-
צילום: אי-פי

חוגגים מימונה יחד? התוכניות המשותפות של ישראל ומרוקו

שרי החינוך של מרוקו וישראל שוחחו השבוע לראשונה ומתכננים מיזמים של "תיכונים תאומים", חילופי סטודנטים והכנסה של חומרי לימוד על המדינות לתוכנית הלימודים. שר החינוך המרוקני לכאן רשת ב: בלי להחדיר מודעות לדור הצעיר ולשבור סטיגמות, היחסים לא יתקדמו לשום מקום
רועי קייס
15 בפברואר 2021
14:32

אם רציתם עדות ליחסים החמים שנרקמים בין ישראל למרוקו, מעניין לשמוע על מה שמתרחש בתחום החינוך. שר החינוך יואב גלנט שוחח בשבוע שעבר לראשונה עם שר החינוך המרוקני סעיד אמזאזי, שהתראיין לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. אמזאזי סיפר על כמה תוכניות משותפות בין המדינות בתחום החינוך. 

 שר החינוך המרוקני סעיד אמזאזי

אחד מהדברים שעומדים על הפרק הוא יצירת "תיכונים תאומים" – תיכון בישראל שיעבוד ישירות עם תיכון במרוקו. בתי הספר ישתפו פעולה במגוון תחומים ויקיימו בין השאר חילופי סטודנטים. תוכנית נוספת שמתוכננת לתיכונים היא שסטודנטים בישראל ובמרוקו יפיקו סרטונים על חווית הלמידה בכל מדינה.

עוד תוכניות שעולות הן תחרויות לימודיות בערבית ובעברית של בתי ספר בשתי המדינות. אחד מהדובדבנים שבקצפת הוא הופעות מימונה מוזיקליות ואומנויות, בהן ישתתפו יחד תלמידים ישראל ומרוקנים כבר בחג המימונה הקרוב. 

מה מתכננים שרי החינוך של ישראל ומרוקו? האזינו בכאן רשת ב

עדות נוספת לקירוב היחסים היא הגעתו לישראל בשבוע שעבר של הנציג המרוקני, עבד א-רחים ביוד, כדי להפעיל את משרד הקישור. אתמול הושבע מוחמד מחמוד אל ח'אג'ה, השגריר הראשון של האמירויות בישראל, אך שוב - היחסים בין המדינות הן לגמרי לא רק עניין דיפלומטי. 

צריך לומר שבמרוקו כבר יש תוכנית לימודים על התרבות היהודית, ברקע ההתחממות ביחסים, וגם בישראל יחלו מהשנה הבאה לשלב בתכני הלימוד חומרים על יהדות מרוקו. שרי החינוך הכריזו כל כך לאחר שיחתם המשותפת. 

 שרי החינוך בשיחת זום

שר החינוך המרוקני סיפר לכאן חדשות שריגש אותו מאוד שישראל מתכוונת לספר כיצד מרוקו סייעה ליהודים בזמן השואה, והוא סבור שהסיפור של החינוך הוא קריטי ליחסים בין המדינות. הוא הוסיף שבלי להחדיר מודעות לדור הצעיר ולשבור סטיגמות, יחסים לא יתקדמו לשום מקום.