-
צילום: גטי אימג'ס

שוב מסתירה: סין לא מוסרת מידע על התפרצות הנגיף

בביג'יין לא מוכנים לשתף את צוות החקירה של ארגון הבריאות העולמי בנתונים על מקרי ההידבקות הראשונים בווהאן. היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב: "הכרחי שצוות החקירה יהיה עצמאי וחופשי מהשפעה של הממשלה הסינית"
בן יניב וגיא בריצמן
13 בפברואר 2021
18:36

מה סין מסתירה? חבר בצוות החקירה של ארגון הבריאות העולמי, שעוסק במגפת קורונה, סיפר היום (שבת) לסוכנות הידיעות "רויטרס" שסין סירבה לספק להם מידע מלא על התפרצות הנגיף. הצוות ביקש, בין השאר, את פרטי 174 מקרי ההדבקות הראשונים שנרשמו בעיר ווהאן כבר בחודש דצמבר 2019 – ולא קיבל את המידע. 

היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארצות הברית, ג'ייק סליבן, אמר כי "יש לנו דאגות עמוקות לגבי האופן שבו הועברו הממצאים הראשונים של צוות החקירה הבין-לאומי". סליבן קרא לבייג'ין לשתף את המידע שבידיה והוסיף: "הכרחי שדוח צוות החקירה יהיה עצמאי וחופשי מהשפעה של הממשלה הסינית". 

בחודש מאי האחרון פורסמו חלקים ממסמכי מודיעין אמריקניים שמהם עולה שסין הסתירה בכוונה את ממדי התפשטות הנגיף וחומרתו, כדי לאגור את הציוד הנדרש לה להתמודדות עם התפרצות המגפה. כמה ימים לאחר מכן פורסם שלפי מידע שהגיע לידי שירות הביון הפדרלי בגרמניה, בייג'ין ביקשה מארגון הבריאות העולמי להסתיר מידע בנוגע לקורונה. 

על פי המידע שנחשף, הדרגים הגבוהים ביותר בסין לחצו על ארגון הבריאות העולמי שלא להוציא אזהרה בינלאומית אחרי התפרצות הנגיף. עוד נכתב בדיווח כי נשיא סין שי ג'ינפינג התקשר באופן אישי ליו"ר ארגון הבריאות העולמי, טדרוס אדהנום, ב-21 בינואר וביקש ממנו שלא יפיץ שהנגיף עובר מאדם לאדם.