-

הקצין שירה בסלומון טקה יסופח למערך הכבאות

המפכ"ל נפגש עם משפחת טקה: "חלה על כולנו החובה לנהוג באחריות". לאחר קבלת ההחלטה, שבתאי נפגש עם משפחתו של השוטר: "אני יודע שאתם עוברים תקופה קשה ומורכבת"
חן ביאר ונופר משה
12 בפברואר 2021
15:48
עודכן ב 17:41

מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי נפגש היום (שישי) עם משפחתו של סלומון טקה, סגן שר הפנים גדי יברקן ועורך הדין של המשפחה ציון אמיר. בתום הפגישה החליט המפכ"ל כי הקצין שירה בטקה לא יחזור לתפקיד במשטרה, ויסופח למערך הכבאות.

המפכ"ל שבתאי ציין כי הנושא ייבחן שוב בתום ההליך המשפטי נגד הקצין. "מדובר באירוע מצער וטראגי ואני משתתף בצער המשפחה על אובדנם. שקלתי ובחנתי בכובד ראש את ההחלטה על החזרתו לשירות פעיל בארגון. חלה על כולנו החובה לנהוג באחריות בהווה ובעתיד. אני מגבה את השוטרים בפעילותם, ועם זאת לא נעלמה מעיני חובתנו המוסרית להיות קשובים לציבור ולרחשי לבו".

עם קבלת ההחלטה המפכ"ל הגיע לביתו של הקצין והודיע לו שלא יחזור לשירות במשטרה: "אני יודע שאתה ובני משפחתך עוברים תקופה קשה ומורכבת מאז המקרה הטראגי, אני מחזק את ידיכם". הביקור של  המפכ"ל התקיים לאחר שמוקדם יותר פרקליטו של הקצין, עורך הדין יאיר נדשי, מסר כי לא התקבלה כל הודעה על שינוי בהחלטה להחזירו לפעילות. אתמול פורסם כי במשטרה החליטו להחזיר את הקצין לשירות פעיל, וכי הוא מונה לקצין מבצעים בצפון. 

לפני שנה נפתח משפטו של השוטר בבית משפט השלום בחיפה. בפתח הדיון אמר השופט, זיאד פלאח, כי "על בית המשפט הפגנות לא משפיעות וגם לא התקשורת. אם צריך לזכות את הנאשם לא אהסס - וכך גם אם צריך להרשיעו". השופט הוסיף כי "בהרשעה של הנאשם אין הטלת דופי במשטרה ובזיכויו אין הטלת דופי בקהילה".

סלומון טקה נורה בידי שוטר בשכונת קריית חיים בחיפה ביוני 2019. משפחתו הגישה לאחר המקרה תביעת נזיקין נגד משטרת ישראל וקצין המשטרה שירה בו – בסכום של 2.5 מיליון שקלים בגין רשלנות. בתביעה נטען כי קצין המשטרה "פעל בהפקרות או במזער בשוויון נפש לאפשרות של גרימת נזק קטלני, זנח אמות מידה של אחריות ומקצועיות ופעל באופן בלתי סביר".