-
צילום: מרים אלסטר, פלאש90

משרד הבריאות רוצה לקדם: קניונים – רק למתחסנים

המהלך צפוי לעורר קשיים משפטיים מאחר שבקניון פועלים גם עסקים חיוניים – שיהיה בעייתי למנוע כניסה אליהם • בישראל נערכים לכך שיידרשו לחסן בכל שנה נגד קורונה
כתבי כאן חדשות
13 בפברואר 2021
21:42
עודכן ב 05:26

לקראת הדיון הצפוי היום (ראשון) בקבינט הקורונה על הקלות נוספות: במשרד הבריאות מעוניינים שהקניונים יפעלו למתחסנים בלבד – כך פורסם אתמול (שבת) בחדשות השבת. על פי הסיכומים, המקומות שאמורים לפעול לפי התו הירוק למחוסנים בלבד הם חדרי כושר, מלונות ללא לינה ומקומות פנאי, תרבות וספורט. יחד עם זאת, בשל מחלוקות בין כחול לבן לליכוד, לא ברור אם הישיבה תתקיים.

במשרד הבריאות מעריכים כי צפויים קשיים משפטיים בקידום המהלך. זאת מאחר שבקניונים פועלים גם עסקים שמוגדרים חיוניים, ולכן יהיה בעייתי למנוע כניסה של אנשים שיעברו בדיקות קורונה ויימצאו שליליים. לכן, ייתכן שבשלב הראשון הקניונים יפעלו במתכונת "התו בסגול", כלומר – כולם יוכלו להיכנס תוך שמירה על מגבלת ההתקהלות. 

קבינט הקורונה צפוי, כאמור, לדון על המועד הבא בפתיחת המשק על רקע הירידה בתחלואה. בין השאר יעלה לדיון נושא הפעלת המסחר ומועד תחילת פעילויות מבוססות תו ירוק – כשבין כחול לבן ומשרד האוצר לבין משרד הבריאות ישנה מחלוקת מתי להתחיל את בהקלות. עמדת כחול לבן והאוצר היא שהמסחר והתו הירוק צריכים להתחיל לפעול כבר השבוע, בעוד במשרד הבריאות אומרים שצריך להמתין עד ל-23 בפברואר. מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, אמר לכאן חדשות: "אנחנו עדיין לא סבורים שניתן להקל עוד מעבר למה שהקלנו". 

בזמן שבממשלה עדיין דנים בהקלות, ראשי המסחר הודיעו שהם מתכוונים לפתוח את החנויות ברחבי הארץ באופן סלקטיבי, בשל הניסיון לדבריהם "לסכל את התו הירוק". ראשי המסחר הוסיפו שלא יודיעו מראש אילו חנויות ייפתחו ומתי, כדי להקשות על המשטרה לבצע אכיפה.

יו"ר התאחדות רשתות המסחר, שחר תורג'מן, אף איים שאם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא יפתח את המסחר החל מהשבוע, הוא יודיע על סגירת המסחר ביום הבחירות והדבר ילווה בקמפיין נגדו. בשבוע שעבר מרכזי הקניות הפתוחים של רשת "ביג" פעלו ברחבי הארץ, והם ימשיכו לפעול גם השבוע – כחלק מהמחאה נגד מדיניות הממשלה. 

בישראל נערכים למבצע חיסוני קורונה מדי שנה

בישראל נערכים לכך שיידרשו לחסן את האוכלוסייה נגד קורונה מדי שנה, כך שבסוף הקיץ או בתחילת החורף המתחסנים יידרשו לבצע חיסון נוסף. לשם כך, צפויים להגיע לישראל בשבועות הקרובים עוד כ-3-2 מיליון חיסונים. המשלוח הזה יאפשר לחסן את מי שעוד לא חוסן ולהבטיח הגנה חיסונית לאלו שכבר חוסנו. 

בד בבד, ראש הממשלה נתניהו מנהל משא ומתן עם ענקיות התרופות "פייזר" ו"מודרנה", כדי להביא לישראל בסופו של דבר עשרות מיליוני חיסונים. במצב כזה, ישראל תוכל לבצע מבצע חיסוני קורונה מדי שנה, בדומה לחיסוני השפעת. 

משרד הבריאות עדכן אמש על עלייה קלה בשיעור הבדיקות החיוביות, שהגיע אתמול ל-7.1%. מספר הנדבקים החדשים שאובחנו אתמול עומד על 4,595 בני אדם. 992 חולי קורונה מוגדרים במצב קשה, מתוכם 296 מונשמים. לגבי שיעור המתחסנים עדכנו במשרד שכ-3.82 מיליון בני אדם חוסנו בישראל, מתוכם 2.45 כבר קיבלו את המנה השנייה. 

דיווח: בעוד בעולם יש מחסור בחיסונים – בישראל משאירים את חיסוני מודרנה במקפיא

בשעה שרוב מדינות העולם מתמודדות עם מחסור בחיסונים, סוכנות הידיעות "בלומברג" מדווחת שישראל נמצאת במצב שבו היא יכולה להשאיר את החיסונים של חברת "מודרנה" בהקפאה – ולא להשתמש בהם. זאת הודות לזרם משלוחי החיסונים לישראל, והסכמתה לשתף את ענקית התרופות "פייזר" בפרטי מבצע החיסונים המקומי. 

בכיר במשרד הבריאות, אלי גלעד, אמר לסוכנות "בלומברג": "כמות חיסוני מודרנה מאוד קטנה – ולא שווה להכניס עוד חיסון לתוך המעגל". עוד הוא הוסיף שישראל מחזיקה בכ-100 אלף מנות חיסון של "מודרנה", וציין שיעשה בהם שימוש בסופו של דבר שכן הם יכולים לשהות בהקפאה עד שישה חודשים מרגע הגעתם. 

בהכנת הידיעה השתתפו עמיחי שטיין, גילי כהן, דנה ירקצי ובן יניב