ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הטבות למתחסנים – סנקציות לסרבנים: התוכנית הממשלתית החדשה

משרד הבריאות מקדם חוק שיאפשר רק למי שיתחסן או ייבדק להגיע למקום העבודה
גילי כהן ועמיחי שטיין
10 בפברואר 2021
20:35

הממשלה מקדמת חקיקה שתאפשר פגיעה בחופש העיסוק - למי שלא יתחסן או יבדק: העמדה המשפטית העקרונית שהוצגה לבקשת שר המשפטים בני גנץ גורסת - אפשר לחייב בדיקות למורים - ולעובדים בחברות פרטיות שבמגע עם קהל.

בממשלה מוטרדים מנתוני החיסון הנמוכים בקרב צוותי ההוראה, ולכן משרטט היום שר הבריאות יולי אדלשטיין מעין "תוכנית התשה" למורים: התחסנו - או שתיבדקו כל יומיים. ככל הנראה יהיה קושי לערוך בדיקות כל יומיים, אבל גם כל שלושה ימים יהיה דבר מורכב וקשה ושנוי במחלוקת. בשל העלייה הצפויה במספר הבדיקות, בממשלה שוקלים גם לחייבן בתשלום.

במשרד הבריאות עובדים ביממה האחרונה לגבש רשימת מקומות שאליהם יוכלו להיכנס רק כאלה שהתחסנו או החלימו ולא כאלה שיציגו בדיקת קורונה שלילית.

כדי למנוע טענות לאפליה, במשרד הבריאות בונים שתי רשימות: אחת של מקומות חיוניים, דברים קריטיים לחיי היום יום - ורשימה אחרת שכוללת את הפנאי, דברים שאינם קריטיים לחיי היום יום.

אל המקומות החיוניים - כולם יוכלו להיכנס: חנויות למכירת מזון, מוצרי בריאות, חנויות הפארם, אופטיקה, מוצרים חיוניים לבית, וככל הנראה גם קניונים ומוקדי מסחר.

אל המקומות הלא חיוניים - רק מתחסנים ומחלימים יוכלו להיכנס: חדרי כושר, מופעים ואירועי תרבות, אירועי ספורט ופנאי.

במקביל, גנץ סיכם עם היועץ המשפטי לממשלה שמחר תוגש חוות דעת האם ניתן לאפשר כניסה של רק מתחסנים ומחלימים - ולא כל השאר. גורמים משפטיים אומרים לנו הערב: סביר להניח שניתן לקבוע רשימה של מקומות כאלה.

מה לגבי מי שמתחת לגיל 16 או אנשים שמסיבה בריאותית אינם יכולים להתחסן? הם עדיין יוכלו לבצע בדיקת קורונה כדי להיכנס לאותם מקומות.

חשד להתפרצות הווריאנט הדרום אפריקני

במשרד הבריאות בודקים חשד להתפרצות של הווריאנט הדרום אפריקני ביישובים טירה וטייבה. החשד הוא שעשרות בני אדם נדבקו בווריאנט, ובמשרד הבריאות בודקים את המגעים של שלוש משפחות גדולות.

החשד הוא שהחולים הראשונים נדבקו בחו"ל, כנראה באמירויות, והדביקו את  האחרים. זה התגלה לאחר שבבי"ח במרכז הארץ אושפזו שניים מבני המשפחה שהיו נשאים של הווריאנט ואז החלו החקירות האפדמיולוגיות של המשפחות.