חנויות שנפתחו, היום
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

האוצר דורש: פתיחת מסחר לכולם מ-23.2

הממשלה טרם גיבשה מתווה • ראשי העסקים: משבוע הבא - פתיחה לפי התו הסגול
כתבי כאן חדשות
11 בפברואר 2021
19:45
עודכן ב 20:33

מרד העסקים יימשך - הממשלה טרם גיבשה מתווה: במשרד האוצר דורשים לפתוח את המסחר בארץ כולה למתחסנים ומחלימים כבר בתחילת השבוע, שבוע וחצי לפני המועד שנקבע במתווה שהציג משרד הבריאות. עוד דורשים במשרד שהמסחר ייפתח לחלוטין לאוכלוסיה כולה ולא למתחסנים ומחלימים בלבד כבר במועד הפעימה השנייה שהציב משרד הבריאות - ב-23.2.

במשרד הבריאות, לעומת זאת, דורשים להיצמד למועדים הקבועים ולפתוח את המסחר בעוד שבוע וחצי בכפוף לתו הירוק. גורמים בממשלה אומרים כי המשנה לראש המל"ל הביע תמיכה בעמדת משרד האוצר.

על אף הצהרות ראש הממשלה בנימין נתניהו והסיכום בישיבת הקבינט לפי יומיים - קבינט הקורונה לא התכנס היום לדון במתווה המסחר ופתיחה על פי התו הירוק רק למתחסנים ומחלימים. במשרד הבריאות אומרים שהעבודה על המתווה טרם הסתיימה - ובסביבת רה"מ טוענים שכיוון שהעבודה על המתווה טרם הסתיימה אין טעם לכנס את הקבינט. ולכן הוא צפוי להתקיים ביום ראשון.

על רקע הדחייה הזאת, אומרים גורמים בכחול לבן: נתניהו ממסמס את פתיחת המשק, ומעוניין לדחות כמה שיותר את הפתיחה - כדי שהפתיחה תהיה כמה שיותר קרובה לבחירות. עוד הוסיפו הגורמים כי "צריך לפתוח כבר עכשיו משהו, להתחיל בפתיחה מסויימת - בטח כשמדובר על מקומות שרק מתחסנים ומחלימים יוכלו להיכנס אליהם".

בתוך כך, מנתוני האכיפה של המשטרה עולה כי במהלך ימי הסגר מספר הדוחות לבתי העסק שפעלו לא לפי ההנחיות היה כמה עשרות בודדות בכל יום, אך אתמול המספרים הגיעו לכמה מאות, והיום אנחנו צפויים לראות מספר גדול עוד יותר. זה נובע מכך שיש יותר הפרות, אבל יש גם יותר כוח אדם משטרתי שמופנה למשימה, אחרי שלכל אורך הסגר הם פעלו בעיקר במחסומים בכבישים.

ראשי העסקים: נפתח בהתאם לתו הסגול בלי להודיע מתי והיכן

פורום ראשי העסקים הודיע הערב כי "לאור התנהלות הממשלה שניסתה לסכל את יוזמת התו הירוק, עסקים ייפתחו ברחבי הארץ במסגרת התו הסגול לפי שיקול דעתם מבלי להודיע מראש היכן". מוקדם יותר זומנו מספר בעלי חנויות לשימוע במשטרה, ביניהם גם המשנה למנכ"ל המשביר לצרכן שירלי פאר, וצו סגירה הוצא לסניף בפתח תקווה.

"היום הוכחנו שניתן לפתוח ולהפעיל בנחישות, באחריות וללא חשש עסקים במסגרת התו הירוק, שהיווה שכבת הגנה נוספת לתו הסגול המוכר", אמרו בפורום ראשי המסחר בישראל. "באותו זמן ממשלת ישראל ניהלה מפגן מביש של אכיפה בררנית וראינו היטב היכן וכלפי מי מבוצעת האכיפה. הממשלה סימנה אנשים ועסקים שומרי חוק ושלחה אלינו גדודי שוטרים שפשטו רק עלינו, בזמן שבמגזרים השונים החגיגה מעולם לא הופרעה". 

 

"החל משבוע הבא ייפתחו העסקים השונים בכל רחבי הארץ לפי שיקול דעתם - במועד ובזמן שנוח להם, כשכולנו חוזרים לכללי התו הסגול", הוסיפו בפורום. "מעתה לא נפרסם יותר מראש אילו עסקים ייפתחו, היכן ולכמה זמן. אנו דורשים שוב מממשלת ישראל לחדול מהאכיפה הבררנית המתמקדת בעסקים מדממים ולפתוח את המסחר בכללי התו הסגול לאלתר".

פאר אמרה מוקדם יותר בריאיון ליערה שפירא בכאן 11 כי "אין סיבה שלא נהיה פתוחים, אנחנו מאוד בטוחים, הגיע הזמן שנלמד לחיות לצד הקורונה. צריך למצוא איזון בין הצרכים הבריאותיים לצרכים הכלכליים".

בהכנת הידיעה השתתפו דנה ירקצי, ליאל קייז, עמיחי שטיין, משה שטיינמץ  והדס גרינברג.

תגיות:
קורונה