טראמפ ומקארתי, ארכיון
צילום: אי-פי

נחשפו תמלילי שיחת הצעקות בין טראמפ למנהיג הרפובליקנים

טראמפ ליו"ר המפלגה בעת המהומות בקפיטול: "האנשים האלה מתוסכלים מהבחירות יותר ממך". הנשיא דאז נענה בתגובה: "עם מי לעזאזל אתה חושב שאתה מדבר?". לטענת חברי הקונגרס שנחשפו לתוכן השיחה, חילופי הדברים מוכיחים שלטראמפ לא הייתה שום כוונה להביא את הפורעים לחדול ממעשיהם
יואב זהבי
13 בפברואר 2021
09:46

רשת החדשות האמריקנית סי-אן-אן חשפה הלילה (שבת) כי בשיחת טלפון שקיים הנשיא לשעבר דונלד טראמפ עם מנהיג המיעוט הרפובליקני בבית הנבחרים קווין מקארתי ב-6 בינואר, בשעה שתומכי טראמפ התפרעו במבנה הקונגרס, סירב הנשיא לקרוא לפורעים לסגת גם לאחר שהתבקש לעשות כך.

לדברי מחוקקים רפובליקנים שקיבלו מידע על שיחת הטלפון ממקארתי, אמר לו הנשיא: "ובכן קווין, אני מניח שהאנשים האלה מוטרדים מהבחירות יותר ממך". בשיחה התעקש מקארתי כי אותם פורעים הם תומכיו של טראמפ והתחנן בפניו שייקרא להם לסגת. תגובתו של טראמפ, כך לפי המחוקקים, הרתיחה את מקארתי והם תיארו את השיחה כקרב צעקות בין השניים.

מקארתי הזועם, ששהה בעת ההסתערות על גבעת הקפיטול בתוך מבנה הקונגרס, אמר לטראמפ כי הפורעים פורצים ללשכתו דרך החלונות ושאל אותו: "עם מי לעזאזל אתה חושב שאתה מדבר?". הפרטים החדשים שופכים אור על הלך הרוח שבו היה הנשיא בעת ההתפרעות. קיום השיחה וחלקים מתוכנה דווחו על ידי מקארתי בחודש האחרון. אולם, לטענת חברי הקונגרס חילופי הדברים החדשים מוכיחים שלטראמפ לא הייתה כל כוונה לגרום לפורעים לחדול ממעשיהם, גם כאשר המחוקקים התחננו בפניו להתערב.

"זה לא שהוא התנהל כמו צופה מהצד שאי אפשר להטיל עליו את האשמה במהלך המהומות. הוא היה בעד הפורעים", אמר לסי-אן-אן חבר קונגרס רפובליקני. "ב-13 בינואר קווין מקארתי אמר בקונגרס כי הנשיא נושא באחריות, וזה אכן נכון". ג'יימי הררה באטלר, חברת קונגרס רפובליקנית ממדינת וושינגטון, שחשפה חלק מפרטי השיחה אמרה לרשת החדשות: "צריך להסתכל על מה שטראמפ עשה במהלך המהומות כדי להבין מה הייתה דעתו עליהן".

בתוך כך, הסנאט בוושינגטון צפוי להצביע היום, ככל הנראה, אם להדיח את הנשיא הקודם של ארצות הברית, דונלד טראמפ. הלילה הסתיים יום הדיונים הרביעי במשפט ההדחה. אם יודח טראמפ יוכלו חברי הסנאט לשלול ממנו את הזכות לשוב ולהתמודד על הנשיאות. ההדחה דורשת רוב של שני שלישים מהסנאטורים, ולפיכך יש צורך ב-17 סנאטורים רפובליקנים שיצטרפו לדמוקרטים. טראמפ מואשם בהסתה להמרדה בגלל חלקו בעידוד הפשיטה על הקונגרס.