-
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

האם זה הזמן להעלות את הילדים מהגן לכיתה א'?

כבר שנה שאף ילד בישראל לא חווה שגרה ברורה, מה שהופך את ההתלבטות אם לעלות לכיתה א' לקשה יותר. הורים מספרים על נסיגה בהתנהגות של הילדים וחוששים מהחוויה של למידה מרחוק. בינתיים ילדי הגן עומדים בפני משימה מורכבת - איך לומדים לרכוש חברים ולהתכונן לכיתה א' בזמן כל כך קצר?
מערכת כאן חדשות
14 בפברואר 2021
09:41
עודכן ב 15 פברואר 10:12

איך יודעים אם הילד בשל לעלות בשנה הבאה לכיתה א'? השאלה הזו מעסיקה הורים רבים, במיוחד אחרי שנה שבה הגנים פעלו באופן חלקי מאוד בגלל הקורונה, לעיתים דרך הזום וללא מפגשים קבועים עם חברים. ההורים, שנאלצו לתמרן בין העבודה, מציאת סידור לילדים והתמודדות עם מגפה, מצאו את עצמם פתאום הופכים גם למורים - מה שלא פעם הוביל למתחים וקשיים. 

רינת, אמא לשלושה מירושלים שבנה לומד בגן חובה, סיפרה לכאן רשת ב: "הבן שלי נולד בסוף נובמבר, כך שאני יכולה לבחור אם להעלות אותו לכיתה א' או להשאיר שנה בגן. הילד רוצה לעלות לכיתה א' אבל יש לנו נסיגה, אני לא יודעת מה לעשות". היא הוסיפה: "בכיתה א' אתה מקבל כלים חשובים כדי להמשיך הלאה, אבל הם לא קיבלו את זה. הם היו אולי חודש רצוף בלמידה". 

חוזרים ללימודים? לא ממש: החינוך מופקר, הילדים אומללים וזה לא הולך להשתפר | הזווית 

"ללמוד בזום בכיתה א' זה לא בא בחשבון", קבעה ענת, אמא ממרכז הארץ. "זה לא רק בגלל הלימודים, זו כל החוויה. אני מעדיפה שהילד שלי יישאר עוד שנה בגן ולא יהיה בזום. אם לא הייתה קורונה אולי ההתלבטות שלי הייתה אחרת, אבל הסגר רק חיזק לי את הנטייה להשאיר אותו עוד שנה. הלכו להם יותר מחודשיים בגן והיד עוד נטויה". 

גם אנשי ונשות חינוך מספרים על העיכוב הרגשי שהם מבחנים בו אצל הילדים וחוששים שגם בשנה הבאה הלמידה לא תהיה רציפה. מלי חן, גננת בתל אביב, סיפרה: "אני מוצאת את עצמי יושבת השנה עם יותר הורים מהשנים הקודמות שמתלבטים לגבי העלייה של הילדים שלהם לכיתה א'. הקורונה עוררה ספקות לגבי היכולת של הילדים והבשלות שלהם".

 צילום: חן ליאופולד, פלאש 90

"את ההשפעות הרגשיות על הילדים אנחנו כבר רואים – ונמשיך לראות גם בהמשך", הסבירה הפסיכולוגית נועה פורת-חיים, נציגת פורום הארגונים למען הפסיכולוגיה הציבורית. "הילדים זקוקים למסגרת שתיתן להם ודאות, יציבות וביטחון, וזקוקים לתחושה שרואים אותם ומאמינים בהם. הם גם זקוקים להורים רגועים ופנויים, שיספקו הכלה והחזקה רגשית ויהיו מספיק חזקים כדי לתפקד בצורה מיטבית. כשאין את היסודות הללו לילדים יותר קשה להתפנות להתמודדות עם ההסתגלות לגן וללמידה".

פורת-חיים, פסיכולוגית חינוכית מומחית ומתמחה התפתחותית, התייחסה להשפעה של הקורונה על המסגרת החינוכית. "בגנים רבים לא היה קשר רציף עם הגננת או עם שאר ילדי הגן. הורים סיפרו על קושי של הילדים להיות בזום וקושי של ההורים לעשות את המשימות הלימודיות שניתנו. אנחנו רואים פגיעה בבשלות להקשיב לגננת, להתארגן סביב משימה לימודית, לעבור ממשחק ללמידה –יש לנו עוד זמן לעשות את ההכנה, אבל הבסיס לדברים האלה צריך לקרות בגן חובה ובטרום חובה".

 צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"ויש גם את הקושי החברתי. ילדים רבים לא נפגשו בסגרים עם חבריהם לגן, וישנם ילדים שעלו לגן חדש ולא הספיקו ליצור קשרים חברתיים. עם החזרה למסגרת, הילדים יתחילו את ההסתגלות מחדש גם בתחום החברתית – זה דבר שדורש כוחות, ולכן שמשפיע על הבשלות והפניות ללמידה והכנה לכיתה א'", היא הוסיפה.

אז איך מתמודדים עם ההתלבטות? 

"כשעולה השאלה אם להשאיר את הילד או לא, צריך לחשוב בשיתוף של כמה גורמים", הסבירה פורת-חיים. "חשוב לשים לב לילדים ולראות אם עולה קושי משמעותי שאנחנו לא מצליחים להתגבר עליו בחצי השנה שנותרה. במקרה שכן, חשוב לפנות ולידע את הגננת. נוסף לכך, בכל גן חובה אפשר לבקש להתייעץ עם פסיכולוג חינוכי".

עם זאת, הורים שיבחרו לפנות לפסיכולוג החינוכי עלולים להיתקל בקשיים, פורת-חיים הסבירה: "לצערנו, הפסיכולוגיה והשירותים החינוכיים נמצאים בחוסר. יש פסיכולוג חינוכי אחד על מאות ילדים. הפסיכולוגיה הציבורית מיובשת כבר שנים והלוואי שמקבלי ההחלטות יבינו את המצוקה ויפעלו לשיפור המצב בהקדם". גם הבחירה להישאר בגן עוד שנה אינה פשוטה ויש לה מחיר. "צריך להסתכל על כל מקרה לגופו ולבחון את היתרונות והחסרונות בכל החלטה".

ויש גם מסר מרגיע – רוב הילדים צפויים להסתגל לשינויים עם החזרה ללימודים. "אני מניחה שבתי ספר שיקלטו את תלמידי כיתה א', ידעו שהם מתמודדים עם ילדים אחרי שנת קורונה, והם לא יצפו לאותו הידע והמוכנות שהיו לילדים בשנים הקודמות", הוסיפה פורת-חיים. ומה אפשר לעשות בינתיים? "צריך לשמור על שגרה ככל האפשר ולהתייחס לילד כבוגר ועצמאי. חשוב לתת לילד תחושה של העצמה, ביטחון ומסוגלות, תחושות שחשובות מאוד לצורך ההכנה והבשלות הרגשית לכיתה א'".

בהכנת הידיעה השתתף לירן כוג'הינוף