ולדימיר פוטין, בנימין נתניהו ובשאר אסד
צילום: אי-פי, פלאש 90

מגעים בתיווך רוסי להשבת אזרחית ישראלית שחצתה את הגבול לסוריה

היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת ומתאם השבויים והנעדרים טסו למוסקווה במסגרת המגעים לעסקת שבויים • לפי סוכנות הידיעות הסורית, דמשק פועלת לשחרור שני אסירים סורים • הסורית שנכללת בעסקת השבת הישראלית: הוצע לי להיות מגורשת לדמשק – אך סירבתי • נציגו המיוחד של פוטין לענייני סוריה: רוסיה מזהירה את ישראל מפני המשך התקיפות בסוריה
כתבי כאן חדשות
17 בפברואר 2021
14:47
עודכן ב 19:18

ישראל מקיימת מגעים בתיווך רוסיה להשיב לישראל אזרחית שחצתה את הגבול לסוריה. ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת ומתאם השבויים ירון בלום טסו למוסקווה על מנת לקיים שיחות בעניין זה. סוכנות הידיעות הסורית הרשמית דיווחה היום (רביעי) כי דמשק פועלת לשחרר שני אסירים סורים. כרגע השחרור של הדרוזים מתעכב כי הם לא רוצים להגיע לדמשק.

שני האסירים הסורים המדוברים הם נהאל אל-מקת וד'יאב קהמוז. נהאל אל-מקת היא תושבת מג'דל שמס, ואחותו של סידקי אל-מקת ששוחרר בעסקת חילופי השבויים בשנה שעברה. אל-מקת עצמה הורשעה ביוני האחרון בשלוש שנות מאסר על תנאי ובקנס כספי בגין הסתה. בריאיון עמה שפורסם היום בטלוויזיה הסורית סיפרה כי מזה כמה חודשים ישראל לא מאפשרת לה לצאת מביתה בחופשיות במסגרת גזר הדין שהוטל עליה והיא נמצאת תחת פיקוח.

עוד היא טוענת  כי הגיעו אליה כוחות ישראליים כדי לעדכן אותה שיש משא ומתן בין ישראל למשטר אסד בתיווך רוסיה, והוצע לה להיות מגורשת לדמשק - אך היא סירבה והותר לה להישאר בגולן. אל-מקת אמרה כי היא מברכת את אסד על כך שהוא "שוקד על חירות התושבים בגולן".

מוקדם יותר היום ראש מועדון האסיר הפלסטיני, קדורה פארס, אמר לכאן חדשות כי נציגי שב"ס פנו לאסיר ד'יאב קהמוז, מהכפר רג'ב בגולן שהורשע לפני שלוש שנים בשיתוף פעולה עם חיזבאללה, והודיעו לו כי הוא משתחרר לדמשק. קהמוז סירב, והשיב כי הוא מוכן להשתחרר רק לכפר שלו בגולן.

קהמוז הורשע בדצמבר 2017 לאחר קיבל הוראות מאנשי חיזבאללה לצלם סיורים של צה"ל, לקבל מהארגון מטעני חבלה ולהחביאם כדי לבצע באמצעותם פיגוע באזור הצפון. הפרשה נחשפה לאחר שהמטענים נתפסו על ידי המשטרה. קהמוז נעצר יחד עם שני קרובי משפחתו ותושב ירכא שעבדו איתו. הוא יצר קשר עם חיזבאללה באמצעות אביו שנמלט ללבנון בעבר. ב-2018 נגזרו עליו 14 שנות מאסר.

אתמול פורסם כי ישראל פנתה לרוסיה בנושא הומניטרי, ובימים האחרונים התקיימו כמה שיחות של בכירי המדינה עם מקביליהם ברוסיה - בשבוע שעבר נתניהו שוחח עם פוטין, שר הביטחון גנץ שוחח עם מקבילו שויגו ושר החוץ אשכנזי שוחח עם מקבילו לברוב. בחדשות הערב בכאן 11 דווח אתמול כי צה"ל לא מעורב בפרשה. 

אתמול בצוהריים שרי הממשלה זומנו לישיבה דחופה. גורם שעודכן בפרטים אמר כי היא עסקה בעניין שאותו הגדיר: ״ביטחוני״. הזימון בוצע באופן טלפוני לכל לשכת שר ובאופן חריג הדיון לא התקיים באמצעות הזום אלא בווידיאו קונפרנס, הנחשב לאמצעי מאובטח יותר. בצעד חריג כל השרים הוחתמו על "שותף סוד" לפני השתתפותם בישיבה. על פרטי הישיבה הוטלה צנזורה - מי שביקש זאת היה שר הביטחון גנץ.

בקרמלין עדיין לא התייחסו ישירות למגעים לעסקת שבויים בין ישראל לסוריה, אך נציגו המיוחד של פוטין לענייני סוריה אמר היום כי רוסיה מזהירה את ישראל מפני המשך התקיפות בסוריה.

השתתפו בהכנת הידיעה: רועי קייס, נורית יוחנן, גילי כהן, רועי שרון וכרמלה מנשה