ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מי מוכן לשבת עם נתניהו אבל לא עם החרדים?

מי יצביע למפלגות שישבו עם החרדים אבל לא עם נתניהו? ומאילו מחנות פוליטיים הוא מגיע? | המדד
שמואל רוזנר
16 בפברואר 2021
08:43

לא מעט ישראלים משוכנעים, שלא מעט ישראלים אחרים יסרבו לבחור במפלגה שתשב בקואליציה של ראש הממשלה בנימין נתניהו. על סמך מה הם משוכנעים בזה? מן הסתם, על סמך היכרות עם חברים, מעבר על הפיד בפייסבוק, וגם על סמך הרושם שיוצרים ראשי מפלגות הבונים על סיסמת ״רק לא נתניהו״ כמושכת קהל רב. מדד הקואליציות שלנו מלמד, שבערך מחצית המנדטים הולכים למפלגות שהתחייבו לא לשבת אצל נתניהו. זה אומר, מן הסתם, חצי מהאוכלוסייה שמסרבת לשבת איתו. 50%.

למדד הקואליציות המתעדכן - לחצו כאן

לא מעט ישראלים משוכנעים, שלא מעט ישראלים אחרים יסרבו לבחור במפלגה שתשב בקואליציה עם החרדים. כמובן, לא כמספר אלה שלא ישבו עם נתניהו. נעשה חשבון לפי ממוצע הסקרים, ונקבל קרוב לשלושים מנדטים. מצביעי ליברמן, יש עתיד, מרצ. ונכון, יאיר לפיד מתעקש שכן ישב עם חרדים, ובלבד שלא יגידו לו מה לעשות. אבל זה כמעט אותו דבר, כי מה הטעם לשבת בקואליציה שאינך יכול לומר לה מה לעשות.

מה תחזית הבחירות שלכם? הצטרפו לפרויקט חוכמת ההמונים של המדד וכאן חדשות

אתמול הצגנו הצלבה של שני נתונים: מי לא מוכן לשבת עם חרדים ועם ערבים. גילינו ש-55%  יצביעו למפלגה שתשב גם עם אלה וגם עם אלה. גילינו ש-7% לא יצביעו למפלגה שתשב עם אלה או עם אלה. הערב, במהדורת כאן 11, יפעת גליק תציג עוד כמה נתונים מענינים על השפעת החרדים על מערכת הבחירות (גם אני אעזור לה קצת). אבל בינתיים, נציג כאן הצלבה אחרת, לא פחות מעניינת: מי לא מוכן לשבת עם חרדים ועם נתניהו. ונדייק: לא ״עם״ נתניהו – אלא ״אצל״ נתניהו. כלומר, בקואליציה של נתניהו.

בפשטות: נבדוק מי מוכן לשבת אצל נתניהו אבל לא עם החרדים (כמו הקואליציה שלו עם לפיד ובנט לפני כמה שנים). נבדוק מי מוכן לשבת עם חרדים אבל לא עם נתניהו (כמו שצפוי בקואליציה שרוצה גדעון סער). נבדוק מי לא יצביע מראש למפלגה שתזמין חרדים, וגם לא למפלגה שתשב עם נתניהו. משמע, הבוחר שמחרים פעמיים, ומצמצם מאוד את כושר התמרון של מנהיגיו.

המדד: פוליטיקה, חברה, תרבות וזהות בישראל

הנתונים, מתוך סקר המדד וכאן חדשות (בביצוע דודי חסיד מחברת קנטאר, מדגם של 550 משיבים), לפניכם. שני שלישים שיצביעו למפלגה בלי לדרוש התחייבות להחרים את נתניהו והקואליציה שלו, ובלי לדרוש התחייבות לא לשבת בקואליציה עם החרדים. שיעור הישראלים שידרשו התחייבות כפולה, לא לשבת לא עם זה ולא עם אלה, אינו גדול. בערך אחד מעשרה ישראלים.

כמובן, מאלה שתובעים החרמה של נתניהו ושל החרדים, יש הרבה יותר מצביעי ״שמאל מתון״ ו״שמאל״ מאשר מצביעים מהמרכז וימינה. מכלל מצביעי השמאל-מתון שלא יצביעו למפלגה שתשב עם נתניהו, שליש לא יצביעו גם למפלגה שתשב עם חרדים (או כך לפחות הם אומרים). בימין, רק כ-7% מעדיפים להצביע למפלגת ימין שלא תשב עם חרדים ולא תשב עם נתניהו. די קל לנחש למי אלה מצביעים (ומי שמתקשה, יבדוק כמה מצביעים צפויים לליברמן).