ארכיון
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

האם חוזרים ללמוד ביישוב שלכם? מפת ציוני הרמזור של כאן חדשות

כחצי מיליון תלמידים חוזרים לבתי הספר וגנים. בידקו - האם היישוב שלכם נכלל ברשימה ואיך המתווה הולך להתנהל?
כתבי כאן חדשות
09 בפברואר 2021
18:45
עודכן ב 11 פברואר 05:25

כחצי מיליון תלמידים ישובו היום (חמישי) לגנים ולבתי הספר. כ-175 אלף מהם ביישובים ירוקים, כ-235 אלף בצהובים ועוד כ-77 אלף בכתומים. האם ביישוב שלכם יתקיימו לימודים? הממשלה הצביעה שלשום על מתווה לפתיחת הגנים, כיתות א'-ד', אך רק בחלק מן היישובים.

הלימודים יתקיימו בערים ירוקות, צהובות, ובכתומות שציונן במתווה הרמזור הוא עד 6.5, וגם ששיעור המחוסנים בהן מגיל 50+ הוא 70%. הערים הכתומות שעומדות בתנאים אלו ויתקיימו בהן לימודים הן: טירת הכרמל, כפר יונה, כרמיאל, מבשרת ציון, נס ציונה, סביון, קריית מוצקין, רמת ישי ורעננה. 

הבעיה באי הבהירות בעניין חידוש הלימודים נובעת מהחלוקה לשכונות ובצורת הענקת ציון הרמזור: ברשויות המקומיות הודיעו אתמול בצהריים לתושבים היכן יחזרו ללמוד, על פי השכונות. אך בשעות הערב הוציא פיקוד העורף רשימה מעודכן הסותרת את הרשימה של הרשויות. ברשויות מנקדים את השכונות לפי שיעור המתחסנים באותה שכונה, ואילו הרשימה של פיקוד העורף מתבססת על ציון שניתן על פי שיעור המתחסנים בעיר כולה. ראש העיר ירושלים משה ליאון הודיע בעקבות הכאוס כי הלימודים לא יתקיימו כלל. גם ברמת גן ובבאר שבע לא יהיו לימודים לפני יום ראשון. 

אחת לשבוע ימדד שיעור המחוסנים, לפיו ייקבע אם הלימודים יתקיימו. בערים גדולות תתקיים גם חלוקה לרובעים או שכונות. לפי התוכנית, אם בערים עם יותר מ-200 אלף תושבים קיימים רובעים ירוקים או צהובים - יתאפשרו בהם לימודים. לגבי הערים הירוקות והצהובות, ישנה הסכמה בין כל הגורמים שניתן לפתוח את גני הילדים והכיתות הנמוכות. מדובר בכשליש בלבד מכלל התלמידים, שכן רובם נמצאים בערים כתומות ואדומות, שם אין כל מתווה או תוכנית פעולה מוסכמת.

עושים סדר: מי יחזור ללימודים - ואיך זה יראה?

אם אני לומד ביישוב או שכונה אדומה בעיר ירוקה - האם יש לימודים?

מה שקובע הוא אך ורק איפה נמצא בית הספר. כלומר, אם בית הספר בשכונה ירוקה או צהובה (או בכתומה שעומדת בקריטריון החיסונים) כל התלמידים יכולים להגיע. אין הגבלה של מעבר תלמידים בין שכונות או בין ערים. גם גננת או מורה שגרה ביישוב אדום צריכה להגיע לבית הספר, אם הוא נמצא ביישוב בו יתקיימו לימודים. הדבר נכון גם להיפך - אם אתם גרים בשכונה צהובה, אך בית הספר שלכן ממוקם בשכונה אדומה - ילדיכם לא יילכו ללימודים. 

באילו בתי ספר יהיו לימודים בשטח פתוח? ובאיזה כיתות?

לימודים בשטח פתוח מותרים בכל גיל ובכל אזור, אך אין חובה לקיימם. לבתי הספר ייקח זמן להתארגן כדי להכין את הלימודים תחת כיפת השמיים. יהיה מאוד קשה לקיים שגרת לימודים של ממש במתכונת המוצעת. בארגוני המורים אמרו שזה לא פיתרון אמיתי ללימודים, אלא רק לפגישות קצרות לשבירת שגרת הזום להפגת מתחים. גם היעדר כוח האדם מקשה על קיום הלימודים באופן זה, שכן הלימודים בקבוצות תחת כיפת השמיים מוגבלים ל-9 תלמידים ומורה. 

מתי צפוי העדכון הבא של טבלת הרמזור?

מפת הרמזור אמנם מתעדכנת כמעט בכל יום, אבל רשימת הערים שיפעלו בהם מוסדות החינוך תתעדכן אחת לשבוע. כנראה בכל יום רביעי, וזה יאושר על ידי קבינט הקורונה. מומלץ להיכנס לידיעה, להזין את שם היישוב ולבדוק את הסטטוס. 

מורים שלא התחסנו יוכלו ללמד?

שאלה יפה. כרגע על פי החוק אסור למנוע ממורים שלא התחסנו את תעסוקתם. רק הבוקר אמר מנכ"ל משרד החינוך שהם לא חושבים כרגע על חקיקה שכזו. אבל היועץ המשפטי לממשלה אמר שניתן לחשוב על כך, בתנאי שיחוקק חוק. נכון לעכשיו יש כמה ראשי רשויות שהודיעו שהם מטילים סנקציות על מורים כדי לפתוח את הגנים ובתי הספר. בהרצליה לדוגמה הודיעו שלא יקבלו מורה שלא התחסן, אך עליו להציג בדיקה קורונה מ-48 השעות האחרונות. גם לא מעט מוסדות חינוך מיוחד יצאו עם הנחיה דומה. שר הבריאות אדלשטיין הודיע היום שהוא יצטרף להנחיה.

האם יהיו הסעות לבתי הספר?

ההסעות כרגיל, בדיוק כמו שהיה לפני הסגר.

תלמידי כיתות י"א-י"ב שהתחסנו ילמדו כרגיל?

לא. כרגע אין קשר בין התחסנות לבין לימודים. לפי המתווה שאושר אתמול, הלימודים בכיתות י"א-י"ב לא יתחדשו לפני 23 בפברואר.

צהרונים יעבדו?

כן, בדומה לאופן הפעלתם לפני תחילת הסגר – שלוש כיתות גן לכל היותר או 28 ילדים בקבוצה.

הורה יכול ללוות תלמיד או ילד גן?

על פי מתווה משרד החינוך ניתן להורה לשהות עד 10 דקות בגן או בכיתה לצורך עזרה בהסתגלות ילדו, אך על המורה או המנהלת לדאוג שלא יהיה יותר מהורה אחד בכיתה בכל רגע נתון. 

בדקו מה ציון הרמזור של היישוב שלכם

בהכנת הידיעה השתתפו עמיחי שטיין, גילי כהן ולירן כוג'הינוף