תיעוד התקיפה לפי הסוכנות הסורית
צילום: SANA

משטר אסד: ישראל תקפה באזור דמשק

לפי משרד ההגנה הסורי, מערכות ההגנה האווירית יירטו את רוב הטילים שנורו. התקיפה שמיוחסת לישראל מתרחשת על רקע המשך תנועת מטוסי מטען חשודים בציר שבין טהראן לדמשק
רועי קייס
15 בפברואר 2021
02:43
עודכן ב 03:49

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" דיווחה הלילה (שני) כי מערכות ההגנה האווירית במדינה הופעלו נגד "תקיפה ישראלית" בחלק הדרום-מערבי של שמי דמשק. משרד ההגנה הסורי הודיע כי צה"ל שיגר אחרי השעה 01:00 בלילה טילים מאזור הגולן והגליל לעבר כמה יעדים באזור הבירה. לפי הודעת המשרד, רוב הטילים שנורו - יורטו. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ עזבו אתמול את דיון קבינט הקורונה לצורך "עניין ביטחוני".

מרכז המעקב הסורי, המזוהה עם האופוזיציה ויושב בבריטניה, דיווח על שישה הרוגים שאינם סורים בתקיפה. על פי הדיווח, הותקפו מחסני נשק וטילים איראניים. 

התקיפה שמיוחסת לישראל מתרחשת על רקע המשך תנועת מטוסי מטען חשודים בציר שבין טהראן לדמשק. בתחילת החודש דיווח צבא סוריה על תקיפה ישראלית בדרום המדינה. לפי הודעתו, מטוסים ישראליים וטילי קרקע-קרקע תקפו מטרות ברמת הגולן הסורית. כלפי הטילים הופנתה אש נגד מטוסים, ולפי הסורים, רוב הטילים יורטו.

בשבוע שעבר אמר שר החוץ של ארצות הברית, אנתוני בלינקן, בהתייחסו למעמד החוקי של רמת הגולן כי "באופן מעשי, השליטה ברמת הגולן עדיין חשובה בצורה אמיתית לביטחונה של ישראל". עם זאת, הוא הוסיף כי "שאלות הנוגעות למעמד החוקי הן עניין אחר". לדבריו, "בעתיד, אם המצב בסוריה ישתנה, זה יהיה משהו שנבחן, אבל אנו מאוד רחוקים מכך". בלינקן הוסיף כי משטרו של בשאר אל אסד והנוכחות של מליציות בתמיכה איראנית בשטח סוריה הם איום של ממש על ביטחונה של ישראל.

ביום חמישי צפוי ראש הממשלה לכנס דיון ראשון בהשתתפות אנשי מערכת הביטחון והחוץ באפשרות של חזרת ארצות הברית למשא ומתן עם איראן. בדיון ישתתפו שר הביטחון בני גנץ, שר החוץ גבי אשכנזי וראש המוסד יוסי כהן. נתניהו נערך למאבק מול הממשל האמריקני בסוגייה האיראנית. הוא מעוניין שייקבע קול אחד להתמודדות עם העניין, אף שיש בו מחלוקות עם השר גנץ.