-
צילום: גטי אימג'ז

המגבלות על סרבני החיסונים: מה מותר ומה אסור?

העמדה המשפטית היא שאפשר למנוע כניסה ממי שלא התחסנו למקומות פנאי, תרבות בילוי וספורט - אם הדבר יועבר בתקנות • "מותר לחייב עובדים, מורים ותלמידי ישיבה להתחסן": הרב יהודה סילמן, מבכירי הדיינים בבני ברק, הוציא פסק הלכה לחיסונים
תמר אלמוג ועקיבא ווייס
14 בפברואר 2021
20:55
עודכן ב 23:00

נוסף על המחלוקת בקבינט הקורונה היום (ראשון) על צעדי היציאה מהסגר, גם היוזמות שמטרתן לעודד התחסנות ודורשות חקיקה ופתרונות משפטיים גרמו ללא מעט מתח בישיבה. את מרבית הרעיונות שמעלים בממשלה אפשר להתיר. כלומר, ניתן להטיל סנקציות על סרבני חיסונים – אם יחוקקו חוק מתאים.

כמו כן העמדה המשפטית היא שאפשר למנוע כניסה ממי שלא התחסנו למקומות פנאי, תרבות בילוי וספורט - אם הדבר יועבר בתקנות. זאת, להבדיל משירות חיוני כמו רכישת מזון ותרופות שלא ניתן למנוע.

אין עדיין תשובה עד כמה מקום עבודה יכול להגביל כניסה של עובדים שלא התחסנו, ככלל מניעת עבודה היא מהלך בעייתי מאד המנוגד לחוק יסוד, וניתן לבצעו רק בחוק מפורש העומד בתנאים מסוימים.

כן ניתן לתמרץ עובדים שהתחסנו ולשקול אפשרויות עבודה מהבית ללא פגיעה בתנאים. מניעת כניסתם של עובדי הוראה שלא התחסנו אפשרית בחוק, אך טרם הוכרעה סוגיית זכותם של סטודנטים שלא התחסנו להיכנס ללימודים, ההערכה היא שתנאי לאיסור כניסה יהיה חלופה הולמת ללימוד מקוון. ברוב הסוגיות טרם התקבלה הכרעה סופית והגורמים המשפטיים הרלוונטיים בוחנים זאת בימים אלה.

"מותר לחייב עובדים, מורים ותלמידי ישיבה להתחסן": פסק הלכה לחיסונים

הרב יהודה סילמן, מבכירי הדיינים בבני ברק הוציא פסק הלכה לחיסונים ולפיו מותר לחייב מלמדים, מורות, בחורי ישיבה ועובדים להתחסן נגד קורונה. הרב סילמן נשאל הימים האחרונים על ידי כמה בעלי עסקים האם מותר לחייב להתחסן והשיב: יש מקום לחייב עובד מול קהל או בסביבת עובדים אחרים.

בנוסף, הוא נשאל גם על ידי כמה מנהלי מוסודות אם מנהל מוסד חינוכי יכול לחייב מורים ומורות להתחסן והאם ראש ישיבה יכול לחייב את הבחורים להתחסן? והשיב "כן".