תפילה בירושלים, בית כנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בכיר במשרד הבריאות: חשש מסגר רביעי בשל ההקלות וההפרות הצפויות בפורים

כל מסיבה, טיש או התקהלות עלולים להוביל לסגר, אמר הבכיר לכאן חדשות על רקע ההקלות שאישר קבינט הקורונה • במשרד הבריאות בוחנים אפשרות להטיל סנקציות על רופאים שמתבטאים נגד החיסון – רופאה אחת כבר זומנה לבית דין משמעתי
קטי דור
16 בפברואר 2021
20:11
עודכן ב 21:29

היציאה מהסגר: במשרד הבריאות חוששים כי הסרת המגבלות וההפרות הצפויות בחג הפורים יובילו לסגר רביעי. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב כאן 11. בכיר במשרד אמר לכאן חדשות: כל מסיבה, טיש או התקהלות עלולים להוביל לסגר.


לפי החלטת קבינט הקורונה מתחילת השבוע, החל מיום שישי בתי תפילה יוכלו להיפתח תחת הגבלות התקהלות של "תו סגול מחמיר" - עד 10 איש בפנים ו-20 בחוץ; או עם "תו ירוק" - כניסה למחוסנים שבוע ומעלה במנה שנייה או מחלימים, כפוף להרשמה מראש. הגבלות אלה יהיו תקפות גם לתפילות וקריאות המגילה בבתי הכנסת בחג הפורים שיחול בשבוע הבא.

מה עוד ייפתח ביום ראשון מלבד בתי התפילה (שייפתחו כבר בשישי)

<> כיתות ה'-ו' וי"א-י"ב - בערים ירוקות צהובות וכתומות בהירות (עם ציון רמזור עד 6.5 ו-70% מתחסנים מעל גיל 50)

<> חנויות רחוב, קניונים, מרכזי ביג, שווקים, מוזיאונים, ספריות - ייפתחו על בסיס מגבלות התקהלות (תו סגול מחמיר)

<> למחוסנים בלבד: חדרי כושר וסטודיו, אירועי תרבות וספורט, מלונות (ללא חדרי אוכל, ילדים יוכלו להיכנס בכפוף להצגת בדיקות בלבד), בריכות שחייה, תערוכות ואיים ירוקים (בים המלח בלבד)

הגבלות פורים

<> הגבלת התקהלויות על פי "התו הסגול המחמיר" - 10 איש בפנים ו-20 בחוץ

<> סעודות חג עם משפחה גרעינית בלבד

<> איסור מסיבות, תהלוכות עדלאידע ואירועים רבי משתתפים

<> תאושר פעילות משאיות שמחה ללא התקהלות

<> סגירת קבר הרשב״י (החל מיום חמישי 18.02.21 ועד ליום ראשון 21.02.21)

היציאה מן הסגר מהירה יותר ממה שתכננו במשרד הבריאות, והעוגן היחיד שמאפשר את ההקלות הם החיסונים. עם זאת, יש חשש אמיתי במשרד הבריאות כי בפורים יתקיימו מסיבות המוניות וטישים שיובילו להדבקות, כאשר יש כ-5 מיליון ישראלים, כולל ילדים, שאינם מחוסנים.

לפי הבכיר ששוחח עם כאן חדשות, "אם אנשים יפרשו את הפתיחה כאילו נגמרה המלחמה בנגיף - יש סיכוי שנגיע לסגר רביעי. אם יהיו מסיבות, התקהלויות וטישים יהיו הדבקות ונראה את התוצאות שבועיים אחר כך, ואם תהיה עלייה במספרי החולים, גם אלו במצב קשה, זה יקרב אותנו לסגר רביעי". עוד אומר הבכיר כי הדרך היא הסברה לציבור, אבל החשש הוא שכמו שהסגר לא ממש עבד לקראת סופו - כך גם לא ישמעו למיגבלות.

המאבק במתנגדי החיסונים

משרד הבריאות בודק באילו אמצעים ניתן לנקוט מול שלושה רופאים שהביעו התנגדות לחיסונים ברשתות החברתיות. רופאה אחת כבר זומנה לבית דין משמעתי. במשרד הבריאות מחכים לחוות דעת משפטית באילו אמצעים ניתן לנקוט מולם ,משום שדבריהם עלולים לגרום לאנשים רבים לא להתחסן.


בריאיון אצל שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בכאן רשת ב התייחס ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש להקלות בתפילות, וגם הביע חשש מפני עלייה בתחלואה. "זו אחריות כבדה על האנשים בבתי הכנסת", אמר אש. "אנחנו גם פועלים לכך שתהיה אכיפה וקנסות, ואם יתגלה בסופו של דבר מקרה של תחלואה בבית כנסת – יצטרכו לשלם על זה".

האזינו לריאיון עם פרופ' אש בכאן רשת ב

עוד אמר אש כי הוא שלם עם הפתיחה של ענפים נרחבים במשק, אך עושה זאת "גם עם פרפרים בבטן". לפי אש, "אנחנו פותחים את המשק עדיין עם נתוני תחלואה גבוהים, אבל מקווים שהשפעת החיסונים תביא לכך שלא תהיה עלייה בתחלואה בהמשך". הוא הוסיף כי הוא אינו יכול להתחייב כי הסגר השלישי היה הסגר האחרון.