נתניהו ירוויח מתוכנית הסיוע הכלכלי שלו – הציבור דווקא יפסיד

ראש הממשלה עשה מהלך מבריק והבטיח לעצמו ניצחון לגבי התוכנית הכלכלית שהציג עם שר האוצר לפני כשלושה שבועות. מבחינת הציבור? מדובר דווקא בהפסד בטוח
ליאל קייזר, פרשנות
16 בפברואר 2021
21:13

ראש הממשלה בנימין נתניהו עשה השבוע מהלך מבריק כמו שרק הוא יודע, ויצר לעצמו סיטואציה של "ווין-ווין". אני מדברת על התוכנית הכלכלית שראש הממשלה ושר האוצר שלו הציגו לפני שלושה שבועות. או כמו שמכנים אותה במשרד האוצר – המצגת הכלכלית. 

מאז לא הרבה התקדם. שר האוצר לא עשה את הדבר הבסיסי ביותר – הוא לא פנה ליועץ המשפטי לממשלה לבדוק איתו אם אפשר לקדם את התוכנית בשלב הזה. כשאנחנו חודש וחצי לפני בחירות. זה מה שהנהלים מחייבים לעשות. בכל זאת, נתניהו מנסה השבוע להתחיל ולקדם את התוכנית בממשלה. הערב (שלישי) הוא אמור היה להיפגש עם החליפי שלו, גנץ, ולדון איתו אם יש או אין הסכמה להעלות את התוכנית. 

למה אני אומרת ווין-ווין? כי אם גנץ לא יסכים לקדם את התוכנית – אז הוא ייצא הרשע, העוכר ישראל, זה שמונע מראש הממשלה לתת סיוע לציבור. נתניהו ייצא גדול. אם גנץ יסכים, התוכנית אולי תתקדם והקרדיט כולו יהיה של נתניהו. 

איפה הניצחון השני? כי אם בכל זאת משהו יתקדם וראש הממשלה יפנה ליועץ המשפטי לממשלה ויבקש לגלגל את התוכנית הזאת ומנדלבליט יסרב, זאת תהיה הזדמנות נהדרת להשתלח שוב בפקידים, המשפטנים האלה. אלה שמונעים סיוע מהציבור וגם הגישו נגדו כתב אישום ואם הוא יקבל אישור לקדם את התוכנית. אז שוב, אתם כבר יודעים, הקרדיט לנתניהו. 

זה מאוד לא אינטואיטיבי כי מי לא אוהב לקבל מענקים וחלקנו אפילו זקוקים להם נואשות. אבל מבחינת הציבור, מדובר ב"לוז-לוז". ההפסד הראשון הוא בגלל שבסופו של דבר מי שישלמו על התוכניות האלה – נהיה אנחנו. לא סתם במשרד האוצר מתנגדים לחלק גדול ממנה. הטענה היא שיש בה סעיפים שהם פשוט בזבוז. אפילו שנחמד לנו לקבל מענק לכל אזרח חלקנו פשוט לא צריכים את זה. אנחנו נשלם על זה שנים קדימה. 

ההפסד השני הוא הרבה יותר מופשט הוא נוגע לפוטנציאל הפגיעה בשיקול הדעת של כולנו. רגע לפני שאנחנו הולכים להצביע. כי איך אפשר ללכת לקלפי ולקבל החלטה שקולה ומודעת ומחושבת, כשמצד אחד יש את כל הפוליטיקאים האלה שרק מפזרים הבטחות. ומהצד השני יש את זה שבאמת נתן לנו כסף. לא כי הוא היחיד שרוצה, זה הרבה יותר פשוט, הוא היחיד שיושב עכשיו על הקופה הציבורית.