הפגנת בתי החולים הציבוריים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בתום דיון: בכירי מערכת הבריאות המליצו להאריך את הסגר בשבוע

מחשש לעומס כבד על בתי החולים, משרד הבריאות: יציאה מהסגר - רק בירידה של מספר החולים במצב קשה • 63 מתוך 428 אלף מתחסנים חלו שבוע אחרי המנה השנייה • בית החולים הדסה הודיע שלא יקבל יותר חולי קורונה
כתבי כאן חדשות
25 בינואר 2021
20:58
עודכן ב 08:57

עדכון: ראש הממשלה נתניהו מעוניין לכנס את הממשלה היום (שלישי) כדי לדון בהארכת הסגר. גנץ מתנגד: בלי הגברת האכיפה, לא תהיה ישיבת ממשלה

בתום דיון, בכירי מערכת הבריאות המליצו אמש לראש הממשלה נתניהו להאריך את הסגר בשבוע. הממשלה תדון אם לדחות את היציאה מהסגר בהתאם למדדי התחלואה או לפתוח גנים וכיתות נמוכות, מקומות עבודה ללא קהל ושירותי אחד-על-אחד. במשרד הבריאות מתנגדים ליציאה מהסגר נכון לעכשיו, עקב מספר החולים הקשים שנותר גבוהה ולא יורד.

בכירים במערכת הבריאות אמרו הערב לכאן חדשות כי יהיה לא הגיוני לצאת מהסגר כשמספר החולים במצב קשה בישראל נותר במצב שהוא היום, וזאת עקב חשש לעלייה במספרם לאחר שחרור הסגר, באופן שייצור עומס כבד מדי על בתי החולים. לפי נתוני משרד הבריאות, 63 מתוך 428 אלף בני אדם חלו בקורונה שבוע ויותר מאז מקבלת מנת החיסון השנייה (0.014%). 

במכתב ששלח הערב מנכ"ל בית החולים הדסה, פרופסור זאב רוטשטיין, למנכ"ל משרד הבריאות הוא הודיע כי לא יקבלו יותר חולי קורונה בשני בתי החולים. פרופסור רוטשטיין אף הבהיר שלראשונה, גם חולים שכבר מאושפזים במחלקות עומדים בפני סכנת העברה לבתי חולים אחרים, אם הציוד והתרופות בבית החולים ייגמרו.

המדד ליציאה מהסגר יהיה מספר החולים במצב קשה, אולם המספרים טרם נקבעו. ביום חמישי תתקיים הערכת מצב נוספת לגבי היציאה מהסגר אל מול שיעור החולים. ייתכן כי הסגר יוארך בכמה ימים, ואולי אף יותר מכך.

אם יוחלט לפתוח את הגנים, הכיתות הנמוכות, מקומות העבודה ללא קהל ושירותי אחד-על-אחד, מסתמן שמתכונת הפתיחה תהיה דומה ליציאה מן הסגר השני, אך גם היא עדיין נתונה למשא ומתן. טרם נקבע מועד לדיון בממשלה או בקבינט הקורונה בנושא.

הערכה: הפעלת הטבות הדרכון הירוק תתעכב

בתוך כך, לאור נתוני התחלואה הגבוהים, ההערכה היא שהפעלת הטבות הדרכון הירוק למתחסנים תתעכב משמעותית - לפחות עד אמצע חודש פברואר, אם לא יותר. זאת משום שלפני גורמים במשרד הבריאות, ההטבות יושפעו ממתווה היציאה, ולכן אם היציאה מהסגר תהיה מצומצמת, גם ההטבות ידחו.

ההטבות המתוכננות הן קבלת אישור כניסה למוסדות תרבות, הופעות, בתי מלון ועוד. סיבה נוספת לעיכוב היא העומס שייגרם למערכת, לאור העובדה שמי שלא יתחסן יצטרך להציג בדיקת קורונה שלילית כדי להיכנס למוסדות שייפתחו.

איגוד רופאי בריאות הציבור הוציא היום נייר עמדה לקראת הדיון בוועדת החוקה על התו הירוק. בין היתר הוא ממליץ כי אישור מחוסן לא יפטור מבדיקת קורונה לפני כניסה לאירועים רבי משתתפים או לטיסות, "כל עוד אין עדות לכך שמחוסנים לא יכולים להידבק באופן סמוי ולהדביק אחרים". עוד ממליצים באיגוד רופאי בריאות הציבור כי אישור מחלים יינתן רק אחרי ביצוע בדיקה סרולוגית. מחלים שבדמו יימצאו נוגדנים לא יידרש לבדיקות קורונה בכניסה לאירועים רבי משתתפים.

בהכנת הכתבה סייעו: נוב ראובני, מואב ורדי, גילי כהן ועמיחי שטיין