-

השוטרת שנפצעה בתקיפה בבני ברק: "ללא החילוץ, לא היינו יוצאים בחיים"

בסרטון שפרסמה המשטרה הגיבה השוטרת שנפצעה באירוע: "פחדנו לחיים שלנו" • המפכ"ל: לא נשלים עם אלימות נגד שוטרים, מצפה להחמרת הסנקציות • השר לביטחון הפנים אוחנה: "תקיפת שוטרים לא יכולה לעבור בשקט" • שוטרים הוזעקו לשני בתי כנסת בביתר עילית בעקבות דיווח על עשרות מתקהלים השוהים במקום • כל העצורים מההפרות אמש שוחררו בתנאים מגבילים
כתבי כאן חדשות
22 בינואר 2021
08:28
עודכן ב 15:44

ליל המהומות בבני ברק: השוטרת שנפצעה בעימות עם האברכים ברחוב שלמה המלך בעיר סיפרה היום (שישי) על האימה שחשה היא ועמיתיה כשהותקפו על ידי ההמון. "אלו היו חמש דקות שהרגשנו פחד לחיים", אמרה. "ראינו את האכזריות בעיניים שלהם. לא היינו יוצאים משם בחיים אם לא היו באים לחלץ אותנו. הם פשוט לא בחלו בשום דבר. פחדנו לחיים שלנו".

ביום שאחרי המהומות, נמשכו חילופי ההאשמות בין המשטרה למנהיגי הציבור החרדים. מפכ״ל המשטרה קובי שבתאי התייחס היום להפרות הסדר והאלימות שהופנתה כלפי השוטרים אתמול ואמר: "האלימות נגד השוטרים מייצרת מראות שלא נשלים איתם - מצפה ממשרדי הממשלה והרשויות להחמיר את הסנקציות". בתוך כך, כל ששת העצורים מההפרות אמש בבני ברק שוחררו בתנאים מגבילים.

קודם לכן הוציאה משטרה הודעה בנוגע לאירועים. "המון פורע חוק תקף באופן ברוטלי ומשולל רסן את הכוחות וגרם לפציעתם של שבעה שוטרים". במשטרה דחו את הטענות לאכיפה מחמירה מדי וציינו: "פורעי חוק רבים יידו אבנים, הכו ופצעו שוטרים". 

השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה הגיב לאירועים גם כן. "תקיפת שוטרים לא יכולה לעבור בשקט", הוא הדגיש והוסיף: "רוב הציבור החרדי שומר חוק, ולצערי סבל הלילה על לא עוול בכפו. אנו במאבק משותף להצלת חיים. האויב הוא הנגיף, לא האחר".

מנגד, השר יעקב ליצמן תקף את התנהלות המשטרה: "מה שראינו הלילה בבני ברק הוא מסע נקמה פראי ותוקפני מצד שוטרים מוסתים, תוך ענישה קולקטיבית, כלפי מאות אלפים מתושבי העיר, חפים מכל פשע". עוד הוסיף ליצמן שאין מקום לאלימות מכל סוג, כולל כלפי שוטרים. "כל שימוש באלימות הוא מעשה פסול שיש לגנותו", ציין. 

בד בבד, ראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין שוחח עם מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי, ודרש: "יש לחקור מיידית את הירי והשלכת הרימונים חסרי ההבחנה הלילה ברחבי העיר. אסור שהמשטרה תפעל באופן לא מידתי נגד אוכלוסייה שלמה". 

בתיעודים שפורסמו הלילה מהעימותים בבני ברק עולה שימוש חריג של שוטרים באלות. חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' הגיב לתיעודים ואמר: "אין שום דבר שיכול להצדיק את מסע הנקמה האלים וחסר ההבחנה שביצעה המשטרה הלילה. במקום לשלב ידיים ולייצר קונצנזוס נגד אלימות, המשטרה החריפה את המשבר והגדילה את הניכור וחוסר האמון".

כתב זר חולץ במאה שערים; מהומות באשדוד

המשטרה חילצה היום כתב זר שהותקף בשכונת מאה שערים בירושלים על ידי מתפרעים כשנכנס לצלם בשכונה. הכוחות פועלים לאיתור חשודים במעשה. העיתונאי נפגע קלות ונגנבה לו מצלמה.

בד בבד, בביתר עילית כוחות משטרה פיזרו שני בתי כנסת ובהם עשרות מתפללים, ששהו במקום בניגוד להנחיות. השוטרים רשמו דוחות לחלק מהשוהים במקום ובזמן פעילותם החלו להתאסף עשרות מתקהלים מחוץ לבית הכנסת. חלק מהמתקהלים חשמו את רכבי המשטרה, חשוד שנשך שוטר נעצר לחקירה. 

הבוקר, כוחות משטרה הגיעו לישיבת גרודנא של הפלג הירושלמי באשדוד, שבשבוע האחרון מאות תלמידי ישיבה המשיכו להגיע אליה בניגוד להנחיות מידי יום. במקום החלה התקהלות וקריאה נגד השוטרים, שפועלים למנוע את פתיחת הישיבה. חלק מהמתקהלים ניסו להיכנס אל המוסד.

לאחר כמה שעות המשטרה עזבה את המקום. אחד מהמורים במוסד ציין: "הכל בהסתיים ואנחנו ממשיכים ללמוד, הכל כרגיל". בשבוע שעבר התפתחו במקום עימותים אלימים עם שוטרים שהגיעו לאכוף את הנחיות קורונה בישיבה. 

אמש תקפו  עשרות תלמידי ישיבת "ויז'ניץ-מרכז" שוטרים שהיו בניידת אזרחית. התוקפים הקיפו את הניידת, ניפצו את השמשות וניקבו את הצמיגים. המתקהלים אף ניסו לפתוח את דלתות הניידת, בעוד שוטרים שישבו ברכב נאלצו להזעיק עזרה וחילוץ. שוטרת נפצעה באורח קל באירוע. 

לאחר ההתקפה על הכלי הרכב, פרצו עימותים בכמה מוקדים בעיר. תושבים חסמו כבישים, והבעירו פחי אשפה וצמיגים. כוחות משטרה גדולים הגיעו לאזור, הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות ועצרו שישה חשודים. 

בהכנת הידיעה השתתפו איתי שיקמן, משה שטיינמץ, עקיבא ווייס, כרמל דנגור, איציק זוארץ ואסף פוזיילוב