ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי ויונתן זינדל, פלאש 90

לומדים מחר? לא כולם יודעים עדיין

הכאוס בפתיחת החינוך: ההודעות הסותרות שקיבלו בשכונות בערים הגדולות • ראש העיר ירושלים: הלימודים לא יתקיימו כלל • ממונה הקורונה אש: "לא יתקיימו אירועי עדלאידע בפורים"
לירן כוג'הינוף ודקלה אהרן שפרן
10 בפברואר 2021
20:19
עודכן ב 20:23

פחות מיממה לפתיחת מערכת החינוך - ובשכונות רבות בערים הגדולות עדיין לא יודעים אם יתקיימו מחר לימודים. הבעיה נובעת מהחלוקה לשכונות ובצורת הענקת ציון הרמזור: ברשויות המקומיות הודיעו בצהריים לתושבים היכן יחזרו ללמוד, על פי השכונות. אך בשעות הערב הוציא פיקוד העורף רשימה מעודכן הסותרת את הרשימה של הרשויות.

האם חוזרים ללמוד ביישוב שלכם? המדריך המלא של כאן חדשות

ברשויות מנקדים את השכונות לפי שיעור המתחסנים באותה שכונה, ואילו הרשימה של פיקוד העורף מתבססת על ציון שניתן על פי שיעור המתחסנים בעיר כולה. 

כך לדוגמא, בית ספר גבריאלי בתל אביב קיבל הודעה מהעירייה שייפתח מחר, אך על פי הרשימה של פיקוד העורף הוא נמצא כעת באזור כתום ולכן לא יוכל לקיים לימודים. בירושלים, מספר בתי ספר בשכונת ארמון הנציב נקלעו לסיטואציה דומה. 

ראש העיר ירושלים משה ליאון הודיע בעקבות הכאוס כי הלימודים לא יתקיימו כלל. על פי הודעתו, "בעקבות אי הבהירות בין החלטת קבינט הקורונה אמש להנחיות שניתנו הבוקר ע"י פיקוד העורף ואחר הצהריים ע"י משרד הבריאות בנושא השכונות הכתומות - הלימודים בעיר, בכל השכונות, לא יפתחו מחר ועד לקבלת הנחיות ברורות ממשרד הבריאות וקבינט הקורונה לגבי השכונות הכתומות בעיר".

בינתיים, המשרדים השונים מעבירים את האחריות מאחד לשני: במשרד החינוך אומרים כי האחריות היא על פיקוד העורף, ושאר הגורמים  - פיקוד העורף, משרד הבריאות והרשויות המקומיות - מסרבים להגיב באופן רשמי, בעוד הורים וילדים רבים בערים הגדולות בכל הארץ ממתינים לתשובה לשאלה האם יחזרו מחר למערכת החינוך. 

ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש אמר הערב בריאיון לדוריה למפל בחדשות הערב כי "אמירתו של שר החינוך גלנט כי הלימודים יחזרו במלואם רק באמצע השנה הבאה - לא הסתמכה על הצפי של משרד הבריאות, אך המשמעות שצריך להיערך לטווח ארוך היא נכונה". עוד הוסיף אש כי בנוגע לחג הפורים המתקרב כי "לא יהיו חגיגות עדלאידע".