נתב"ג, ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הסתיים קבינט הקורונה ללא החלטות על המסחר והתו הירוק - יתחדש מחר בבוקר

ממונה הקורונה: שוקלים להמליץ על סגר או עוצר בפורים • השרים אישרו: עד 2,000 איש יוכלו להכנס לארץ • קבינט הקורונה אישר פה אחד את מתווה התעופה • המדינה מקדמת חקיקה שתחייב מורים ועובדים עם קהל להתחסן או להיבדק • נתניהו בפתח הדיון: אסור שממניעים פוליטיים נידחף לפתיחה מהירה ולא אחראית של המשק • גנץ: המתווה של "התחסנת-נכנסת" בתו ירוק צריך להתחיל בהקדם
כתבי כאן חדשות
14 בפברואר 2021
13:49
עודכן ב 18:01

קבינט הקורונה אישר היום (ראשון) את המתווה להרחבת הפעילות בנמל התעופה בן גוריון, כך שמעכשיו יוכלו להכנס לישראל כ-2,000 בני אדם ביום. בנוסף תורחב גם הפעילות של חברות תעופה רבות. כיום נכנסים כ-180 בני אדם מאירופה ועוד כ-280 מארצות הברית ביממה. עוד עלתה בדיון האפשרות לשנות את התקנות כך שמי שלא חוסן או שהחלים מהנגיף יישלח לבידוד במלונית. הקבינט סיים את הדיון ללא החלטה על המסחר ועל התו הירוק, ויחדש את הדיון מחר. 

ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש אמר בדיון כי במשרד הבריאות שוקלים להמליץ על סוג מסוים של סגר או עוצר בפורים. "אנו מאוד מוטרדים מהחג", אמר. "אנחנו שוקלים מה המתווים הנכונים: בבתי כנסת, אולי עוצר לילה, אולי סגר, וזאת כדי למנוע את מה שחווינו באופן טראומטי שנה שעברה".

על רקע כינוס הקבינט, המדינה מקדמת חקיקה שתחייב חיסון או בדיקה של מורים ועובדים הנמצאים במגע עם קהל. ממונה הקורונה, הפרופסור נחמן אש, יציג לשרי הקבינט כי החוק יתייחס בין השאר לנהגים ועובדי מרפאות ובתי חולים. מוקדם יותר אמרו בכירים במשרד הבריאות שתזכיר החוק שקובע חובת חיסון צפוי להיות מגובש עוד השבוע. המשמעות – כל נותן שירותים יידרש להתחסן או לעבור בדיקת קורונה בכל יומיים.

ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון גנץ התחילו את הישיבה במתקפה הדדית אחד על השני. נתניהו אמר כי "אסור שממניעים פוליטיים נידחף לפתיחה מהירה ולא אחראית של המשק". גנץ מתח ביקורת על ההדלפות מישיבות הממשלה, והשווה ביניהן להדלפת מצגת ביטחונית מסווגת מהקבינט במבצע צוק איתן ב-2014.

"כשהייתי רמטכ״ל בזמן מבצע צוק איתן, הדליפו מצגת ביטחונית מסווגת ורגישה עבור אינטרסים פוליטיים, צרים ומכוערים. כל זאת, בזמן שחיילי צה"ל נלחמים ומחרפים את נפשם. בזמן שאנשי העוטף נמצאים ימים ולילות בממ"דים, כמו שהיום הרופאים והאחיות ממשיכים לעבוד קשה. ראש הממשלה, אני דורש ממך לדאוג שהישיבות לא יודלפו", אמר גנץ.

במהלך הדיון התגלע ויכוח גם בין נתניהו לאנשי משרד היועץ המשפטי לממשלה, שהתבקשו להכין התייחסות משפטית כתובה לכל ההצעות של השרים. מנדלבליט סירב לכך ונתן התייחסות קונקרטית רק להצעת משרד הבריאות. נתניהו לא אהב את הסירוב והטיח בנזרי כי הוא עושה עבודה פקידותית.

נתניהו אמר בדיון למנדלבליט: "הכינו התייחסויות למצבים השונים. אני מקדים תרופה למכה ואני אומר תכינו במקביל את האפשרויות השונות".

מנדלבליט ענה לכך: "נכין לפי ההצעה של משרד הבריאות. יש מחלוקות גדולות בין משרד הבריאות לאוצר".

נתניהו: "לא קיבלתי תשובה. אני מבקש לעבוד במקביל. אין סיבה שנעבוד בטור. זה מקשה על קבלת ההחלטות. אני מבין שזה מאמץ נוסף מכם".

מנדלבליט: "אנחנו נכין את ההצעה לפי הצעת משרד הבריאות שמוביל את הדברים".

המשנה ליועמ"ש רז נזרי: "זה לא עניין של מאמץ. אנחנו נעשה תחת ההנחיה הזו כל מה שאפשר. אבל קחו בחשבון שאי אפשר לחשוב כל אופציה".

נתניהו: "אני לא מבין את זה. זו התעקשות ביורוקרטית שאין לה הסבר".

בד בבד, במשרד הבריאות הציעו שילדים מתחת לגיל 16 לא יהיו יכולים להשתתף בפעילויות במסגרת התו הירוק בשלב הראשון, מאחר שהם לא מחוסנים. על פי התוכנית המעודכנת של ממונה הקורונה, מלבד חנויות הרחוב בשבוע הבא ייפתחו גם בתי הכנסת, כשמגבלת ההתקהלות תעמוד על עד עשרה אנשים במקום סגור ו-20 בשטח פתוח.

במפלגתו של גנץ תומכים בפתיחה מוקדמת ככל האפשר, וסבורים שיש לאפשר למי שחוסנו לבקר במרכזי קניות, באירועי תרבות ובמקומות בילוי. מנגד, ראש הממשלה נתניהו תומך בעמדת משרד הבריאות, לפיה יש להמתין עם השלב הבא של פתיחת המשק עד ל-23 בחודש. נתניהו אמר בדיון שהזכות לפרטיות, בשאלת העברת המידע מי התחסן או לא מקופות החולים לרשויות, חשובה פחות מהזכות לחיות.

אמש פורסם בחדשות השבת כי במשרד הבריאות מעוניינים שגם הקניונים יפעלו למתחסנים בלבד. במשרד מעריכים שצפויים קשיים משפטיים בקידום המהלך, מאחר שבקניונים פועלים גם עסקים שמוגדרים חיוניים – ולכן יהיה בעייתי למנוע כניסת לקוחות שיעברו בדיקות קורונה ויימצאו שליליים. לכן, ייתכן שבשלב ראשון הקניונים יפעלו במתכונת "התו הסגול", כלומר – כולם יוכלו להיכנס תוך שמירה על מגבלת ההתקהלות.

בהכנת הידיעה השתתפו עמיחי שטיין, גילי כהן ושרון עידן