה קשה ומובהקת. לאחר שהחלים עבר שלוש בדיקות קורונה שחזרו שליליות ולאחרונה הגיע שוב לאשפוז – חודשים לאחר האשפוז הראשון. במקרה זה, שוב נמצא חיובי לקורונה עם נוכחות גבוהה מאוד של הנגיף.