מוכר גנרטורים בעזה, ארכיון
צילום: עבד א-רחים חטיב

האירופים יקצו 5 מיליון דולר להקמת צינור גז לרצועת עזה

השליח הקטרי לרצועה הכריז היום על הפרוייקט שצפוי להארך שנתיים. לדבריו, דוחא התחייבה להרכיב את הצינורות בשטח ישראל. שר האנרגיה שטייניץ: הסכם אספקת הגז נעשה בתיאום מלא איתנו
עמרי חיים ועידו קורן
14 בפברואר 2021
15:33
עודכן ב 15:52

גורמים אירופיים יקצו חמישה מיליון דולרים להרכבת צינורות גז מגבול רצועת עזה לתחנת הכוח בעיר עזה – כך אמר (היום) שליח קטר לרצועה, מחמד אל-עמדי. לדבריו, דוחא התחייבה להרכיב את הצינורות בשטח ישראל. עוד אמר שליח קטר כי אם יחל המיזם כעת, הוא יושלם בתוך שנתיים. חברת "דלק'" הישראלית תמכור את הדלק שממנו יופק הגז לרשות הפלסטינית. 

לדבריו "המיזם יזרים לרשות סכומים גדולים. הוא יסייע להעלות את כמות האנרגיה החשמלית והרשות תידרש לשלם פחות מ-10 מיליון דולר מאשר 22 מיליון דולר שאותם היא משלמת כעת עבור הגז והדלקים שבהם נעשה שימוש להפקת החשמל ברצועה".

שר האנרגיה יובל שטייניץ הבהיר שהסכם אספקת הגז נעשה בתיאום מלא עם ישראל והוסיף: "הזרמת גז טבעי לרצועה תביא להורדת זיהום האוויר באזור, ותסייע לתושבים ביישובי עוטף עזה והסביבה לנשום אוויר נקי ובריא יותר".

השלמת המיזם כולו תארך שנתיים אם הרכבת צינורות הגז תתחיל כבר עכשיו, כך לדבריו. אל-עאמדי אמר גם כי בכדי שהכספים שאותם מכניסה קטר לרצועה יגשימו את מטרתם ויהיה ניתן להשלים את כל המיזמים ברצועה צריכה להיות רגיעה מוחלטת במצב ברצועה.