טיל חץ 4
צילום: משרד הביטחון והתעשייה האווירית

30 שנה אחרי מלחמת המפרץ - במשרד הביטחון החלו לעבוד על טיל חץ 4

מנהלת "חומה" של משרד הביטחון והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים החלו בפיתוח הדור הבא של הטיל המיירט • הטיל ייתן מענה למגוון רחב של איומים עתידיים, ומתוכנן להחליף בעשורים הבאים את מיירט "חץ 2"
כרמלה מנשה
18 בפברואר 2021
15:00

30 שנה אחרי מלחמת המפרץ: במשרד הביטחון יחד עם התעשייה האווירית החלו בפיתוח הדור הבא של טיל החץ, מערכת הנשק "חץ 4". הטיל החדש יהיה טיל מיירט עם יכולות משודרגות שייתן מענה למגוון רחב של איומים עתידיים, והוא מתוכנן להחליף בעשורים הבאים את מיירט "חץ 2".

"פיתוח חץ 4, יחד עם שותפינו האמריקניים, יביא לקפיצת מדרגה טכנולוגית ומבצעית בשדה הקרב העתידי, אל מול איומים שמתפתחים כל העת במרחב המזרח תיכוני ומעבר לו", אמר שר הביטחון בני גנץ. ראש הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים, אדמירל ג'ון היל מסר כי "פרויקט חץ 4 מבטא את מחויבותה של ארה"ב לסייע למדינת ישראל בחיזוק מערך ההגנה הלאומי נגד איום הטילים".

ראש מנהלת חומה במפא"ת משה פתאל אמר כי "פיתוח חץ 4 מותנע בעיתוי סמלי - 30 שנה לאחר מלחמת המפרץ, שבעקבותיה הוקמה המינהלת ויצאה לדרך תוכנית ההגנה מטילים המשותפת לישראל ולארה"ב. בשלושה עשורים הקמנו את מערך ההגנה מטילים המתקדם בעולם, המונה ארבע שכבות מבצעיות מוכחות". מנהל מפעל מל"מ בתעשייה האווירית יעקב גליפת הוסיף כי "מערכת הנשק חץ, שהייתה הראשונה בעולם שאיפשרה יירוט טילים בליסטיים, תעניק יכולת הגנה משמעותית נוספת למדינת ישראל ולאזרחיה".

מערכת הנשק "חץ" היא מרכיב מרכזי במערך ההגנה הרב-שכבתי. המערכת מורכבת ממערך גילוי מכ"מי רב עוצמה המפותח ומיוצר על ידי התעשייה האווירית; ממערכות שליטה ובקרה וניהול ירי המפותחות עלידי אלביט מערכות; וממערך שיגור ומיירטים, המפותחים ומיוצרים אף הם על ידי התעשייה האווירית – "חץ 2" ו"חץ 3". לפיתוח וייצור מיירט החץ שותפות חברות רפאל ותומר. "חץ 2" המבצעי מאז שנת 2000, משמש כשכבת הגנה בקצה האטמוספירה, "חץ 3", שנמסר לשימוש מבצעי בשנת 2017, הינו מיירט אקסו-אטמוספרי שמהווה את שכבת ההגנה העליונה, בגבהים ומרחקים עצומים ממדינת ישראל. שני המיירטים עברו בשנים האחרונות סדרת שיפורים והוכיחו יכולת מבצעית גבוהה בסדרת ניסויי יירוט מוצלחים בישראל ובאלסקה.