צעיר מתחסן נגד קורונה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

קטין יכול להתחסן לקורונה בלי הסכמת ההורים?

הממונה המחוזית על ייצוג קטינים בת"א בריאיון לד"ר גילי תמיר בכאן רשת ב: זכותם של בני 16-18 להגיש בקשה לבית המשפט למשפחה, שתאפשר להם להתחסן נגד הנגיף בלי הסכמת האפוטרופוסים • בצל הווריאנט הבריטי, במשרד הבריאות צופים עליה בקרב הילדים המאושפזים בשבועות הקרובים • מתחמי חיסון חדשים מנסים לעודד נוער להתחסן
זה מגיע לכם
16 בפברואר 2021
04:33
עודכן ב 05:56

האם קטין יכול להתחסן לקורונה גם מבלי אישור ההורים? פנייה של נער בן 17 וחצי שהוריו מסרבים לאשר לו לקחת את החיסון של פייזר עוררה הלילה (שלישי) את הסוגייה החשובה. הממונה המחוזית על ייצוג קטינים בסיוע משפטי תל אביב, עו"ד נטע ברק, הסבירה בריאיון לד"ר גילי תמיר בתוכנית "זה מגיע לכם" בכאן רשת ב, כי זכותם של קטינים בני 16-18 הזכאים לחיסון קורונה להגיש בקשה לבית המשפט למשפחה, שתאפשר להם להתחסן בלי הסכמת האפוטרופוסים הטבעיים שלהם או חלקם.

האזינו לריאיון המלא עם הממונה בת"א על ייצוג קטינים בכאן רשת ב

"ישנו סעיף שמאפשר לקטין לפנות בעצמו לבית המשפט", המשיכה עו"ד ברק. "זה אפשרי בכל מקרה בו הנער או הנערה מרגישים שזכות שלהם עלולה להיפגע פגיעה של ממש - ובהקשר של קורונה מדובר בזכות לשלמות הגוף, לבריאות ובמקרי קיצון גם הזכות לחיים. אנחנו בסיוע המשפטי נותנים ייצוג משפטי בסוגיות מהסוג הזה. היות ומדובר בצעד דחוף, בית המשפט אמור לאשר את זה די מהר". 

החשש מתחלואת צעירים בקורונה

המידע המשפטי הזה חיוני במיוחד על רקע העלייה בתחלואת הקורונה בקרב צעירים. בשבועיים האחרונים אושפזו 78 ילדים חולי קורונה עד גיל 18 בבתי החולים. נכון לאתמול, ישנם 29 ילדים שמאושפזים בבתי החולים – מתוכם שלושה במצב קשה. אחד מהם, בן 14 ללא מחלות רקע, נמצא במצב קריטי. עשרה מאושפזים ביחידות לטיפול נמרץ וביניהם גם ילודים ותינוקות בני כמה שבועות.

במשרד הבריאות כבר ברור שאישפוז הילדים בגל השלישי גבוה ממספרם בגלים הקודמים. הם מניחים  שתהיה עליה בקרב הילדים המאושפזים בשבועות הקרובים. זאת עקב הפתיחה של מערכת החינוך ובגלל הווריאנט הבריטי שמדבק יותר בקרב ילדים, יחד עם העובדה שהם אינם מחוסנים. 

בתוך כך, המאמץ לעידוד וקידום מבצע החיסונים נמשך. בחולון, למשל, החליטו לעודד צעירים ונוער להתחסן ופתחו אמש שני מתחמים של קופות החולים לבני 16 ומעלה.