מחסום משטרתי, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הכנסת אישרה את תקנות הסגר, כחול לבן התנגדו

זוהר הציע פשרה: סגירת המוסדות גם ללא מתן קנס, כחול לבן סירבו והדיון לא יתחדש היום
זאב קם ויערה שפירא
27 בינואר 2021
10:22
עודכן ב 17:32

אחרי שלא הושגו הסכמות בין הליכוד, המפלגות החרדיות וכחול לבן על העלאת הקנסות והדיון בנושא לא יחודש, הערב (רביעי) אישרה מליאת הכנסת את תקנות הסגר הנוכחי. למרות איומי כחול לבן להצביע נגד אישור הסגר, באופוזיציה החליטו לא לעשות גיוס של חברי הכנסת כדי לבטל את הסגר, בעוד שהליכוד והסיעות החרדיות נמצאים בכנסת במספרים גבוהים. 

שידור חי ממליאת הכנסת

בליכוד הציעו היום פשרה חדשה בחוק הגדלת הקנסות ולפיה ניתן יהיה לסגור מוסדות לימוד גם ללא מתן קנס מוקדם, כפי שדרשו בכחול לבן, אבל תידרש התראה של 48 שעות למוסד בטרם יסגרו אותו בפועל. בכחול לבן סירבו להצעה, והדיון בוועדת החוקה לא יחודש הערב.

באשר לישיבת הממשלה על הארכת הסגר - ראש הממשלה בנימין נתניהו דוחף לקיים את הישיבה מחר. בני גנץ עדיין מתנגד, אך גורמים המעורים בנושא טוענים כי מסתמן שהישיבה בכל זאת תתקיים מחר.

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר הפעיל לחץ על הסיעות החרדיות להתפשר עוד מול כחול לבן ולהסכים לקבל את הסעיף שמאפשר לסגור מוסדות לימוד באופן מיידי אם הם מפירים את הוראות הסגר.

מוקדם יותר, ועדת החוקה דנה בהגדלת הקנסות, לאחר שחבריה לא הצליחו להגיע אתמול להסכמות. יו"ר הוועדה ח"כ יעקב אשר הטיח בפני חברי כחול לבן שהשתתפו בדיון: "אתם דופקים מיליון בעלי עסקים בשם הפופוליזם. אם הייתי מביא עכשיו אישור לרוטציה מנתניהו - הייתם הולכים, צבועים". 

ח"כ תהלה פרידמן מכחול לבן השיבה על הדברים: "אתם כל הזמן אומרים על מפרי ההנחיות שמדובר בקומץ, שוליים, שהמיינסטרים שומר וכמעט הכל סגור. אבל בימים האחרונים אתם מתאבדים פה בהגנה על המוסדות המפרים. המצאתם תורה חדשה שבה פיקוח נפש לא מעל הכל. יש לכם תורה שהיא סם מוות".

לקראת הדיון, שונה הסעיף המאפשר להוציא צו-סגירה למוסדות חינוך או למוסדות דת שהפרו את תקנות הקורונה. על פי הנוסח החדש, צעד כזה יתאפשר רק אם ניתנו למוסד שני דוחות ב-30 הימים שקדמו להוצאת הצו.

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר התנגד בדיון לסעיף שהכניס יו"ר הוועדה ח"כ אשר, מיהדות התורה, לפיו ניתן יהיה לקנוס מוסד חינוך בקנס הגבוה רק במקרה שיש באותו מוסד חינוך מעל 40 תלמידים. ח"כ זוהר הבהיר שלא יסכים להצביע על הסעיף הזה ושהוא דורש שכל מוסד חינוך שייפתח בניגוד להנחיות, בלי קשר למספר התלמידים, ייקנס.

בד בבד, נמשכת גם המחלוקת על הארכת הסגר. בכחול לבן תולים את אישור הארכת הסגר בבנושא האכיפה. יו"ר הקואליציה ח"כ מיקי זוהר טען הבוקר כי כחול לבן מוכנים לסכן את בריאותם של כל אזרחי ישראל בשביל קמפיין הבחירות שלהם. "הליכוד מתעקש על חוק ברור שיכלול קנסות כבדים שיינתנו ע"י קצין משטרה למוסדות חינוך שנפתחים בניגוד להנחיות, ואף צווי סגירה מנהליים במקרה הצורך אחרי מתן הקנס", אמר זוהר.

האזינו לריאיון עם השר אלון שוסטר בכאן רשת ב

השר אלון שוסטר מכחול לבן אמר הבוקר לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב כי "אין אפשרות לנצח את הקורונה כשאין בציבור תחושה של אכיפה שוויונית. ראש הממשלה מתכנן ומתחמן את הקואליציה הבאה שתוריד אותו מהמשפט שלו ועושה כל מה שאפשר כדי שהחרדים לא יסבלו משוויון באכיפה".

שר התרבות חילי טרופר מכחול לבן אמר בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן: "מי שדרש ישיבת ממשלה הוא האחרון שנאבק פה על סגר אמיתי. בחברה החרדית יש הפרות שיטתיות, מוסדות חינוך שעושים דין לעצמם. זה שהליכוד עוסק בדרכים פתלתלות איך להקל עליהם ולא להכעיס אותם שובר את האמון פה".

האזינו לריאיון עם השר חילי טרופר בכאן רשת ב

האזינו לריאיון עם יפעת שאשא-ביטון בכאן רשת ב

גם יו"ר ועדת הקורונה ח"כ יפעת שאשא ביטון אמרה בהבוקר הזה כי "אין משמעות להארכת הסגר משום שמדובר ב'פייק סגר'". לדבריה, יש להתמקד בטיפול במוקדי תחלואה ולעבור לשגרת חרום במקומות שבהם אין תחלואה גבוהה.

על אף ההצהרות הפומביות הלוחמניות, חברים בכחול לבן אמרו בשיחות סגורות שלא יוכלו להתנגד להארכת הסגר, אם אנשי המקצוע במשרד הבריאות יציגו נתונים חד-משמעיים המחייבים זאת.