חיזבאללה
צילום: אי-פי

בצה"ל מעריכים: חיזבאללה נערך לסבבי לחימה קצרים בצפון

לפי הערכת המודיעין השנתית לאיראן יידרשו שנתיים לייצר פצצה גרעינית • בטהראן, יש רצון לחזור להסכם הגרעין, וניסיונות ההתבססות בסוריה נמשכות • האלוף תמיר היימן: "איראן נמצאת בשפל חסר תקדים, ההסכם מ-2015 הוא מוצאה היחידי מהמשבר"
כרמלה מנשה
09 בפברואר 2021
16:59

לאיראן יידרשו שנתיים לייצר פצצה גרעינית מלאה. כך עולה מהערכת המודיעין השנתית בצה"ל, שפורסמה היום (שלישי). בצה"ל מעריכים כי בטהראן מעוניינים לחזור להסכם הגרעין, וכי ניסיונות ההתבססות בסוריה נמשכים. ראש אגף מודיעין, האלוף תמיר היימן, הסביר: "איראן נמצאת בשפל חסר תקדים בעקבות הפעולות שביצענו בשנים האחרונות. במצבה הנוכחי, ההסכם שעליו חתמה ב-2015 הוא המוצא היחידי מהמשבר".

כמו כן, לפי הערכת המודיעין השנתית, לראשונה משנת 2006 בצה"ל מזהים נכונות של חיזבאללה ליזום הסלמות מוגבלות עם מאפיינים דומים להסלמות בדרום מול ארגוני הטרור בעזה. חיזבאללה קיבע בשנים האחרונות משוואות של פיגועים או ניסיונות לפיגועי נקם נגד כוחות צה"ל על תקיפות חריגות שיוחסו לישראל בשטח לבנון או להרג פעילי הארגון בסוריה.

מחודש יולי 2020 חיזבאללה ניסה ונכשל פעמיים לצלוף בחיילי צה"ל. בכך צבר חיזבאללה ״גרעין הרתעתי". התרחיש האפשרי שבצה"ל חוזים הוא פיגוע מתפרץ בגבול של ירי טיל נ"ט או צליפה לעבר כוח צה"ל, שיתקוף בתגובה יעדים של הארגון, ויגיב שוב בירי פצצות מרגמה לעבר בסיסי צה"ל.

באגף המודיעין מעריכים שחיזבאללה ירצה "ללכת עד הקצה" כדי לסגור חשבונות שהולכים וגדלים מול ישראל, חרף המשברים בלבנון, כדי שישראל תצמצם את תקיפותיה נגד יעדי הארגון בסוריה. על פי ההערכות, ההסלמה תימשך כמה ימים מבלי לפגוע באזרחים או לירות לעומק ישראל. עם זאת, עדיין נשמרת רתיעה עמוקה ממלחמה עם ישראל.

לפי אגף המודיעין, חיזבאללה מחזיק בכמה עשרות בודדות של טילים מדויקים, אך לישראל יש מספר כלים אפקטיביים כדי לתת מענה הולם. למרות הקורונה, חמאס, חיזבאללה ואיראן ממשיכים בהתעצמות, בניגוד לסימנים הראשונים שנראו בגל הראשון של המגפה.

איראן וחיזבאללה עדיין מחפשים אופציות לנקמה על חיסול מדען הגרעין מוהסן פחריזאדה, שעדיין לא נמצא לו מחליף באותו שיעור קומה. לפי האלוף היימן, הציר ממשיך בניסיון להתבסס כדי לפגוע בישראל דרך רמת הגולן. "מאמצנו הרבים מצליחים לפגוע ולצמצם יכולת זו", אמר והוסיף כי "בזכות יכולות מודיעיניות גבוהות הצלחנו לשמר את העליונות האזורית של ישראל. ויש עלייה של מאות אחוזים בקצב ייצור המטרות של צה"ל".