מתקן התפלה שורק
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

נבדק הקשר בין מתקפת סייבר נגד מאגר מים בפלורידה לבין ניסיון זהה בישראל

הרשויות בפלורידה הודיעו שבלמו מתקפת סייבר נגד מתקן מי שתייה במדינה, ושהיה ניסיון להעלות את רמת הכימיקלים במים ולהרעיל אותם. לפני כעשרה חודשים נעשה ניסיון דומה בישראל, שבו מתקפת הסייבר נועדה לפגוע במתקני מים
עמיחי שטיין
10 בפברואר 2021
07:55

בישראל בודקים את הקשר בין מתקפת סייבר שנועדה להרעיל מאגר מים בפלורידה, לבין ניסיון זהה מלפני כמה חודשים שאירע בישראל. כך פורסם הבוקר (רביעי) לראשונה בכאן רשת ב.

השבוע הודיעו הרשויות בפלורידה כי הן בלמו מתקפת סייבר נגד מתקן מי שתייה במדינה, וכי היה ניסיון להעלות את רמת הכימיקלים במים ולהרעיל אותם. לפני כעשרה חודשים נעשה ניסיון דומה בישראל, שבו מתקפת הסייבר נועדה לפגוע במתקני מים ולהעלות את כמות הכימיקלים והכלור בהם, כך שכל מי שהיה שותה מהמים היה נפגע. ראש מערך הסייבר הלאומי יגאל אונא תיאר אז את המתקפה כבעלת פוטנציאל הרסני שהייתה יכולה לגרום לנזק רב.

מדובר בסוג מתקפה לא שגרתית, ובמערך הסייבר הלאומי נמצאים כעת בקשר עם גורמים בארצות הברית כדי לחקור את המתקפה שאירעה השבוע בפלורידה, ולבדוק האם אותו גורם שביצע את התקיפה נגד המתקנים בישראל עומד גם מאחורי המתקפה בפלורידה. בישראל לא הצביעו בזמנו על מי שעומד מאחורי מתקפת הסייבר, אך רשת פוקס ניוז האמריקנית דיווחה כי איראן אחראית למתקפה. ראש מערך הסייבר הלאומי אונא טען כי "לא מדובר בקבוצת פשיעת סייבר או במתקפה לצורך כופר".

מערך הסייבר הלאומי ומקביליו בארצות הברית משתפים מידע ולומדים את המקרה. בנוסף לכך, הציע המערך שיתוף מידע מהניסיון שחווה מהתקיפה על בקרי מים מקומיים בישראל.