נתניהו משוחח עם ביידן
צילום: דוברות ראש הממשלה

סיי צ׳יז: מגולח, מצוחצח, מחויט ומעונב התייצב נתניהו לשיחת הטלפון עם ביידן

כבר חודש שעיני העם היו נשואות אל עבר הטלפון בלשכת נתניהו וכל שיחה של ביידן אל ראש ממשלה באירופה גרמה לתרעומת - אבל אתמול זה קרה, המנהיגים שוחחו. בדיוק שבוע אחרי הציוץ הנודניקי של דני דנון. מקרי? | הזווית
הזווית
18 בפברואר 2021
06:59

זה לקח כמעט חודש וכבר התחיל להיות קצת מביך ולא נעים, אבל בסוף זה קרה. הנשיא האמריקני ג׳ו ביידן התקשר לנתניהו, יממה אחרי הודעת הבית הלבן כי המנהיג הראשון במזרח התיכון שיקבל שיחה יהיה ראש ממשלת ישראל.

ואחרי שדני דנון, השגריר לשעבר, הפך את היעדר השיחה לסאגה עולמית - כולל בדיחות בכל תכנית סאטירה אפשרית - נתניהו התיישב בלשכתו עם עניבה אדומה (דווקא הדמוקרטים מעדיפים כחול) - ועם וואחד חיוך למצלמה. וכך, אוחז בטלפון האדום, הצטלם ראש הממשלה משוחח עם הידיד הטוב החדש-ישן שלו.

השיחה ארכה כשעה, כך על פי לשכת ראש הממשלה - ובה דיברו השניים על היחסים בין המדינות, המאבק באיראן והסכמי הנורמליזציה שנחתמו עם מדינות ערב. ביידן, מצידו, אמר לכתבים שהשיחה הייתה טובה. בהודעת הבית הלבן נמסר: "הנשיא אישר את מחויבותו האישית ארוכת השנים לבטחונה של ישראל והביע את כוונתו לחזק את היחסים, כולל בביטחון". 

זה מרגיש כמו לפני עידנים, אבל בחודש נובמבר כולנו ספרנו את הדקות עד להודעה אחרת, בכיוון ההפוך. מנהיגים מרחבי העולם, וביניהם ראשי מעצמות כמו ג'ונסון, מרקל ומקרון, החלו לברך את ג'ו ביידן על ניצחונו בבחירות לנשיאות ארצות הברית. אבל נוכח הצהרותיו הבלתי מתפשרות של בעל הברית דונלד טראמפ, לפיהן הוא לא הפסיד את הבחירות, בישראל הלכו לישון ודחו את הברכה לביידן לבוקר שאחרי.

הברכה המאוחרת לביידן הייתה כנראה החריקה הראשונה מני רבות. הרבה מילים כבר נשפכו על הדם הרע שזרם בין ממשל אובמה, שביידן היה סגנו, לבין ממשלת נתניהו, אבל יחד עם המילים באו אינספור הרגעות - על כך שביידן ונתניהו אחוקים עוד משנות ה-80, שביידן אוהב ישראל מושבע ושאין לנו סיבה לדאוג.

לטראמפ זה לקח ב-2017 רק שלושה ימים

לצורך השוואה, הנשיא לשעבר דונלד טראמפ התקשר לנתניהו בפעם הראשונה שלושה ימים אחרי שנכנס לבית הלבן בינואר 2017. כבר באותה פגישה, בעידן שלפני הקורונה, הזמין טראמפ את ראש הממשלה לפגישה בוושינגטון. גם אז דנו המנהיגים באיום האיראני ובסוגיות בטחוניות, והצהירו על שיתוף פעולה וחיזוק הקשרים. באותה שיחה הדגיש טראמפ את החשיבות שארצות הברית מייחסת לשיתוף הפעולה הצבאי, המודיעיני והביטחוני ההדוק עם ישראל, בדומה לביידן. 

טראמפ מביקורו בישראל, מאי 2017. מתי יגיע ביידן?

ביידן נכנס לבית הלבן ב-20 בינואר, ואצלנו המתינו - מתי הדוד ג'ו יתקשר? קנדה, אוסטרליה, מקסיקו, קוריאה הדרומית - כל אלה קיבלו את הטלפון המיוחל לפנינו. עכשיו הציפייה הסתיימה. השיחה הראשונה התקיימה. הפרחים לדני דנון שיזם את הפנייה?