ילדים בכיתה, קיץ 2020
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מורים והורים מתריעים: סיוע רגשי לתלמידים דחוף יותר מצמצום פערי לימוד

מסקר שערך מכון סמית עבור עמותת ניצן עולה כי 56% מהמורים ו-41% מההורים חושבים שהדבר המרכזי בו מערכת החינוך צריכה להתמקד בהחזרת הילדים לבתי הספר הוא סיוע נפשי וחברתי עבורם • מנכ"לית ניצן לכאן חדשות: "למורים אין מספיק כלים כדי לתמוך רגשית בתלמידים, משרד החינוך צריך להשקיע יותר מאמץ בכך"
לירן כוג'הינוף
18 בפברואר 2021
08:03

משבר הקורונה בחינוך: מסקר חדש עולה – הורים ומורים בישראל חושבים כי יש להתמקד בתמיכה רגשית וחברתית לתלמידים יותר מאשר בפן הלימודי. כך פורסם היום (חמישי) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב.

מסקר שערך מכון סמית עבור עמותת ניצן, המטפלת בילדים עם לקויות למידה והפרעות קשב, עולה כי 56% מהמורים ו-41% מההורים חושבים שהדבר המרכזי בו מערכת החינוך צריכה להתמקד בהחזרת הילדים לבתי הספר הוא סיוע נפשי וחברתי עבורם. מעבר לכך, יותר מ-30% מההורים שענו על הסקר אמרו שהם זקוקים בתקופה זו לייעוץ ותמיכה רגשית.

הרבה דובר על הקשיים של הלמידה מרחוק בהקשר של ירידה בהישגי התלמידים וביכולת הריכוז, נזקים לא מבוטלים שיש להתייחס אליהם, אך נראה כי הצורך הנפשי אקוטי הרבה יותר במשבר הנוכחי. כך ההורים והמורים דירגו בסקר את הצורך בצמצום פערים לימודיים במקום נמוך יחסית ברשימה.

מנכ"לית אגודות ניצן, ד"ר מילי דנינו, אמרה בשיחה לכאן חדשות כי היא חושבת שלמורים אין את הכלים המספיקים על מנת לתמוך רגשית בתלמידים. "לנושא הזה צריך להשקיע יותר מאמץ והכוונה", טענה. "משרד החינוך צריך לתת מקום חשוב לתמיכה רגשית וחברתית בתלמידים. את זה למדנו מהסקר גם מנקודת המבט של ההורים וגם של המורים. ואני שואלת, האם יש תוכנית מגירה במשרד החינוך – איך לקבל את הילדים אחרי תקופה כל כך ארוכה?"

עדכונים שוטפים: באילו יישובים יחזרו ללמוד?

אחרי תקופה ממושכת שמוסדות החינוך היו מושבתים, בשבוע שעבר החליטה הממשלה על חזרת הפעילות של מסגרות עד גיל 6 והלימודים בכיתות א'-ד' ביישובים ירוקים וצהובים. ביישובים הכתומים נקבע שהלימודים יתחדשו, אם הם יעמדו בשני תנאים: ציון של עד 6.5 במדד התחלואה, ויותר מ-70% מתחסנים בקרב גילי 50+ ביישוב – שחלף יותר משבוע מרגע שקיבלו את מנת החיסון השנייה. ביישובים אדומים לא מתקיימים לימודים במוסדות החינוך.